Burhan Dodanlı

Burhan Dodanlı

Yazar
8.2/10
6 Kişi
·
11
Okunma
·
1
Beğeni
·
437
Gösterim
Adı:
Burhan Dodanlı
Unvan:
Gazeteci
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamında bulunan tek gazetecidir.
" Demokrat Parti, 14 Mayıs 1950 seçimlerinde, oyların yüzde 53,5'ini alarak 408 milletvekilliği,
CHP ise, yüzde 39,98 oyla 69 sandalye kazanmıştı.
2 Mayıs 1954 seçimlerinde ; DP oylarını biraz daha arttırmak suretiyle yüzde 58,42 oyla 503 milletvekilliği kazanırken, CHP yüzde 35 ile sadece 31 sandalye kazanmıştı. "
" Yardım alınacak, ama Sovyet ve Bolşeviklerin, dünyayı ne şekilde olursa olsun komünistleştirme tuzağına düşülmeyecektir."
" Ezanın Türkçe okunması fikri, büyük düşünür ve Türkiyatçı-Sosyolog Ziya Gökalp tarafından 1918'deki İttihat Terakki döneminde ortaya atılmıştır."
KIZILDERE SANA BİZDE GELİRİZ ...

Kızıldere adın ahire kalsın
Yiğit yoldaş sanı mahire kalsın
Halklar düşmanını sürsün çıkarsın
Kızıldere sana yine geliriz
Kızıldere sana biz de geliriz

Günden güne yandım yiğitlerime
Acı doldu bütün türkülerime
Garip anam yası saldı gönlüne
Kızıldere sana yine geliriz
Kızıldere sana biz de geliriz

Gazetede yalan,radyoda yalan
Zalimlerin sesi zehirli yılan
Dokuz yoldaşıyla vuruldu çayan
Kızıldere sana yine geliriz
Kızıldere sana biz de geliriz.

bu kitap İşçilerin, yoksul köylülerin , tüm emekçilerin insanca yaşayabilmeleri için kendilerini feda eden Mahir Çayan ve 9 yoldaşının katlediliş sürecini özetliyor . içlerinden birinin 10. kişi ertuğrul kürkçünün hainliğinin de hazin öyküsüdür.
Kızıldere katliamı egemen güçlerin halkımıza bir gözdağı olarak dayattığı bir katliam olsa da geri tepmiş kızıldere de Nurhaklarda 6 mayıs Ankara lar da 18 mayıs diyarbakır zindanlarında açan kızıl güller le işçilerin emekçilerin mücadelesi daha da yükselmiştir Deniz gezmiş ve arkadaşlarını kurtarmak amacıyla yola çıkan Mahir Çayan ve arkadaşları Tokat ın Kızıldere köyünde sağ ele gecebilecek ken alınan bir kararla topluca katledilmişlerdir.Mahir Çayan ve arkadaşlarının inançlı kararlı mücadeleleri her daim biz işçilere emekçilere yol gösterecek önümüzü aydınlatacaktır .. Mahir Çayan ve 9 yoldaşı ölümsüzüdür..
" KIZILDERE ADIN AHIRE KALSIN YIGIT YOLDAS SANII MAHIRE KALSIN
KIZILDERE SANA BIZDE GELIRIZ
MAHIR YOLDAS SANA BIZDE GELIRIZ "


Kızildere kanini canini iscilerin emekcilerin somuruden kurtulusu ugruna seve seve feda edenlerin destanidir tokat niksar kizildere koyunde simdiki adı Atakoy dur insanlik adina mahir cayan ve 9 arkadasi olumsuzlesti burda olen insan sefili olan 1 kisi vardi oda ertugrul kurkcuydu ihbarcimiydi yoksa adi bir korkakmiydi ama tarihe serefsiz olarak adi yazildi . simdilerde hdp de insan sefaleti olarak dolasiyor mahir cayan ve arkadaslari amerikan emperyalizmine karsi denizleri idamdan kurtarmak icin radar ussunu basmaya gitmislerdi ve tereddutsuz olume kostular .. onlarin bu sanli mucadelesi sonsuza kadar adlariyla yasayacak
Dikkat! Aşırı dozda partizanlık içerir!!!

Öncelikle hiç tarzım olmayan, düşünce yapıma kesinlikle zıt olan bir kitap. Kitabın başlangıcında şu ibare yer alıyor

" Bu kitabın ana konusu, 1950-1960 arasındaki Demokrat Parti iktidarının sonu acıyla biten
" baskıcı " icraatlarıyla ilgilidir."

Böyle bir kitap olduğunu bilmiyordum, yazarı tanımıyordum bu cümleyi okumadan öncesine kadar. Kitaba daha başlar başlamaz, okumakla okumamak arasında ikilemde kaldım. Kendime zıt olan görüşleri de öğrenmem, anlamam lazım diyerekten başladım. Çoğu defa öfkelenerek kapattım kitabı falan. Çok şükür bitti.

Kitaba 1 puan vermemin asıl sebebi ; Benim gözümde Ulu Hakan olan Abdülhamit'e "Kızıl Sultan" demesidir. Gözümde değersiz bir kitap olması için yeterli bence bu.
Daha sonra "Milli Şef" dediği İsmet İnönü'yü göklere çıkarması iyice delirtti beni açıkçası. Hani Atatürk' ün cenazesine katılmayan, Hemen 11 Kasım'da cumhurbaşkanı olup paraların üzerine kendi resimlerini bastıran, her tarafa heykellerini diken İnönü...
Ve şöyle diyor Burhan Dodanlı, İnönü hakkında " Türkiye'yi bağımsız devlet ilan eden, Lozan Barış Antlaşmasını, adeta ağlatarak, sinir krizleri içindeki Lord Curzon ve diğer karşı delegelere imzalatabilecek kadar ünlü bir diplomattır." :)
Lozanı imzalarken sarhoş olan İnönü değil de ben miydim?
Kitabında İnönü'ye büyük bir hayranlık duyduğunu zırt pırt dile getiren yazar, gazeteciliği sebebiyle İnönü'yle tanışma fırsatı da bulmuş. "Lozan'da şımarık Avrupalılara diz çöktüren İnönü" bir diğer komik alıntı :)
Kitabında, Particilik, partizanlık olmamalı diye başlık açan Burhan Dodanlı, partizanlığı sonuna kadar yapıyor... Körü körüne İnönü'ye tapıyor adeta. Ki "bence" Atatürk'ü, Atatürkçülüğü en fazla sömüren kişi İnönü..
46.sayfada "O halde CHP'nin başarıları saymakla bitmez diyebiliriz. İyi de CHP nin hiç mi günahı yok?" diyor Burhan Dodanlı ve hemen yan sayfasına CHP nin günahı için "Kötü idareden çok talihsizliktir" diyor 12 yıl cumhurbaşkanlığı, 10 kez başbakanlık yapan İnönü zamanı için.
Gelelim bir başka konuya, Demokrat Parti konusuna. 1950 seçimlerinde %53, 1954 seçimlerinde %58, 1957 yılında ise %48 oy alan Demokrat Partiye yüklediği günahların haddi hesabı yok. Demokrat Partiyi "dini sömürmek" suçuyla yargılıyor en fazla. Yani bu günümüzde de olan bir şey. Ben şunu anlamıyorum, bizim için, Müslümanlar için kutsal olan ezan, dünyadaki bütün Müslüman ülkelerde Arapça okunan ezan Türkçeye çevrilmiş bir şekilde,, camilerde Tanrı uludur şüphesiz bilirim bildiririm.. diye okunuyor hatta ve hatta namazda okuduğumuz Arapça dualar arapçası yok sayılıp türkçe okutuluyor... Tamam dilimiz Türkçemiz, mükemmel bir dil. Bize ait olan bir dil. Varlığımızn simgesi olan bir dil. Ama ezan, Kuran, dualar da bizim KUTSALIMIZ... Ve Adnan Menderesin iktidara geldikten sonra ilk işi ezanı tekrardan Arapçaya çevirmek oluyor ve karşı taraf bunu "dini sömürmek" olarak görüyor. Yani burası müslüman bir ülke, ezanı "olması gerektiği haline" çevirmek nasıl dini kullanmak olur? Veya günümüz hükumeti için, camiler yaptırmak, imam hatip okullarını çoğaltmak, Kuran kurslarını çoğaltmak vs bunlar dini kullanmak değildir. Burası elhamdülillah müslüman bir ülke... Diyecek çok söz var ama o zihniyete sahip insanların pek de anlayacağını düşünmüyorum...
Bu arada şunada değinmeden geçemiyecem. 1946 seçimleri de yani namı diğer hileli seçim de CHP ya da İnönü 'nün başarı! larından bir diğeri.. Açık oy, gizli tasnif usulüyle..
Velhasıl kelam, inanmak istemediğim (ama ne yazıkki doğru olan) olaylarla da karşılaştım kitapta. Bir diğer olumsuz eleştirim de şu yönde, 250 sayfa olan kitabın yaklaşık 150 sayfası TBMM toplantılarında konuşulan konuların bizzat kitaba geçirilmesi..
Ve burada cümlelerime son veriyorum ve kitabı kimseye tavsiye etmiyorum :)) İnönü'yü göklere çıkarmasından veya Demokrat Partiye fazlaca yüklenmesinden değil... Yalnızca Abdülhamite Kızıl Sultan demesinden dolayı.. Bol okumalı keyifli günler dilerim...

Yazarın biyografisi

Adı:
Burhan Dodanlı
Unvan:
Gazeteci
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamında bulunan tek gazetecidir.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.