Cenk Könül

Cenk Könül

ÇevirmenEditör
8.4/10
232 Kişi
·
480
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Güngezgini
#28996895

Ölüm bir gerçek. Fakat hayattaki tek gerçek mi? İşte bunu size defalarca sorgulatacak olan bir çizgi roman Güngezgini.
Renkleri, tekniği, diyalogları ve muhteşem hikayesiyle birlikte kitabı kapattıktan sonra da içinizde devam eden bir ezgi gibi benliğinizi sarıyor. Eğer benim gibi gözyaşlarına boğulduysanız dahi bunu sakince yaşıyorsunuz. Sanki biliyor olmanın o naif tebessümü dudaklarınıza konuyor. Kitabı hediye etmek için liste hazırlamaya başlıyorsunuz. :)
Bu kitabın olayı aslında yukarıda bahsettiğim çizimleri, kurgusu, kullanılan renklerden ziyade okurken size hissettirdikleri.
Sürprizini kaçırmadan kısaca konusundan bahsetmem gerekirse; karakterimiz Bras bir gazetede ölüm ilanları kaleme alarak hayatını sürdüren ve yazar olmak isteyen biri. Bizde onun hayatına dahil olup kendi anılarımızda ve hayallerimizde yolculuğa çıkıyoruz. Elbetteki hayat bu, sürprizlerle dolu :) Baba-oğul ilişkisi, hayallerimiz, hedeflerimiz, başarı, sağlık, aşk, aile, dostluk, çocukluk gibi başlıklara dair içinde dürüstçe pekçok mesaj barından bir eser. Çizgiromanlarla aranız iyi veya değil farketmez, bu eseri okumanız gerektiğine inanıyorum

Bu noktadan itibaren inceleme spoiler içerecek. O sebeple henüz kitabı okumadıysanız devam etmenizi önermiyorum.

Her bir bölümün sonunda ölen Bras'le birlikte bende hayatımda öldüğüm o anları düşündüm. Anladım ki aslında her seçimimiz bizi öldürüyor, her seçimin sonunda yeniden doğuyoruz. Ve bunca acının, yalnızlığın, başarısızlığın ve tekdüzeliğin ortasında hala bağlı olduğumuz yaşam; umutların bir göstergesi.
Kitap ilerledikçe, her bölümün sonunda Bras'in ölümünü beklemek aslında bizim gibi bir gün öleceğini bile bile hayal kurmaya ve yaşamaya devam edenler için oldukça ironikti :) Söylemek istediğim çok şey var ama sanırım dost meclislerine saklayacağım. Keyifli okumalar :)
Zamane çizgi filmlerini seviyorum ama izlemek değil okumak istiyorum diyorsanız renkli ve eğlenceli! Ben bile okurken keyif aldım.

Ayrıca okuma alışkanlığı kazandırmak için de kullanılabilir. Yaşa dikkat, zira içerik büyük çocuklara uygun!
Deadpool yok etmeye devam ediyor. Çizgi roman karakterleri için ilham olan edebiyat karakterlerinin peşine düşmekte ve tek tek hepsini öldürüyor. Marvel kahramanlarını kolay yok etmişti ve o kolaylığı burada bulamıyor. Zor maceraya atılıyor.

Deadpool kendi de çok şaşırıyor. Edebiyat karakterleri marvel karakterleri ile bağlantılı. Jekyıll' ı öldürdüğünde Hulk'ta yok olmuş oluyor. Bu şekilde ilerliyor çizgi roman. Kimler kimler var...

Dracula, Victor Frankeinstein, Sherlock Holmes, Beowulf, Tarzan, Tom Sawyer niceleri Deadpool ile karşı karşıya...

Çizimleri çok beğendim ve hikayesi de çok zevkliydi. Her ne kadar edebi karakterler ölse de zevkliydi. Eee ne yapalım bu Deadpool tam çatlak :) Marvel'da en sevdiğim karakter.

Okuduğunuz kitapların arasına sıkıştırabilirsiniz. Çok keyifliydi.

Filmlerini izlemeyi de unutmayın.

https://www.youtube.com/watch?v=yh6W1JfEQsc
Hem konun işleyişi hem de çizimleriyle farklı bir çizgi- roman.içinde alıştığımız gibi süper kahramanlar ya da bazen hak verdiğimiz bazen de iğreti olduğumuz kötü adamlar, şimşekler, ateşler süper güçler yok belki ama en az onlar kadar etkileyici ve sürekleyici bir kitap. hatta benim nazarımda türünün en iyisi. Sade çizimler, derin cümleler, öleceğini bile bile hayatı yaşamaya devam eden kitabın kahramanı Bras ... Kısacası yaşadığımız çelişkili hayatı çizgi-roman türüne has bir şekilde anlatan her yaşa uygun, okunmaya ve okutulmaya değer şaheser.
Masallar son sürat devam ediyor!
Pamuk ve Gül aralarını sonunda düzeltebildi mi dersiniz? :)
Serinin bu cildinde George Orwell'ın Hayvan Çiftliği kitabına uyarlama yapılmış diyebiliriz sanırım. Malum Masallar dediğimiz kahramanlarımız şehirde yaşıyordu fakat hayvan görünümünde olan kahramanlar mecburen çiftlikte yaşıyordu. Sanırım olayı anladınız daha fazla anlatarak hevesinizi kırmak istemem. :)
Kesinlikle keyifli bir çizgiroman serisi. Herkese tavsiye ederim.
Ve Öyküler, sade, samimi bir o kadar dokunaklı. her na kadar Brezilya mekan olarak olsada anlatılar bize tanıdık. çok içten bir çalışma olmuş. ikizleri ( Gabriel Ba, Fabio Moon ) herkese tavsiye ederim...
Okuduğum ilk çizgi romandı. Bu yüzden kıyaslama yapamayacağım. Ama ne ortamda okursam olayım çizimleri olağsnüstü bir şekilde etkiledi beni. Aslında kitabın ana fikri bence, "şu tercihi yapsaydım hayatım daha iyi olurdu" demenin hiçbir mantığının olmaması ve hayatı nereden başladıysak yolumuzu emin ve mutlu tamamlamamız gerektiğiydi. bunu biraz melankolik bir şekilde anlattığını düşünüyorum. Bu yüzden 1 puan kırdım. Herşeye rağmen güzeldi..
Çizimler güzel fakat hikaye kaliteli değil, standart Deadpool trollüğü ve çizgi roman evreni sirandanligi daha iyi alternatifler illaki vardır bence uzak durun
Bu yıl okuduğum 30. Kitap 30 karakterli #marvel1602 oldu. #gereklişeyler 'den çıkma, kalın kapak, renkler ve kağıt kalitesini sevdim. Çizimler #andykubert ve #richardisanove 'dan. Üstelik hikaye #neilgaiman 'dan. Marvel karakterlerini 17. Yüzyılda, okumak keyifliydi. Ancak karakter ve olay çokluğu benim gibi az sayıda #çizgiroman okumuş biri için fazla karışık geldi. Neyse sonlara doğru kim kimdir anlayabildim. #siper-man #fantastikdörtlü #wanda #angel #virginiadare #thor #kaptanamerika daha kimler kimler var! Meraklısına bir okumasını öneririm. Karakterlerin belli özelliklerine, 1. büyük tarihsel dönüşümlerine sadık kalınmış. (Örümcek Adam'ı örümcek ıssırır gibi) eleştirmen ve okuyucuları beğeni konusında ikiye ayırdığını da söylemek mümkün. Bu ciltte 1'den 8'e kadarki bölümler bulunuyor.
Deadpool efsane bir kahramandır.Kendine has öldürme tekniği,esprili yanı okumaya tesvik ediyor.Öncelikle deadpool'u diğer kahramanlardan ayrı bir yere koyun.Onun akla hayale gelmeyecek güçleri diğer süper kahramanlardan farklı olmasını sağlıyor.Deadpool'u tanımak size çok şey katacaktır.Okumadan önce hakkında bilgi edinirseniz daha rahat edersiniz.Ayrıca filminin de yakında çıkacağını duydum.Fragmanına baktım güzel bir film olacak.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 480 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 220 okur okuyacak.