Cenk Könül

Cenk Könül

ÇevirmenEditör
8.5/10
863 Kişi
·
2.088
Okunma
·
2
Beğeni
·
314
Gösterim
Adı:
Cenk Könül
Unvan:
Çevirmen, Editör
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
Güngezgini
#28996895

Ölüm bir gerçek. Fakat hayattaki tek gerçek mi? İşte bunu size defalarca sorgulatacak olan bir çizgi roman Güngezgini.
Renkleri, tekniği, diyalogları ve muhteşem hikayesiyle birlikte kitabı kapattıktan sonra da içinizde devam eden bir ezgi gibi benliğinizi sarıyor. Eğer benim gibi gözyaşlarına boğulduysanız dahi bunu sakince yaşıyorsunuz. Sanki biliyor olmanın o naif tebessümü dudaklarınıza konuyor. Kitabı hediye etmek için liste hazırlamaya başlıyorsunuz. :)
Bu kitabın olayı aslında yukarıda bahsettiğim çizimleri, kurgusu, kullanılan renklerden ziyade okurken size hissettirdikleri.
Sürprizini kaçırmadan kısaca konusundan bahsetmem gerekirse; karakterimiz Bras bir gazetede ölüm ilanları kaleme alarak hayatını sürdüren ve yazar olmak isteyen biri. Bizde onun hayatına dahil olup kendi anılarımızda ve hayallerimizde yolculuğa çıkıyoruz. Elbetteki hayat bu, sürprizlerle dolu :) Baba-oğul ilişkisi, hayallerimiz, hedeflerimiz, başarı, sağlık, aşk, aile, dostluk, çocukluk gibi başlıklara dair içinde dürüstçe pekçok mesaj barından bir eser. Çizgiromanlarla aranız iyi veya değil farketmez, bu eseri okumanız gerektiğine inanıyorum

Bu noktadan itibaren inceleme spoiler içerecek. O sebeple henüz kitabı okumadıysanız devam etmenizi önermiyorum.

Her bir bölümün sonunda ölen Bras'le birlikte bende hayatımda öldüğüm o anları düşündüm. Anladım ki aslında her seçimimiz bizi öldürüyor, her seçimin sonunda yeniden doğuyoruz. Ve bunca acının, yalnızlığın, başarısızlığın ve tekdüzeliğin ortasında hala bağlı olduğumuz yaşam; umutların bir göstergesi.
Kitap ilerledikçe, her bölümün sonunda Bras'in ölümünü beklemek aslında bizim gibi bir gün öleceğini bile bile hayal kurmaya ve yaşamaya devam edenler için oldukça ironikti :) Söylemek istediğim çok şey var ama sanırım dost meclislerine saklayacağım. Keyifli okumalar :)
96 syf.
·1 günde·8/10 puan
Deadpool reis :)) Çizgi roman baya oldu okumayalı. hem maliyet hem de tarz olarak ne kitaplar ne de film(animasyon anime vb.) kadar beni çekmiyor. çünkü ne tam aksiyonu verebiliyor ne de hayal edebiliyorsun arada kalmışlık var :) neyse ki bu kitapta eğlendim, hiç sıkılmadım. metro 2034 biraz sıkarken iyi geldi. Deadpool her zamanki muzipliğinden biraz uzak, daha çok iş peşindeydi. marveldeki kahraman, kötü adam, daha doğrusu süper gücü olan kim varsa kesiyor :) kendine has tarzıyla (çok fazla aksiyon yok çoğunlukla taktikle kesip dalgasını geçiyor :) bi oturuşta okudum eğlendim de :) çok mükemmel bir kurgusu yoktu ama sizi sıkmadan yer yer güldüren(daha fazla gülmek isterdim :) her zamanki deadpool'du. maliyetini göz önüne alırsak kütüphanelerden çizgi roman serileri okumanızı tavsiye ederim :) Spoiler vereceğim bundan sonra : Yazar kimmiş bakıp, yazara bazı eksikleri yüzünden sallayacağım dedim. Deadpool yazarı da öldürdü :D :D :D
232 syf.
·2 günde·9/10 puan
Neil abimiz yardımış :D her anlamda yardırmış koşmuş yani. hızını alamamış çok uzun bir çizgi roman eseri çıkarmış. eseri kesinlikle çok beğendim. marvel karakterleri 400 yıl öncesi bir dünyada görmek ve oranın sorunları çözmeleri fikri inanılmaz orjinal bir fikir. Riskli bir fikir ama sonuçta olumlu olarak işin altından kalkılmış. bir sürü karakter (30dan fazla) bir sürü gönderme ve çok tatlı dokunuşlar var. ben açıkçası çok sevdim. tek eksisi uzun olması ve karakter modellemeleri alışkın olduğum tarzda olmaması. Ama ciddi anlamda sizi yoran bir çizgi roman, öylesine alıp okuyayım diyebileceğiniz bir çizgi roman değil. hatta bana göre direk roman. olayların uzunluğu ve kafa yorması yüzünden çizgi romandan daha yorucu. çıtır çerez değil. güzel bir hikayesi var. sonunu ahım şahım beğenmesem de(askıda kalmışlık var benim için) güzel olmuş. son sözde hikayenin nasıl çıktığını okumakta keyifliydi. zamanınız varsa bu kitaba şans verin. Daredavil,peter parker,strange,x-men,furry daha nice sayamadığım müthiş karakterler.bazılarıda spoiler olur diye söyleyemiyorum. çok tatlı dokunuşlar ve olaylar silsilesi var :) hikayenin geçmişte yaşanılan kısmı biraz klişe gibi dursada iyi işlenmiş. ama asıl hikaye bu adamlar neden 400 yıl öncede işte o kurgusu bi tık daha güzel :))
256 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Okuduğum ilk çizgi romandı. Bu yüzden kıyaslama yapamayacağım. Ama ne ortamda okursam olayım çizimleri olağsnüstü bir şekilde etkiledi beni. Aslında kitabın ana fikri bence, "şu tercihi yapsaydım hayatım daha iyi olurdu" demenin hiçbir mantığının olmaması ve hayatı nereden başladıysak yolumuzu emin ve mutlu tamamlamamız gerektiğiydi. bunu biraz melankolik bir şekilde anlattığını düşünüyorum. Bu yüzden 1 puan kırdım. Herşeye rağmen güzeldi..
256 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Enteresan bi çizgi roman. Başkaları ne demiş diyerek, dönüp merak edip, araştıracağım nitelikte. Ana karaktere alternatif sonlar ve değişmez ölüm teması içinde yaklaşıyoruz. İlk aşk, ilk iş, arkadaşlıkları, sevdikleri, sevenleri.. Lakin ben ayağı yere basmayan noktalar olduğunu düşündüm. Daha ilk bölüm, karakterin genç yaşta bir cinayete kurban gitmesiyle sonuçlanıyor. Sonraki bölümü, acaba geçmişe bir yolculuk mu diye okuyor, birden; zaman çizgisinin ilerleme kaydettiğini farkediyorsunuz. Yazan ve çizerlerinin (iki kişiler) eseri dinamik tutmak için, zaman mefhumunu silikleştirmeyi tercih etmesi, çok olağan bir hikayeyi, fantastik boyuta taşımasına yardımcı olmuş. Enteresan kısmı şu, bundan hoşlanıp hoşlanmadığıma karar veremedim. Çizimlerin çok güzel ve etkileyici olması bir yana, metin kısmıyla ilgili soru işaretlerinden kurtulamadım.
112 syf.
·2 günde·8/10 puan
Deadpool her alanda en eğlenceli karakter olabilir :) bu çizgi romanında da baya güldürdü. Özellikle ilk iki sayı çok fazla güldüm (kahkaha dahil :) Son iki sayı ilk iki sayının gerisindeydi. Ama cidden eğlenşyorsunuz okurken. Boş zamanınız varsa ve boş kafayla yorulmadan birşeyler okumak istiyorsanız Deadpool her zaman size hitap ediyordur :) çizgi romanının eksisi var mı evet var, çok fazşa 4.duvarı kırmıyor ve hikaye sonu güzel olsa da anlatım tarzı bir yerdem sonra bayıyor. Ama tam sıkılacağınızı düşünüyorsunuz deadpool eğlenceli birşey yapıp bitiriyor :) aksiyon sahneleri daha bol olabilirdi :) başlık çizgi romanı okuyanları en güldüren kısımla ilgili
48 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Iki hikayeden oluşan çok güzel bir çizgi roman. Ilk başta kara bir kedinin hikayesi ve gece olunca verdiği savaş.
Ikinci hikaye ise Baykuşların kızı olan bir kadının hikayesi. Iki hikayedeki gizem olayını sevdim. Gece teması çok güzel işlenmiş bu kadar kısa olsun istemezdim.

Kapak tasarımına vurulup almıştım. (Neilimin adını söylemiyorum bile) Içeriği de en az onun kadar güzel.Yılın son ve güzel kitaplarından oldu benim için. Geceye doğru kısa bir yürüyüş..
112 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Uzun süredir okumadığım ve çok özlediğim geveze paralı askerimiz Deadpool ile geldim bu sefer. Bu macerada kendisini geçmişin büyük olaylarında rol alırken görüyoruz. Bunu yapma nedeni ise yine her zamanki gibi para. Ama bu sefer yaptığı şeylerin sonuçları çok büyük olacak çünkü tarihin akışına müdahale ediyor. Bunu durdurmak ise Cable ve ekibi X-Force'a düşüyor.
Daha önce okuduğum diğer Deadpool çizgi romanlarından bir tık daha az iyi diyebilirim. Yine eğlenceli tabi ki ama çok daha eğlencelilerini okudum. Ayrıca çizimler de yer yer karışık gibi. Onun dışında, kısa ve öyle oturduğunuz yerde okuyup aradan çıkarabilirsin. Ayrıca Deadpool ile Cable'ın ilk tanışma sayısı diyebiliriz gibi ama diyemeyiz de Eh bu da zaman yolculuklarında yaşanan bir problem olsa gerek
96 syf.
·1 günde·10/10 puan
Bu incelemeye denk geldiyseniz kesinlikle bu çizgi romana şans vermelisiniz. Biraz bile marvel evrenini, daha doğrusu deadpoolu seviyorsanız hemen bakın bu çizgi romana.(serinin ilk kitabınıda okuyun, sırf bu kitap için bile okunur o kitap :) Çünkü Deadpool hedefinde bu sefer Biricik edebi karakterlerimiz var. Sherlock,moby dick,samsa,3 silahşörler, tom sawyer daha sayamadığım nicesi... En çok okuduğum yazar olan Conan doyle'nin Sherlock Holmesi ve çılgın Deadpool'u okumak çok keyifliydi. bir önceki çizgi romana kıyasla kurgusu hikayesi daha güzeldi. komedisi de çok yerindeydi. Kolay kolay 10 vermem cidden çok beğendim. eksiği belki vardır,lakin bir sürü ilk edebi karaterleri okumak bile deadpool'la yan yana 10 vermem için yeterli bence :) Yer yer tanımadığım karakterler oldu o da bizim cahilliğimiz olsun :) Saydığımdan daha fazlasını kendiniz okurken göreceksiniz. Çizimleri de ayrı sevdim. çok detaylı çalışılmış. Spoiler vermek istemiyorum lakin hikayesi kurgu olarak aşırı mantıklı ve güzel :) Spoiler vereyim bi iki cümlede : Deadpool kendini öldürmek istiyor, bu yüzden de marvel evrenini öldürdü lakin evren bitmedi, kendisi 4.duvarı kırıyor. ve çizgi romanların ilham alınan karakterleri öldürürse yani ilk edebi karakterleri kendiside ruhani mutluluğu ve amacı olan ölüm varmış olacak. daha doğrusu hiç olmamış olacak. çünkü edebi karakterler öldükçe marvel karakterleri de ilham alamıyor ve onlarda yavaş yavaş ortadan kalkıyor. müthiş bir kurgu . (mesela avengers, 3 silahşörlerden ilham alınıyor diyelim 3 silahşörler öldürürlünce avengers diye bir şey kalmıyor. ben bu kurguyu acayip sevdim açıkçası :)
152 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Zamane çizgi filmlerini seviyorum ama izlemek değil okumak istiyorum diyorsanız renkli ve eğlenceli! Ben bile okurken keyif aldım.

Ayrıca okuma alışkanlığı kazandırmak için de kullanılabilir. Yaşa dikkat, zira içerik büyük çocuklara uygun!

Yazarın biyografisi

Adı:
Cenk Könül
Unvan:
Çevirmen, Editör

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 2.088 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 740 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları