Celal Kırca

Celal Kırca

Yazar
8.8/10
8 Kişi
·
10
Okunma
·
2
Beğeni
·
128
Gösterim
Şunu önemle belirtmeliyiz ki, pozitif ilimler, eşyanın "nasıllığı" ile uğraşır ve asla "niçin"ini araştırmaz. Zira niçin sorusu, pozitif ilimlerin sahası dışındadır. Kur'an ise, eşyanın "niçin"ini açıklar. "Nasıllığını" ise pozitif ilimlere bırakır.
İlk Kur'an müfessiri, Hz. Peygamber olmuş ve O'nu ashap takip etmiştir. Hz. Peygamber'in izahı ve açıklaması, Kur'an tefsirinin aslı ve esasıdır.
Sadece Allah rızası için oruç tutan bir kimse, gizli ve açık her yerde Allah'tan korkmayı ve sakınmayı, oruç vasıtasıyla öğrenir ve meleke kazanır.
Örnek-4

"Ay için de nihayet kuru bir hurma dalma döneceği menziller tâyin etmişizdir."(Din Dili) (Yâsîn, 36/39)

Ay, Dünyâ'nın yörüngesi boyunca kıvrım kıvrım dönerek yol alan bir yörüngeye sahiptir Tıpkı bir sarmaşık gibi dönen, kıvrılan ve bükülen bir dal gibi. (Bilim Dili) (Taşkın Tuna, Uzayın Sırları, İstanbul 1965, s. 63)
Zira çevresini güzelleştiren insan, iç dünyasını da güzelleştirir. Çevreleri güzel olmayan insanların, iç dünyaları da güzel olmuyor.
"Ay, güneş ve yıldızlardan bahsetmek ve onların hallerini, mahiyetlerini araştırmak ve düşünmek caiz olmasaydı, bizzat Allah, kendi kitabı Kur'an'a bunları koymaz ve bunlardan bahsetmezdi."
"Gerçekten de Allah, Kur'an'da müsbet ilimlere ait âyetleri, şeriat hükümlerine ait âyetlerden daha fazla zikretmiş ve ilâhî inayetin bunlara yönelmesi, fıkıh hükümlerine yönelmesinden daha çok olmuştur. Müslümanlar, bu gerçeği anladığı zaman, astronomi, matematik, geometri ilimlerini, jeoloji ve biyoloji ilimleriyle dünyada mevcut diğer bütün ilimleri öğrenecekler ve bütün bunların dinden olduklarını göreceklerdir."
174 syf.
·Beğendi·10/10
" Bir bilgi objesi ve norm koyucu olarak Kur’an,
form koyucu olarak Sünnet
ve toplum tarafından üretilen kültürel değerler,
Müslümanların sosyal hayatlarını
etkileyen faktörler arasında yer alır.."

İnsanları iyiye ve güzele yönlendiriyor..Harika..
174 syf.
·Beğendi·10/10
" Kur’an
dünya hayatının
sadece
oyun ve eğlenceden
ibaret olmadığını,
kendisinden nasip alınacak,
kural ve ilkelere göre
bir hayat yaşamasını ister.."

" Kur’an’da yer alan
sosyal hayatımızla ilgili
sorunlara ve çözüm yollarına
ilişkin analizleri ve değerlendirmeleri
ihtiva etmektedir.."
408 syf.
·15 günde·9/10
Bitmek bilmeyen bir kitap oldu. Tabi ki bunu hemen yanlış anlamayın. Kitap akıcı veya kötü değil. Sınav haftama denk geldiği için bir türlü bitirmemiştim. Sonunda bitirdim ve keşke sınavlardan önce okusaydım. Çünkü Astronomi - Sağlıklı Beslenme - Optik sınavlarım vardı. Bununla ilgili bilgilerde bu kitapta yer alıyordu. Kitabı görünce direk almıştım. Çünkü hem bölümümle hemde ilgi alanımla ilgiliydi bu kitap. Belki şuan basımı yoktur ama sahafçılar da kitabı bulabilirsiniz. Benim gibi Fen bilgisi okuyorsanız yada öğretmeniyseniz. En olmadı Fizik kimya biyoloji özellikle Astronomi alanına ilgiliyseniz de kesinlikle kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitap biraz gereğinden fazla uzun fen dışında da alanlara kaydığı için hani oralar atılabilirdi. Çünkü o kısımlar zaten çoğu dini kitapta yer veriliyor. Bu sadece Fen olabilirdi. Ama yinede oralarda kendini gayet okutuyor sıkıntı yok yani. Ayetler hadisler ve ilim adamlarının söylemleri üzerine gayet iyi yazılmış bir kitap. Sadece ilim adamlarının doğrularını değil yanlışlarının da söylemesi güzel. Kitabı edinmenizi kesinlikle tavsiye ederim.
Bintu’l-Vakt
Bintu’l-Vakt Hayatın İçine Hayatla Birlikte Kur'an'ı Anlama'yı inceledi.
440 syf.
Kitap 12 makalenin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Tefsir ve tefsir problemleri ile ilgilenen kimselerin faydalanacağı bir eserdir. Ben faydalandım, sizlere de tavsiye ederim.
Hocanın kavramlaştırmaları, Kur’an’a bakışı, problemleri değerlendirmesi ve meselelere sunduğu teklifler ilham verici.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.