Cass R. Sunstein

Cass R. Sunstein

7.2/10
20 Kişi
·
40
Okunma
·
1
Beğeni
·
165
Gösterim
Adı:
Cass R. Sunstein
Unvan:
Yazar
Doğum:
1954
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapan hem de New York Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Selçuk Şirin’ in köşe yazısındaki tavsiye üzerine Dürtme isimli kitabı almış ve okumuş bulunmaktayım. Kitapta pek umduğumu buldum
diyemeceğim. Kitapta ABD ‘ nin genelde kendi vatandaşları için uyguladığı sosyal politikalarından , sağlıkla ilgili çalışmalardan ve emeklilik üzerine programlarından bahsetmektedir. Bu alanda uzman olan birisinin daha çok okumak isteyeceğini kitap olarak görüyorum.
Dallarında ödül almış iki insanın oluşturduğu bir kitabı sert şekilde eleştirmek istemem ama, kitabın çoğunun laf kalabalığı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Kitapta yazılanlar neredeyse hep Amerikan halkına, yasalarına, onların yaşayış biçimlerine göre anlatılmış. Anlatılanları, dürtüleri kendimize göre uyarlamak ayrı bir uzmanlık gerektirir. Tabi bu mümkünse!
Bu kitap, insanların seçim yaparken nelerden etkilendiğini anlatmaya çalışırken, “dürtme” diye adlandırdıkları küçük etkilerin seçimleri çok yararlı şekilde değiştirebilecekleri üzerine bir tartışma sunuyor. Örneğin, çoğunluğun daha önce o seçimi yapmış olmasının, bir şeyi seçmede çok etkili olduğunu söylüyor. Yasa ve kuralların ise yasaklar getirmeden insanları yararlı olana yönlendirebileceğine işaret ediyor. Buna da bir örnek verecek olursak; organ bağışını arttırmak için ölen insanların yakınlarından izin almak yerine bütün insanların organ bağışı yapmak istediklerini default olarak varsayarak, bağış yapmak istemeyenlerin bu konuda başvuru yapması gerekliliği gibi bir prosedür konmasının, bağış yapmak istemeyenlerin sayısını azaltacağını söylüyor. Böyle küçük “dürtme”lerin seçimleri hala özgürlükçü kalarak etkileyebileceğini vurguluyorlar. Fakat nobel ödüllü yazar(lar) bu kitabın sanırım Amerika dışında okunabileceğini düşünmemişler ve bazı yerlerde sadece Amerikalıların bildiği detaylarla okuyucuyu boğmuşlar. Kitabın çoğu yerinde yaptıkları goy goy (bu arada hiç de eğlenceli adamlar da değiller) olmasa, verilmek istenen mesaj 325 sayfa yerine 100 sayfa da gayet rahat anlatılabilirdi. Biraz sıktı...
Alıntılarım: "..insanlara seçimden bir gün önce oy verip vermeyeceklerini sorarsanız, oy verme olasılıklarını %25'e kadar çıkartabilirsiniz. Ya da örneğin otomobil satışlarını artırma amacını düşünelim. Yapılan bir deneyde kırk binden fazla insana "Önümüzdeki 6 ay içinde yeni bir araba alma niyetiniz var mı?" diye sorulmuş ve sadece bu soru araba satışlarını %35 oranında arttırmıştır.." s.96
Kitabın şu bölümüne kadar anlatılan konular genel olarak insan davranışları üzerinde.İnsanların nasıl haraket ettiklerini ve aslında nasıl olması gerektiği anlatılmaktadır.Bana hissettirdiği kadarıyla kitap seni içine çekmiyor.Ama okuduğunda 'ha evet gerçekten de böyle oluyor' dedirten bölümleri var ve bi şeyler katacağın8 hissettiriyor.
2017 Nobel Ekonomi ödüllü Richard H. Thaler ve Cass R. Sunstein tarafından hazırlanan kitap; sağlık, zenginlik ve mutlulukla ilgili kararları uygulamak alt başlığıyla çıkmış. Kitapta kararların uygulanması konusunda yol gösterici öneri ve fikirler söz konusu. Altını çizmeye değer gördüğüm, öğrendiğim, üzerine düşünme imkanı bulduğum meseleler oldu. Ancak kitap ABD özelinde uygulamalar üzerinden örneklerle konuyu açıklamaya çalıştığından, bize uzak sistem ve kavramların bizim gibi ABD dışında yaşayanlar için zorlayıcı ve zaman zaman da anlamsız buldum. İçinde yaşanılan topluma ait olmayan sosyal güvenlik, kredi vb. konularda yaşanılan problemlerin ayrıntılandırılması ve çevirinin de çoğu yönden aksaması nedeniyle 300 küsür sayfanın çoğu okuyucuyu zorlayacaktır.
Kitap, karar alımı sürecinde uygulanması gereken yöntemleri ele alıyor ve bu durum "seçim mimarisi" adıyla anılıyor. Yaşam için dikkat edilmesi gereken 3 bütünleştirici olgu olan sağlık-zenginlik-mutluluk yolunda ilerliyor ve bunların temelinde yatan çeşitli sorunlar, çeşitli önermeler aracılığıyla çözüme kavuşturuluyor. Oluşturulan mimariler insanların özgürce seçebilme, seçmeyi kolaylaştırma ve uygun faydayı sağlama amacı taşıyor. Özünde bu kitabı politika oluşturma yetisi kazanmak isteyenlerin mutlaka okuması gerekiyor.
Kitabın çevirisi gerçekten çok kötü. Okuma süremin oldukça uzamasına neden oldu. Böylesine önemli bir kitabın özensizce ve acemice çevrilmesi büyük bir talihsizlik.
Kitabın ilk kısmı gayet ilgi çekici başlamasına rağmen diğer kısımlar çok amerikan kaldı. Çok bağlantı kuramadan okuyup geçtim. İlk bölüm 8/10 diğer kısımlar 3/10 ne yazık ki...

Yazarın biyografisi

Adı:
Cass R. Sunstein
Unvan:
Yazar
Doğum:
1954

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 40 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 61 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.