Çağlar Sunay

Yazar 8,2/10 · 25 Oy · 3 kitap · 49 okunma ·  1 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

1 okur beğendi.
25 puanlama · 16 alıntı
0 haber · 282 gösterim
49 okur kitaplarını okudu.
14 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
5 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Çağlar Sunay'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Çağlar Sunay'ın Biyografisi

Çağlar Sunay 1968’de Kayseri’de doğdu. 1986’da Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden, 1990’da da ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1994’te aynı bölümden yüksek lisans derecesini aldı. 1997’de TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinde bilim yazarlığına başladı.

TRT’de yayımlanan Bilim ve Yaşam ile Işıkla Yazılmış Öyküler adlı bilim programlarının metin yazarlığını yaptı. İlköğretim okulu öğrencilerinin fen ve teknoloji derslerine yönelik yardımcı ders kitapları yazdı, ders kitaplarının yayına hazırlanmasında çalıştı. Sunay son altı yıldır Türkiye İş Bankası’nın Kumbara ve Mini Kumbara dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Dilerseniz Evren’le, doğayla, yaşamla, bilim ve teknolojiyle ilgili sorularınızı ya da merak ettiklerinizi ona sorabilirsiniz.

Çağlar Sunay'ın Kitapları Kitap Ekle

1. Mars'a Nasıl Giderim? (Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar Kitabı)
8,0/ 10  (10 Oy) ·  23 Okunma
2. Astronotlar Üşür mü? (Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar Kitabı)
8,5/ 10  (10 Oy) ·  20 Okunma
Tuğba Dk, bir alıntı ekledi.
14 May 08:14 · Kitabı okuyor

Eski Yunanlar gökyüzünde yıldızlardan farklı hareket eden ışıklı yedi gökcismi saptamışlar ve adlarını da kendi mitolojilerinden vermişlerdi: Selene (Ay), Helios (Güneş), Hermes (Merkür), Afrodit (Venüs), Ares (Mars), Zeus (Jüpiter) ve Kronos (Satürn). Bunlara genel olarak “gezgin” anlamına gelen planet diyorlardı. Dünya, o dönemin inanışına göre Evren’in merkezi olduğundan, bir “gezgin” olarak kabul edilmiyordu.

50 Soruda Evren, Çağlar Sunay50 Soruda Evren, Çağlar Sunay
Tuğba Dk, bir alıntı ekledi.
19 May 08:25 · Kitabı okuyor

Ağaçtan yere düşen bir elmayla Ay’ı Dünya’nın çevresindeki yörüngede tutan kuvvetin aslında aynı olduğu düşüncesinden yola çıkan Newton, Evren’deki temel kuvvetlerden biri olan kütleçekim kuvvetini açıklayan ünlü yasayı bulmuştur.

50 Soruda Evren, Çağlar Sunay50 Soruda Evren, Çağlar Sunay
Büşra Şeyda, bir alıntı ekledi.
25 Tem 2017

Hayvanlar
Süngerler bitkiye benzer ama aslında en ilkel hayvanlardır. Hareket yetenekleri yoktur. Hatta beyinleri, sindirim organları ve sinir sistemleri de yoktur.

Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 20 - Kültür Yayınları)Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 20 - Kültür Yayınları)
Tuğba Dk, bir alıntı ekledi.
11 May 18:07 · Kitabı okuyor

Güneş’ten gelen yüksek enerjili parçacıklar kutup bölgelerinde aurora (“kuzey ışıkları” ya da “güney ışıkları”) denen etkileyici ışık gösterilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Çok şiddetli patlamalardan sonra oluşan bu auroralar, alçak enlemlerden bile görülebilir. Ne var ki Dünya’ya gelen bu parçacıkların görsel etkisinden başka etkileri de olur. Bunlar, yörüngedeki uyduların işleyişini bozabilir, iletişim ağlarını çökertebilir, hatta elektrik şebekelerine bile zarar verebilir.

50 Soruda Evren, Çağlar Sunay50 Soruda Evren, Çağlar Sunay
Tuğba Dk, bir alıntı ekledi.
08 May 04:52 · Kitabı okuyor

“Atmosferin nerede bittiği, uzayın nerede başladığı” belirsizliğiyle birlikte, bilim insanları arasında karman hattı diye bilinen ve uzayın başladığı sınır olarak kabul edilen bir yükseklik de vardır. Bu yükseklik 100 km’dir. Yani uzay Yer’den yalnızca 100 km ötededir. Ünlü gökbilimci Carl Sagan’ın dediği gibi, eğer otomobilinizi yere dik konuma getirip havada ilerleyebilseniz, yaklaşık bir saat sonra uzaya varabilirsiniz. Uzay aslında çok yakındır.
Uluslararası Uzay İstasyonu yerden 350 km yukarıda, Hubble Uzay Teleskopu 560 km yukarıda ve ilk yerli Dünya gözlem uydumuz RASAT da 700 km yukarıda dönmektedir.

50 Soruda Evren, Çağlar Sunay50 Soruda Evren, Çağlar Sunay
Büşra Şeyda, bir alıntı ekledi.
26 Tem 2017

Böcekler
Erkek sivrisinekler insanları sokmaz;meyvelerin ya da çürüyen bitkilerin sularıyla beslenirler.

Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 22 - Kültür Yayınları)Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 22 - Kültür Yayınları)
Büşra Şeyda, bir alıntı ekledi.
04 Ağu 2017

1ml kanda yaklaşık 7milyon beyaz kan hücresi vardır.

Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 45 - Kültür Yayınları)Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 45 - Kültür Yayınları)
Büşra Şeyda, bir alıntı ekledi.
23 Tem 2017

Yaşam
Dünyanın en yüksekten uçan kuşları benekli akbabalardır.11.300 m'de uçabilirler. Bu yükseklikte uçarken Everest'in zirvesi yaklaşık 2.500 m altlarında kalır

Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 10 - Kültür Yayınları)Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 10 - Kültür Yayınları)
Büşra Şeyda, bir alıntı ekledi.
 25 Tem 2017

Ağaçlar
1982'de yapılan bir araştırmada Panama'daki yağmur ormanındatek bir aağaç türüne özgü 163 değişik türk kınkanatı böcek bulunduğu sayılmıştır.

Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 14 - Kültür Yayınları)Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 14 - Kültür Yayınları)
Büşra Şeyda, bir alıntı ekledi.
04 Ağu 2017

İnsan
Mide boşken iç hacmi yaklaşık 45ml olur. Dolmaya başladıkça esner ve genişler. Tam doluyken midenin hacmi 3 litreyi bulabilir ;yani boş hacminin 70 katına çıkabilir.

Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 36 - Kültür Yayınları)Astronotlar Üşür mü?, Çağlar Sunay (Sayfa 36 - Kültür Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

Çağlar Sunay kitap incelemeleri

Berra Nisa GENÇ, Mars'a Nasıl Giderim?'i inceledi.
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzayın gizemini anlatan, bu kitapta hiç beklenmedik şeylerle karşılaştım. Uçsuz bucaksız bir evren olan uzay, bana küçüklüğümden beri hep ilgi çekici gelmiştir. Bir diğer adı kozmos olan evren, kara delikleri ile büyüleyici ve gizemli bir hâl almıştır. Ortaya çıkan, ortaya atılan, dünya ile ilgili bilgiler, günümüz bilim adamları tarafından hâlâ incelenmekte. Uzayı ne kadar araştırırsak araştıralım, sonsuz bilgiye sahip olamayacağız. Ama her geçen gün, daha fazla bilgiye de ulaşmaktayız. Ben diyeyim yüz, siz deyin ikiyüz kitap okuyalım. Okuyalım ve okumaya devam edelim...

Bilime merakı olan herkesin okuyabileceği bir kitap ama genelde çocukların ilgi odağında şu sıralar . Bir sürü konu da dolu dolu bilgiler mevcut . Okuduğunuzda ne kadar da az şey biliyor muşum diyeceksiniz emin olun.Tavsiye ediyorum .

Kitabın temel başlıkları ;
1) Yaşam
2) İnsan
3) Bilim Ve Teknoloji
4) Dinamik Dünya
5) Evrendeki Adresimiz

Mehmet Kesdal, Astronotlar Üşür mü?'ü inceledi.
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocuklarımızın kütüphanesinde olması gereken bir kitap.Kısa ve öz bilgiler içeren bilimsel bir genel kültür kitabı.Sıkılmadan okunabilir ve araştırmacılığı özendirebilir bir yapısı var.Çok iyi.

Elif Budulğan, Mars'a Nasıl Giderim?'i inceledi.
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Arkadaşlar ben size bu kitabı okuyacağım demiştim...Ve ben okudum bu kitabın benzeri yine benim okuduğum Astronotlar Üşür Mü kitabı idi.Marsa nasıl giderim kitabı ise çoooook güzel kesinlikle okuyun.Bana bu kitabı canım fen hocam ödünç verdi.Onu çok seviyorum.

Nihal Badem, Mars'a Nasıl Giderim?'i inceledi.
04 Nis 23:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça faydalı bir kitap. Yani öyle çocuk kitabıymış aman biliyorumdur bunları zaten diyen bir insan olmadığım için çok zevk alarak okudum. Elime geçti de okudum. İyi ki karşılaştık mini kitap :)

Emir B., Astronotlar Üşür mü?'ü inceledi.
16 Oca 20:55 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Bilimde eğlenceli adımlar kitabı. Tavsiye ederim. Okumaya çok vakit bulamadığım için yarım bıraktım. Ancak devam etmeyi düşünüyorum...[Nere kaldığımı hatırlamıyorum...]

Kitap çok güzel çocuklar için görülebilir ama ben liseye giden birisi olarak güzel bir genel kültür kitabı diyebilirim . Kitabı yazın yavaş yavaş okudum zaten böyle bir kitabı bir günde bitirmek çok anlamsız olur ama kitab güzel bilimi takib ediyorsanız faydalı olur ben kitabı beğendim sizlere de okumanızı öneririm

Tuana Zeynep Bülbül, Mars'a Nasıl Giderim?'i inceledi.
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim yolunda eğlenceli adımlar içeren bir kitap. Mars'a nasıl gidebileceğimizi anlatıyor. Çağlar Sunay'ın bilim,yaşam ve ışıkla yazılmış güzel bir kitaptır.

Berfin KARAOĞLAN, Astronotlar Üşür mü?'ü inceledi.
05 May 12:35 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bu kitabı okursanız herşeyi öğrenirsiniz ama en çok da uzayla ilgili şeyleri öğrenirsiniz. Astronot olmak isteyen çocuklar bu kitabı okusun.

Emirhan, Mars'a Nasıl Giderim?'i inceledi.
28 Şub 23:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bence bu kitapta bir suru bilgi alici seyler var mesala attan ata bjnmek gibi bisey deil bu hani elini kolunu sallayarak ben sunu bitireim ben buju bitirdim demek yok direk men anlayarak okumalisiniz bende bilge gibi konustum xd size BOL sans