Cahide Ekiz

Cahide Ekiz

Çevirmen
8.9/10
10 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
52
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
372 syf.
·7 günde
Oxford Üniversitesi'nde fizyoloji profesörü olan Frances Ashcroft kitapta, insan vücudunun zorlu çevre şartlarına verdiği fizyolojik tepkileri anlatıyor. İnsan hayatının hangi sınırlar içinde sürdürülebileceğini inceliyor.

Kitap; Zirvede Yaşam, Basınç Altında Yaşam, Sıcakta Yaşam, Soğukta Yaşam, Hız Kulvarında Yaşam, Son Sınır ve En Uç Sınırlar olmak üzere yedi bölümden oluşuyor. Her bölüme girişte yazar kendi deneyimlerini anlatıyor. Daha sonra tarihteki deneyimlerden, bilimsel araştırmalardan bahsediyor ve bölümün sonunda konuyu kısaca toparlıyor.

Kitabı okurken yer yer belgesel izliyormuş yer yer de biyoloji dersi dinliyormuş gibi hissettim. Her bölümü hayretler içerisinde kalarak okudum ama en çok zirvede yaşam ve denizin derinliklerindeki yaşamın anlatıldığı bölümleri sevdim. Ve tabi bir de uzayda yaşamın anlatıldığı, son sınır bölümünü.

Kitabı konfor alanımda okudum. Belki hiçbir zaman on bin metrede camları patlayan bir ticari uçakta bulunmayacağım, suyun on bin metre derinlerine batisfer ile dalış yapmayacağım, Atlantik Okyanusu'nu tek başıma kürek çekerek geçmeye yeltenmeyeceğim ya da dünya yüzeyinden 400 km yukarıda bir yörüngede bulunmayacağım. Ama yine de insanın fizyolojik sınırlarını bilmesi ufkunu açıyor. Bu yüzden bu kitabı okumalısınız.
372 syf.
·Beğendi·10/10
İnsan fizyolojisi ve çevre koşulları bağlamında, okuduğum kitaplar arasında en faydalı kitap diyebilirim. 47 yaşındayım ve vücudum hakkında nedenini bilmediğim ancak farkında olduğum pek çok hususu bu kitap sayesinde öğrendim. Benim için bir rehber kitap niteliğinde, bu nedenle hep Kindle'ımda bulunduracağım.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.