Çağrı Erhan

Çağrı Erhan

YazarEditör
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Çağrı Erhan
Unvan:
Prof.Dr.
Doğum:
İstanbul, 1972
Çağrı Erhan, 1972 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini bu kentte tamamlayan yazar, 1989 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'ne girdi. Fakülteden 1993 yılında mezun olan yazar, bir süre Tercüman ve Yeni Günaydın gazetelerinde dış politika muhabirliği yaptı. Çağrı Erhan, 1994 yılında başladığı Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Ana Bilim Dalı Araştırma Görevliliğini halen sürdürmektedir. Beyaz Savaş 'Türk-Amerikan İlişkilerinde Afyon Sorunu' ilk kitabıdır.
Afyon ilaç elde edilen bir madde olarak, yoğun bir biçimde ilk kez lonya uygarlığı döneminde kullanılmıştır. Efes'teki Celsus Kütüphanesinin duvarlarında haşhaş kabartmalarına rastlanır.
Afyon ile Çinliler, kokain ile Zenciler ve marijüana ile Meksikalılar neredeyse özdeşleştirildi.
Afyon ticaretinin insani kaygılarla ele alınması, 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bu maddenin kullanımının, Avrupa ve Amerika'da hızla yaygınlaşmasıyla olmuştur.
Osmanlı Devletinin afyon ihracatı da 19. yüzyıl başından itibaren artmıştır. Önceleri sadece İngilizlere satılan afyon, 1820’lerden itibaren Amerikalı tüccarlara da satılmaya başlamıştır.
Birçok kişinin sandığının aksine, Türkiye'de yapılan haşhaş ekimi ve afyon üretiminin Türk-Amerikan ilişkilerinde bir sorun hâline gelmesi 1970'lere özgü bir olay değildir. Afyon, 1909'da Amerikalıların girişimleriyle Şanghay'da toplanan ilk afyon konferansından sonra, A.B.D. ile önce Osmanlı Devleti, sonra da Türkiye Cumhuriyeti arasında bir ihtilaf konusu olmuştur.
Bu konuşmadan sonra da, ABD'nin baskıları artarak sürdü,

Bazı Amerikan yetkilileri, haşhaş ekimi yasağını kaldırırsa Türkiye'nin NATO'dan çıkarılmasını, İstanbul'un bombalanmasını bile öneriyorlardı.
Çağrı Erhan
Sayfa 13 - Bülent Ecevit
Ülkemizde demokrasi işlerken baskılardan sonuç alamayan ABD, 12 Mart 1971 askeri müdahalesinden yararlanarak amacına ulaşmıştı.
Çağrı Erhan
Sayfa 12 - Bülent Ecevit
Türkiye'nin, Lozan Antlaşması ile kabul ettiği halde afyon üretimi ve ticareti konularında herhangi bir düzenleme yapmamasının temel nedeni, yıllar süren savaşlar sonrasında büyük bir darboğaz içinde bulunan Türk ekonomisi için afyonun önemli bir gelir kaynağı olmasıydı.; Ayrıca yüzbinlerce fakir Türk;köylüsünün;tek geçim kaynağı afyon üretimiydi. Hükümet böylesine hayati bir ürün konusunda herhangi bir dış denetim altına girmek istemiyordu
19. yüzyılda afyon ticareti o kadar kârlı hâle gelmiştir ki, İngiltere afyon ithalatını ve kullanımını yasaklayan Çin ile "afyon savaşları"nı yapmaktan çekinmemiştir. (Ayrıca buraya da bakabilirsiniz: #42229749)
194 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ülkemizde yaşanan darbelerin altında hep siyasi nedenler aranır. Acaba olaylara biraz da farklı açıdan baktığımızda farklı sonuçlar da çıkabilir mi? Bunu düşünmekte fayda var. Siyasi sebepler olarak gözüken, gösterilen, ön plana çıkartılan, anlatılan olaylar, gerçek mi yoksa esas sebepleri gölgelemek için kullanılan araçlar mı? Bunu da araştırmak lazım. Ve buradan hareketle: Bir bitki bir savaş çıkartabilir mi?

Beyaz Savaş, Bülent Ecevit'in kitaba yazdığı önsözle başlar. Ecevit yazdığı önsözde, haşhaş yasağının sebeplerini anlatırken, acı da olsa Türkiye'de iktidarda bulunan hükümetlerin niçin bu yasak kararını aldığını ve kendilerinin iktidara geldikten sonra yasakların nasıl kaldırıldığını anlatıyor.

ABD yönetiminin yanlış ve gerçek dışı bilgilerle, Amerika'ya yasadışı yollarla giren afyondan Türkiye'yi sorumlu tutmasına karşın, Ecevit, kitabın önsözünde şunu belirttir: " Uyuşturucu olarak kullanılan afyon üretiminden asıl sorumlu ise Amerikan Yönetimi ve bu devletin istihbarat örgütü CIA idi. (s.11)" . Türk afyonu ve bunun üzerinden Türkiye'ye yapılan baskıları yine Ecevit şu şekilde anlatır: " Ülkemizde demokrasi işlerken baskılardan sonuç alamayan ABD, 12 Mart 1971 askeri müdahalesinden yararlanarak amacına ulaşmıştı. (s.12)" der.

Çağrı Erhan da kitaba yazdığı önsözde "Türk -Amerikan ilişkilerinin, belki de hiç araştırılmayan konularından birisi olan Afyon sorunu hakkında" çalışma yapma fikrini, rahmetli olan hocası Oral Sander'e borçlu olduğunu ifade ederek, hem hocasına bu sayede teşekkür eder hem de kitabı anlatır.

Çağrı Erhan'ın Beyaz Savaş (Türk -Amerikan İlişkilerinde Afyon Sorunu) adlı kitabı 1996 yılında Bilgi Yayınevi tarafından yayımlanmış ve şu an baskısı yok .(Altınbaş Üniversitesi yayınları arasında çıkmış: Beyaz Savaş Türk-Amerikan İlişkilerinde Afyon Sorunu)

1971 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanan haşhaş ekimi yine bir Bakanlar Kurulu kararıyla 1974 yılında kaldırılır. Bu bile başlı başına incelenmesi gereken bir konu ve bu kitapta bu durumu ele alıyor. Niçin yasaklanmış ve niçin devlet denetiminde sınırlı şekilde serbest bırakılmış. Bu iki kararı veren de dönemin siyasileri. Peki, Devleti bu kararları almaya götüren sebepler nelerdir? Bu ve buna benzer soru ve cevaplar da kitabın içinde okuyucuyu bekliyor.

Haşhaş ekimi ve afyon üretiminin 'Anadolu' coğrafyasında binlerce yıldır var olması; bu topraklarda üretilen afyonun İngiltere ve Amerika'ya Osmanlının başlıca ihracat kalemi olmasını da bu kitaptan öğreniyoruz.

Kitap Türkiye ve dünya da afyon sorununa odaklanıyor. Ya da Osmanlı'dan günümüze afyon ve haşhaş konusu üzerinden bir tarih anlatımı yapıyor. 1970 - 1975 yılları arasında hem Türk -ABD ilişkilerini etkileyen hem de Türk siyasi hayatında çok önemli olayların yaşandığı bu zaman dilimi içinde afyonun durumu ve önemi anlatılıyor.

Kitabın içinde haşhaşın dikim alanları haricinde afyon ticareti, afyondan üretilen ağır ağrı kesiciler ve bunların topluma etkileri; devletlerin ilk dönemlerde serbestçe alım-satımına karşın, zaman içinde yasaklanmaya giden sürece değiniliyor. Ayrıca eroinin Alman Bayer firması tarafından piyasaya sürülmesi ve gazete ilanlarıyla ürünün tanıtılmasından da bahsediliyor.

Haşhaştan üretilen çeşitli uyuşturucuların devletler tarafından yasaklanması, sınırlandırılması ve denetim altına alınması üzerine uzun yıllar boyunca çeşitli konferanslar toplanmasından da bahsediliyor.

Kısaca, bu bitki tarihin çeşitli dönemlerinde savaş çıkartmıştı. Şu an haşhaş Türkiye gibi ülkelerde denetim altındayken, Amerikanın Orta Asya ve Uzak Doğu tabir edilen yerlerde bulunan dolaylı dikim alanlarında illegal bir şekilde afyon ve türevlerinin üretimi artarak devam etmekte. Kitabın konusu 1970'li yıllarda Türkiye'de Afyon yasağını incelemek. Ancak bunu yaparken de uyuşturucunun tarihine ve burada rol alan büyük oyunculara da bakılıyor.

Ezcümle: Tavsiye ederim. Bu kitap, 23-25/3/2019 tarihleri arasında okunup, 10/4/2019 tarihinde inceleme yazısı siteye eklenmiştir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Çağrı Erhan
Unvan:
Prof.Dr.
Doğum:
İstanbul, 1972
Çağrı Erhan, 1972 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini bu kentte tamamlayan yazar, 1989 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'ne girdi. Fakülteden 1993 yılında mezun olan yazar, bir süre Tercüman ve Yeni Günaydın gazetelerinde dış politika muhabirliği yaptı. Çağrı Erhan, 1994 yılında başladığı Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Ana Bilim Dalı Araştırma Görevliliğini halen sürdürmektedir. Beyaz Savaş 'Türk-Amerikan İlişkilerinde Afyon Sorunu' ilk kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.