Carl Elliott

Carl Elliott

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
133
Gösterim
Adı:
Carl Elliott
Unvan:
Profesör, Yazar
Doğum:
25 Temmuz 1961
... insanlık vasfının azaldığı dünyada, beyazın en önce kirlenmesini yadırgamıyorum.
Carl Elliott
Sayfa 13 - Uzm. Dr. Yavuz Dizdar
"Hayat kurtarması, hastaları iyileştirmesi beklenen "beyaz önlüklü" tıp, her ne pahasına olursa olsun daha çok satmak isteyen "siyah şapkalı" agresif bir endüstriye dönüştü. İşte modern tıbbın karanlık yüzüne yolculuk tam da bu dönüşümün hikayesi aslında."
Dünya hakkında bildiğimiz (ya da bildiğimizi sandığımız) her şey, başkalarının bize anlattıklarından ibaret aslında. Bilim ve tıbbın işlerliğini sürdürebilmesi için biliminsanları ve hekimlerin, birbirlerine söylediklerinin doğru olduğuna güvenmeleri gerekir.
"Karanlık, kuytu bir köşede büyümüş dayanıklı bir bitki gibi ilaç pazarlaması da ışığı arayan dallarıyla beklenmedik yönlere uzanan son derece dirençli garabet bir organizmaya dönüşmüştür."
İntiharı öngörmek de anlamak kadar zor olabilir. Şizofrenik bir hasta, antipsikotik ilaç alırken kendini öldürürse, intihar şizofreninin sonucu mudur, yoksa ilacın mı? Şizofreni, intihar ve şiddete eğilimi arttırır; bu nedenle, psikotik ilaçlarla ilgili çalışmaların çoğuna, intihar ya da birini öldürme riski olan hastalar özellikle alınmaz ki bu, şu soruyu beraberinde getiriyor: Cinayet işlemesi için çağrı aldığına dair psikotik sanrıları olan Dan, tam da bu nedenle zorla yatırma tavsiye edilmişken, neden böyle bir çalışmaya alındı?
Bu deneyimi garip bir şekilde rahatsız edici kılan sadece öğretimin zoraki ve yalancı normal görüntüsü veya muayenenin daha mahrem koşullarda yapılabileceği gerçeği değil, birinin araç olarak kullanılmasıydı.
... günümüzde bilim insanları pazarda birbirleriyle rekabet etmek zorunda bırakılıyor. Bilimsel verilerine ticari sır muamelesi yapmak zorundalar. Bunun sonucu olarak da, başkalarının bulduğu sonuçları tekrar tekrar bulabilmek için para ve emek harcamak zorundalar. Biliminsanları çoğunlukla halk için ya da bilimin kendisi için önemli olan sorulara yanıt aramak yerine, endüstri için önemli sorulara yanıt aramak zorunda kalırlar.
Çünkü bilgi ve bilincin azaldığı ortamda sürü psikolojisi oluşması son derece normaldir, fikir öncüleri de zaten bu ortamlarda belirir.
Carl Elliott
Sayfa 15 - Uzm. Dr. Yavuz Dizdar
"Bu sizin ya da benim yapabileceğimiz bir şey değil," diyor Milnstein, "bu, zenginler daha iyi ilaçlara kavuşsunlar diye yoksulların yaptığı bir şey."
Kitabın bir doktor gözünden çıkması, bir tıp fakültesi eğitiminden geçerek doktor bakış açısını kazanmış ve üstüne etik alanında doktora yaparak aynı anda hem ilaç endüstrisinin hedeflerinden, nispeten kaymağını yiyenlerden veya yeme potansiyeli olanlardan, hem de onu eleştirenlerden birinin gözünden olması kitabı gözümde en değerli yapan nokta olmuştur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Carl Elliott
Unvan:
Profesör, Yazar
Doğum:
25 Temmuz 1961

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.