Candan Türkkan

Candan Türkkan

Çevirmen
8.9/10
30 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
60 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kriton ve Sokrates'in müthiş diyoluğu...

İdamdan Sokratesi kaçırmak için ziyarete giden Kriton, kaçarsa bütün öğretilerin, ideolojilerin yok olacağını anlatan Sokrates.

Ölümün ve kaçmanın neler doğuracağını anlatan, ince eleyip sık dokunan iki farklı yol... Hangisi seçilmeli ideolojik duruş mu? Hayata devam etmek mi?
60 syf.
·Beğendi·10/10
Düşündüklerini sonuna kadar savunan, esir olmasına rağmen teslim olmayan, doğru bildiklerinin uğrunda öleceğini bile bile zindanından çıkma fırsatı olmasına rağmen; eğer düşündüklerim bunu gerektiriyorsa cezasını çekmeliyim diyen Sokrates mi? Yoksa Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyip, evrenin merkezi olmadığını savunacağı sırada engizisyon mahkemelerinin ölüm emrini verdiğini öğrenince bu düşüncelerinden vazgeçerek yasalara bağlılığını açıklayan Galileo mu?
Düşüncelerimiz sonuna kadar savunmaya ve ugrunda ölmeye değer mi? "Hayatta göreceğiniz iş ne olursa olsun, erdem olmayınca, elde edeceğiniz her şeyin, yapacağınız her işin sonunda, utanç ve kötülük vardır." Diyen Sokrates aslında bu sorunun cevabını net şekilde vermiş ama cesaret etmek pratiğe dökmek kişiye kalmış ve bu öz oluşturma işlemi çoğu insana zor gelmiştir.
Niçin burada olduğunuzu hatırlayın, niçin bu yitik fırtınada savrulduğunuzu düşünün ve varlığımızın değerli kılınması gerektiği, erdem sahibi olunması gerektiğini ve de hiçlikte kaybolmamak için bağlı kalmamız gereken gerçekleri sahiplenmekten vazgeçmemek lazım geldiğini unutmamaya çalışın.
60 syf.
·1 günde
Sokrates ölüme mahkûm edilmiştir; suçu devletin tanrılarını inkâr etmek, gençleri yoldan çıkarmaktır. Öğrencisi ve kendisiyle hemen aynı yaşta olan arkadaşı olan Kriton, öteki dostlarının da yardımıyla, suçsuzluğuna inandığı Sokrates’i hapishaneden kaçırmak, ölümden kurtarmak ister: ancak bu kaçırma eylemine engel olan dış etkenler değil, Sokrates’in kendisidir. Sokrates neden kaçmak istemez? İşte Kriton diyaloğunda Sokrates bu nedenleri ortaya koyar ve bu nedenlerin doğruluğu konusunda Kriton’u inandırmaya çalışır.

Kriton bir dostunu kaybetmekle kalmayıp, diğer insanların imkanı olmasına rağmen Sokrates'i kurtarmadığı fikrine kapılacağını bu fikrin de kendisini utandıracağını söyler. Sokrates de "düşüncelerine önem verilen bilge kişiler nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davrandığımı düşüneceklerdir" diye bu fikri savuşturur.

• Kriton diyaloğu, Platon’un gençlik eserlerinden olmakla birlikte, taşıdığı özellik bakımından ayrılık gösterir. "Sokratik diyaloglar" diye de anılan bu gençlik eserlerinin en önemli özelliği kavramlar üzerine açılan tartışmaların belirli bir sonuca ulaşmamasıdır. Oysa Kriton’da düşünülen ve girişilen bir davranış konusunda karşısındakini inandırma söz konusudur. (Özsöz'den alıntıdır)

Sokrates'in hapisten kaçması doğruluğa hizmet etmeyecektir. Oysa o önceki bölümde kendisinin doğru bir insan ve iyi bir yurttaş olduğunu söyleyerek kendisini savunmuştu. İşinin ehli kişilerin verdiği kararlar uygulanmalıdır. İşinin ehli kişiler yanlış kararlar vermiş bile olsalar yasalar insanların(toplumun) iyiliği içindir. Hapisten kaçarsa bundan sonraki yaşamını onurlu bir şekilde geçirmesi mümkün değildir ki bunca yıldır savunduklarıyla çelişir davranışlarda bulunması da sonrasında Soktares'i maskara edecektir.

• Sokrates bu gerçekler uğruna kendini seferber etmiş bir insandır: doğal bir eğitimcidir. Eriştiği gerçekleri karşısındaki insanlara olduğu gibi verme yolunu tutmaz; tersine bu gerçekleri kendilerinin düşünerek bulmalarını ister. Bu açıdan bakıldığında, onun insanın zihin özgürlüğüne duyduğu büyük saygı ve güven kendiliğinden ortaya çıkmakladır. Kendisi araştırma, inceleme yolunu alışkanlık edinmiş, başkalarının da bu alışkanlığa ulaşması için yol göstermiştir. Bugünkü modern eğitimcilerin, psikologların insan zihnine özgür ve kendi kendini yapıcı bir nitelik kazandırmak için denedikleri eğitim yöntemlerini en pratik anlamda ortaya koymuş ve uygulamıştır. Ancak insanların o zamana kadar alışmadıkları bu gerçekle yüz yüze gelme durumunun onları altüst edeceği, kızdıracağı muhakkaktı.

Oysa demokratik temele dayanan toplumlarda yasalar ulusun kendi iradesini temsil eder. Bu da toplumdaki her bir bireyin iradesinden başka bir şey değildir. Bu açıdan bakıldığında, yasaya gösterilecek saygı aslında kişiye gösterilen saygıdır. O halde Sokrates kendisini ölüme mahkûm edenlerin dayandıkları yasaya boyun eğip hapishaneden kaçmamakla kendi düşünce ve gerçeklerini çiğnemekten kaçınmıştır; yasaya saygı göstermekle kendine saygı göstermiştir. Bütün yaşamınca düşünce ve davranışları bakımından kendiyle tutarlı olmuş bir insanın tutacağı yol da bu olabilirdi ancak.

• Kriton diyaloğu yasalar ve çoğunluk hakkında çok sağlam görüşleri bünyesinde barındırması açısından oldukça önemlidir. Fakat, idama hüküm giymiş bir kişinin, önünde kaçma fırsatı varken kaçmayıp, görüşlerine bağlılığını dile getirmesi; bir başka ifâdeyle, nasıl düşünmüşse öyle yaşamış ve ölüm dâhi düşüncelerine bağlılığını kopartamamış bir filozofu da bünyesinde barındırdığı için eşsizdir.

Marcus Tullius Cicero, Devlet Üzerine (De Re Publica) isimli eserinde, “söylediklerini uygulamayan bir filozofa filozof demem” şeklinde bir şey söyler. İşte Sokrates, söylediklerini uygulayan bir filozof olduğu için eşsizdir.
60 syf.
·Puan vermedi
Bazen hiçbirşey yazamıyorum çünkü her bir satırı okunulsun aynı etki içinde olabilelim istiyorum belki de. Tam demokrasi neden olmamalının fikrini de veriyor bir biçimde( Aynı seviyelerde olamadığımız bir atmosferde herşey katı ya hani). Katılığı esnetecek bir süreç, bu süreçteki evrilişlerin basamaklarından,adımlamaktan. Ahlak ve Etik'e bakış ve davranışdaki tutarlılık bizler için en ciddi duruş. İşte bazen sadece o duruşun sesi olur ya...Tam da o etkiyle kalası...Örnek olası...
60 syf.
Sokrates ölüme mahkûm edilmiştir; suçu devletin tanrılarını inkâr etmek, gençleri yoldan çıkarmaktır. Öğrencisi ve arkadaşı olan Kriton, öteki dostlarının da yardımıyla, suçsuzluğuna inandığı Sokrates’i hapishaneden kaçırmak, ölümden kurtarmak ister: ancak bu kaçırma eylemine engel olan dış etkenler değil, Sokrates’in kendisidir.


Sofistler toplumdaki birtakım kurumların insan yapısı olduğunu, yasaları, ahlak kuramlarını, gelenekleri, dini insanların belirlediğini, dolayısıyla değişmez olamayacaklarını ileri sürerler: buna göre, öznel ve göreli değerleri temel alan toplumun da pekâlâ değişebileceğini savunurlar. Oysa Sokrates düzenli bir toplum yaşamı öngörürdü: durmadan değişen öznel değerler düzeni koruyamazlardı.

Sokrates işte böyle bir gerçek göstericisidir, insanların kendi dünyalarında o güne kadar kurdukları düşünce yapılarını değil sarsmak, çok defa kökünden yıkmaktadır. Bu kitabın en önemli özelliği kavramlar üzerine açılan tartışmaların belirli bir sonuca ulaşmamasıdır.

Sokrates gerçeklere erişmeyi amaçlar: bu yolda en iyi araştırıcı ve bulucu akıldır.
60 syf.
Sürüyü takip etmeyen özgür bir ruh olan Sokrates bana nedense çağımızda fikirlerini dile getiren ve kendi yolundan yürümeye çabalayan özgürlüğüne düşkün aydınlarımızı anımsatıyor. Karakterini sevdim. Sufilere benzeyen bir yanıda var. Tanrının insanla bir olduğuna ve ancak insanda varolabileceği ile ilgili ufak detaylarda sezinledim kitapta. Bilemiyorum bu benim kişisel yorumum. Özgür iradesi ile özgürce düşünüp gerçeğe ulaşmak isteyen bir bireyin bir noktada böyle bir bakış açısı kazanması normal geliyor bana. Kriton sürüyü temsil ediyor. Sokrates ise sürüden ayrılıp kendi yolundan giden bilgi adamını! Güzel kitap.
60 syf.
·9/10
"sokrates filozoftur, platon yazar"

Platon'un kaleme aldigi Sokrates ve ogrencisi olan Kriton 'la arasinda gecen ahlak ve odev uzerine dialoglardan olusan yapit. Genclere kotu ornek oldugu dusuncesiyle zindana atilan Sokrates'i kurtarmak icin Onu kacmaya ikna etmeye calisan Kriton ve ona karsi Onursuz yasamaktansa olmeyi yegleyen bir Sokrates. Yasalara baskaldirmayi dogru bulmayip vatansever olarak kalmak istemesi Sokrates'in filozof olarak uysaligini gosteriyor. Sorularin cevabindan cok, sorularla ilgilenisini dialoglardan anlayabiliyoruz. Sokrates icin her zaman Sorular onemli olmustur.
60 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Platon tarafından yazılan bit diyalogdur. Konuşmalar Sokrates ve Kriton arasında geçmektedir. Konu ise idam kararını bekleyen Soktates'ın 'yapılması gerekenin ne olduğunu' sorgulamak. Kriton, Sokrates'ın kaçmadı gerektiğini başka kentlerde yaşaması gerektiğini düşünür. Sokrates ise buna karşı çıkar. Meşhur soru cevap tekniğiyle kaçmasının ne kadar yanlış olacağını Kriton'a da ispat eder. Diyalogda en çok sevdiğim yerler; toplum baskısı ve çoğunluğun kararı konularının konuşulması oldu. Şu " el alem" örgütü o zaman da çalışıyormuş. Gerçekten tehlikeli bir örgüt. Felsefi metin seviyorsanız, bu kitabı kesinlikle öneririm.