Carl Kerenyi

Carl Kerenyi

0.0/10
0 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
265
Gösterim
Adı:
Carl Kerenyi
Unvan:
Macar Bilim Adamı
Doğum:
19 Ocak 1897
Ölüm:
14 Nisan 1973
Károly (Carl, Karl) Kerényi ( 19 Ocak 1897 - 14 Nisan 1973) bir Macar bilim adamı ,Yunan mitolojisinde klasik filolojinin kurucularından biri.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
İsyancı Titan Prometheus'un hikayesi Zeus'un, babasının tahtını ele geçirmesine yardım etmesiyle başlar.Bu sebeple Titanları sevmeyen Zeus,Promethus'a dokunmaz.

Prometheus yarı tanrıdır,Olimpos'da Tanrıların arasında kendini pek rahat hissedemez insanları belkide bu yüzden sever.Zeus insanları kendi hallerine bırakmıştır,hayvanlardan farksız hatta zayıf hayvanlardan farksız bir yaşam sürüyorlarmış.

Prometheus, insana duvar örmeyi,iletişim kurmayı öğretmiş.Son olorak Olimpos'dan ateşi çalmış ve asasında taşıyarak insanlara getirmiş
İnsanlar ateşi öğrenmişler ve yavaş yavaş gelişmeye başlamışlar kurtarıcıları Prometheus'a dua ederek.

Ateşin çalınması Zeus için bardağı taşıran son damla olur.Prometheus'u dünyanın bir ucunda yalnız başına zincire vurdurtur.Yüzyıllar boyunca bu işkence devam eder.Bir kartal üç günde bir gelerek Titanın böğrünü deşer.

Titanın bir kehaneti vardır, Zeusun evliliğinden doğacak olan çocuk babasından daha güçlü olacaktır ve babasını tahttan indirecektir.Zeus bu evliliğin kiminle olacağını öğrenmek için haberci Hermesi gönderir.Ama Titan hiçbir şey söylemez.Zeus öfkesinden yıldırımlarını Titanın üzerine savurur dağlar, kayalar yıkılır ve gururlu Prometheus gözden kaybolur.

Kitap burada bitiyor.Devamını başka bir kitapta okuduğum şekliyle aktarıyorum.

Prometheus başka bir dağa zincirlenir.İşkenceler devam ederken annesinin sesini duyar.Oğlum der; yeter bu çektiklerin , Zeus seni serbest bırakacağına söz versin sende karşılığında onun için uğursuz olan evliliği bildir.Prometheus bu teklifi kim sunsa reddecektir ama annesinin üzülmesine dayanamaz ve kabul eder.

Hermes yanında Herkül ile gelir.Bilgi karşılığında zincirlerinden kurtulacağını bildirir.Zeus'un aşık olduğu deniz tanrıçası Thetis ile evlenmesinden doğacak olan çocuktur bahsedilen.Bunu öğrenen Zeus tanrıçayı bir ölümlüyle evlendirir doğan çocuk Akhileus'tan başkası değildir.

Herkül zincirleri kırar.Prometheus'un kendi dilediği olur ve bedeni kayalara yapışır ruhu ise göğe doğru süzülür.

Yazarın biyografisi

Adı:
Carl Kerenyi
Unvan:
Macar Bilim Adamı
Doğum:
19 Ocak 1897
Ölüm:
14 Nisan 1973
Károly (Carl, Karl) Kerényi ( 19 Ocak 1897 - 14 Nisan 1973) bir Macar bilim adamı ,Yunan mitolojisinde klasik filolojinin kurucularından biri.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.