Burhan Dodanlı

Burhan Dodanlı

Yazar
7.3/10
7 Kişi
·
19
Okunma
·
1
Beğeni
·
484
Gösterim
Adı:
Burhan Dodanlı
Unvan:
Gazeteci
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamında bulunan tek gazetecidir.
“Türkiye’nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim. Ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve iş birlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı ölümden korkmuyoruz. Onu ancak iş birlikçiler düşünsün ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün ve ben 24 yaşımdayken kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum. Bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz.”
271 syf.
·10/10
KIZILDERE SANA BİZDE GELİRİZ ...

Kızıldere adın ahire kalsın
Yiğit yoldaş sanı mahire kalsın
Halklar düşmanını sürsün çıkarsın
Kızıldere sana yine geliriz
Kızıldere sana biz de geliriz

Günden güne yandım yiğitlerime
Acı doldu bütün türkülerime
Garip anam yası saldı gönlüne
Kızıldere sana yine geliriz
Kızıldere sana biz de geliriz

Gazetede yalan,radyoda yalan
Zalimlerin sesi zehirli yılan
Dokuz yoldaşıyla vuruldu çayan
Kızıldere sana yine geliriz
Kızıldere sana biz de geliriz.

bu kitap İşçilerin, yoksul köylülerin , tüm emekçilerin insanca yaşayabilmeleri için kendilerini feda eden Mahir Çayan ve 9 yoldaşının katlediliş sürecini özetliyor . içlerinden birinin 10. kişi ertuğrul kürkçünün hainliğinin de hazin öyküsüdür.
Kızıldere katliamı egemen güçlerin halkımıza bir gözdağı olarak dayattığı bir katliam olsa da geri tepmiş kızıldere de Nurhaklarda 6 mayıs Ankara lar da 18 mayıs diyarbakır zindanlarında açan kızıl güller le işçilerin emekçilerin mücadelesi daha da yükselmiştir Deniz gezmiş ve arkadaşlarını kurtarmak amacıyla yola çıkan Mahir Çayan ve arkadaşları Tokat ın Kızıldere köyünde sağ ele gecebilecek ken alınan bir kararla topluca katledilmişlerdir.Mahir Çayan ve arkadaşlarının inançlı kararlı mücadeleleri her daim biz işçilere emekçilere yol gösterecek önümüzü aydınlatacaktır .. Mahir Çayan ve 9 yoldaşı ölümsüzüdür..
" KIZILDERE ADIN AHIRE KALSIN YIGIT YOLDAS SANII MAHIRE KALSIN
KIZILDERE SANA BIZDE GELIRIZ
MAHIR YOLDAS SANA BIZDE GELIRIZ "


Kızildere kanini canini iscilerin emekcilerin somuruden kurtulusu ugruna seve seve feda edenlerin destanidir tokat niksar kizildere koyunde simdiki adı Atakoy dur insanlik adina mahir cayan ve 9 arkadasi olumsuzlesti burda olen insan sefili olan 1 kisi vardi oda ertugrul kurkcuydu ihbarcimiydi yoksa adi bir korkakmiydi ama tarihe serefsiz olarak adi yazildi . simdilerde hdp de insan sefaleti olarak dolasiyor mahir cayan ve arkadaslari amerikan emperyalizmine karsi denizleri idamdan kurtarmak icin radar ussunu basmaya gitmislerdi ve tereddutsuz olume kostular .. onlarin bu sanli mucadelesi sonsuza kadar adlariyla yasayacak

Yazarın biyografisi

Adı:
Burhan Dodanlı
Unvan:
Gazeteci
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamında bulunan tek gazetecidir.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.