Ceren Aral

Ceren Aral

Çevirmen
8.3/10
106 Kişi
·
246
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
235 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Joseph Delaney'nin Hayalet serisi bir gençlik kitabı gibi görünse de yer yer çıtayı yukarı çıkaracak gibi görünen gerilimli sahneleriyle yetişkinlere de hitap ediyor gibi geldi bana: rahat okunan bir fantastik serinin ilk kitabı bu. Okuması keyifli, çünkü olayların akış hızına paralel olarak özellikle baş karakterimizin ruh halleri de bu hıza uygun bir şekilde veriliyor. Gerilimli kısımlarda sanki yazar daha da iyi yazıyor, ya da, belki de, o gerilimli kısımları daha canlı, irkiltici bir tarzda yazıyor. Gördüğüm kadarıyla on dört kitaptan oluşan bir seri Hayalet. Ancak bana bu kadarı yeter. Zamanım az ve bu zamanı fantastik serilere ayıracaksam da Hayalet onlardan birisi değil.

Okumaya niyeti olanlara: kitap incelemeleri doğru söylüyor, iyi bir kitap bu, tadını çıkarmaya değer.

Okumaya niyeti olmayanlara: bir şey kaçırmadınız. Benzeri hikâyeleri defalarca okumuşsunuzdur.

Sonuç: beni Lolita, Renklerden Moru, Biz Hayvanlar veya Örümcek Kadının Öpücüğü, En Mavi Göz kadar etkileyecek bir esere ulaşana dek, okumaya devam.
235 syf.
·3 günde·8/10
Kitap Thomas tarafından anlatılıyor ve dili oldukça akıcı. Okurken sayfalar çok hızlı akıyor, olaylarla dilde birleşince okuması güzel bir kitap olmuş. Beklediğimden daha hareketli bir kitap oldu, başlangıç kitabı olduğu için daha durgun olur sanıyordum ama yazar gerilimi ve olayları dengeleyerek güzel iş çıkartmış.

Başlangıç kitabı olarak gayet güzeldi. Daha etkili olsun diye kitabı geceleri okudum, etkisi tartışılır tabii yine de zaman zaman ürpertti. Diğer kitapların daha iyi olacağını düşünüyorum ve seriye devam etmek istiyorum, bu çizgide devam eder umarım çünkü seriyi seveceğimi düşünüyorum. Türüne göre güzel ve okuması zevkli bir kitap, bir çırpıda okunuyor.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ne-gunlukleri-1.html
235 syf.
·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir korku ve gerilim romanı. Thomas Ward yani Tom, yedinci çocuk olan babasının yedinci çocuğudur ve onların özel bir gücü olduğuna inanılır. İş bulması için Hayalet'e çırak olarak verilir. Öcüler, cadılar ve benzeri şeylerle uğraşırken Alice adında bir kızdan yardım alır ve ona bir söz verir. Ancak bu verdiği söz yüzünden Malkin Ana denen bir cadının kurtulmasını sağlar. Cadıyı öldürür ancak o geri gelecektir ve intikam almaya çalışacaktır. Bu yüzden hayatını kurtaran Alice'i evine götürür. Yengesi Ellie'nin bir bebeği olmuştur. Acaba Malkin ana kime musallat olacaktır? Onunla mücadele edecek olan Tom, Alice hakkında ne gibi bir karar verecektir? Soluksuz okunan bir roman.
235 syf.
·Beğendi·8/10
Bütün seriyi okudum.Oğlum için almıştık ama benimde hoşuma gitti. Kitap sürükleyici olaylar akıcı hiç sıkmıyor. Çok renkli bir karakter kadrosu da var.
235 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Betimlemeleri güzel çevrilmiş bir hayalet kitabı. Bende saçma bulurdum bu tarz kitapları ama insan okumaya başladımı bırakamıyor. Belkide kitap gerçek hayat üzerine işlenince hayal gücümüz okutuyordur.
235 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitabı okumam için lisedeki arkadaşım vermişti.Kitap gerçekten de hayalgücünüzü zorlayacaktır.Yazar kitabı yazarken kendi hayatındaki olayları hayalgücü ile birleştirip güzel bir eser ortaya koymuş.Arkadaşımla kitabın diğer serilerini de okuduk hatta yeni seriler için kitapçılara sipariş veriyorduk.Biz okurken yedi serisi vardı.Ben üçe kadar bulup okudum.Şimdi baktığımda baya bir serisi çıkmış.İnşallah diğer serilerini de okuru.Güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.
235 syf.
·Beğendi·8/10
Gözler Kapalı, Hayaller Açık… Kurgu kitaplara başlarken hep bu sözle başlarım, ilk defa bunu belirteceğim çünkü ilk defa ama gerçekten ilk defa 15 kitaplık bir serinin tüm kitaplarını almayı göze aldım. Bu kadar övgüyü hak edecek ne yaptıklarını bilmiyorum. Bu duyguyu en son Gölgelerin Efendisi serisinde yaşamış, yana yana Kadıköy’ün altını üstüne getirmiş en sonunda serinin tüm kitaplarını bulmuştum. Gene aynı duygularla başlıyorum bu kitaba ve de beklentim oldukça fazla. Çünkü kitaplarım dışımda hayata beklentiyle bakacağım, doyumsuz olduğum bir konu kalmadı.
Bir kitabı tercih edeceksem ve fazla bilinen bir kitap değilse ve özellikle polisiye, gerilim tarzı romanlar oluyorsa takip ettiğim birkaç kişi var onların yorumuna bakarım. Çünkü ne ile karşılaşacağımı bana çok güzel anlatırlar ve serinin 15 kitabı için 300’den fazla yorum ve yaklaşık 5 saat harcadım. Sonuçta şairin dediği (şairi bulabilirsiniz) gibi “ama hayır, bir kez daha acı çekerek ölmemeliyim.”
Şimdi kitaba geçebiliriz. Bundan sonrası Spoiler için oldukça yüksek. Ona göre ayarlarsınız artık kendinizi. Tabii unutmadan, gelecek hafta sonuna kadar tüm serinin taramasını bitirmiş olurum. Arzu edenler benimle iletişime gönül rahatlığıyla geçebilirler.
Fikir vermesi açısından kitabın mantığına giriş yapalım. Çiftçi bir aile var. Kahramanımız o ailenin 7. çocuğu. Bu çocukların her biri ileride çiftliği kim alçak sorunu olmasın diye farklı mesleklere dağıtılıyor. En büyük olan çocuk, çiftliğe sahip olurken en küçük yani 7 numaraya gelene kadar yapılacak zanaat ve o zanaata sahip tanıdık bulunamıyor. Çocuğun aklından geçense kendisinin bir hayalet olması ki şöyle bir değerlendirecek olursak süt sağmak ve gübre yaymaktan daha farklı ve merak uyandırıcı bir iş olduğunu kabul etmemiz gerek. Hayaletin gelişi ve çocuğun henüz 13 yaşından gün alıyor olması da güzel bir detay. Bakalım 15 hikaye sonunda, kaç yaşına kadar bu çocuğu okuyacağız.
Şöyle bir karakter analizi de yapalım. Çocuğun babasından bahsettik, abisi Jack var en büyükleri ve kitabın tabiriyle en irileri. Onun eşi Ellie var. Baş karakterimizden bahsetmeyi unuttuk. İsmi Thomas ama kitapta genellikle Tom olarak görüyoruz onu. Genel itibariyle Tom’un şöyle bir özelliği var. Yedinci Oğulların Yedinci Oğlu olduğu için seçilmiş kişi ve başkalarının göremediği şeyleri görmek gibi bir yetenekle donatıldığını görüyoruz. Thomas Ward eğitimden geçerken Kemikli Lizzie adında, adı anılınca dahi köylüye korku salan bir kadının yeğeni Alice ile ilk arkadaşlığını kuruyor. Kemikli Lizzie dediğimiz de büyücünün bahçesinde tutulan Malkin Ana denen cadının torunu. Bayağı Kavak Yellerinin fantastik versiyonunu okuyor gibi hissettim kendimi.
İlk kitap için hiç de fena olmadığını düşünüyorum. Giriş için beni oldukça tatmin etti. Bundan sonrasını da merak ederek diğer kitaplara devam edeceğim ancak artık biraz daha hareketlenme bekliyorum..
235 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Uzun zamandır merak ettiğim Wardstone Günlükleri serisine başlayıp geldim ‍️
Seri baya baya uzun tam 15 kitaplık bir seri ama konusu bakımından ve akıcığıyla hemen okuyup bitecek gibi.

İlk kitap Hayaletin Çırağı.
Thomas yedinci oğlun yedinci oğlu ve bu nitelikli bir ayrıcalık anlamına geliyor. Yedinin yedincisi olmak size bazı özellikler kazandırabilir Kitapta Hayalet isimli bir meslek var ve bu mesleğe sahip olabilmek için de yedinin yedisi olmanız tek şart. Bu meslek cadılar, hortlaklar veya öcülerle ilgilenen herkesin rahat yaşamasını sağlayan bir meslek. Herkes tarafından korkunç ve yalnız bulunan. Thomas her ne kadar istemese de ailesi tarafından Hayalete'e verilir. Kitap boyunca da Thomas'ın yaşadıklarını okuyoruz.
Kitap konusu bakımından çok değişik ve ilgi çekici. Bir günde okuyup bitecek ve olayların baştan sona devam son gaz devam ettiği bir kitap. Thomas karakterini her ne kadar sevmediysem Hayalet karakterini de bir o kadar sevdim. Thomas'ın söylediği ya da yaptığı hiçbir şey uyuşmuyor uyuz oldum belki yaşı gereği böyle ama olsundu. Serinin devam kitapları için çok heyecanlıyım hala.

#alıntı "Kendini nasıl yalnız hissedebilirsin? Kendin varsın ya... Ancak benliğini kaybettiğin zaman yalnız kalırsın." #Kitaplarlakalın #hayaletinçırağı #kitap #wardstonegünlükleri #wardstonegünlükleriserisi
#kitap #book #bookstagram #roman #seri
#fantastik
235 syf.
·Beğendi·8/10
Seriyi çok merak ediyordum ve bir sahafta ilk üç kitabını bulmamla okumaya başlamam bir oldu. Serinin devam kitaplarını eski basım olarak hâlâ aramaktayım. Bulunca devam edeceğim.

Kitap hakkında daha farklı düşünmüştüm ama kendi kendimi yanılttığımı söyleyebilirim. Gerçekten “büyüklere korku masalları” sözünün hakkını veriyor. Anlatılan yöntemler ve yapılan şeyler oldukça insanı irkiltiyor. Tekinsiz havası benim çok hoşuma gitti. Ayrıca kullanılan fantastik türler de bana farklı bir tat verdi. Bu açıdan çok hoşuma gittiğini söylemeliyim. Bazı bölümler öyle kanlı ve vahşi ki çocuklarınıza okutmadan önce bir göz atmanızda fayda var. Özellikle karanlıktan ve karanlıkta gezinen şeylerden korkan bir çocuğunuz veya buna meyilli bir evladınız varsa uzak tutmanızda fayda var.

Benim önerim kesinlikle geceleri mümkün olan en karanlık ortamda okunması. İnsanın ensesindeki tüyler bazen ürperebiliyor bu da ayrı bir okuma zevki sunuyor. Seriyi genel olarak çok beğendim ve kitapları tamamladığım zaman hızla bitirmeyi planlıyorum.

Hayaletin Çırağı ise yedinci oğlun yedinci oğlu olan Thomas Ward’ın nasıl Hayalet mesleğinde yer edindiğini anlatıyor. Bu meslek öyle tekinsiz bir meslek ki bunu anlamak için Ward’ın korkularını ve ölümle olan yarışını okumak lazım. Hayalet olmak demek cadıları denetim altında tutmak -bunu hiç tasvip etmiyorum- hortlaklarla yüzleşmek ve en ince detayı bile atlamamak demek yoksa ölürsünüz!
235 syf.
·Puan vermedi
Aslında yetişkinlerden ziyade çocuk ve gençlere daha uygun ama ben zaten türü sevdiğim, ayrıca kitap da bir soluk da okunup bittiği için keyif aldım. Tom adında 13 yaşında bir çocuğun cadı, öcü gibi kötücül yaratıkları avlayan Hayalet'in yanında çırak olarak çalışmaya başlamasıyla yaşanan gelişmeleri anlatıyor. Türü sevenler şans verebilir. Ama mutlaka okunmalık derecede kesinlikle değil.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 246 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 92 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.