Ceyda Eskin

Ceyda Eskin

Çevirmen
8.3/10
67 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
90
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
196 syf.
·4 günde·8/10
Marcus Aurelius okumak istiyorsanız yanınızda bir kalem bir de not defteri olmalı çünkü kitap boyunca kendinize ben böyle niye yapmıyorum evet bence de diye diye bulacaksınız.
142 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Uzun zaman olmuştu bir başucu kitabı okumayalı.
Roma İmparatoru Marcus'tan inciler kitabı...
Israrla üstüne varmış geçiciliğin. Geçici. Elimiz, aklımız, düşümüzdekilerin bile geçici olduğunu hatırlatıp durmuş. Ve anlatmış:
Her zaman iyilik insanı olabilmeyi ve dürüst kalabilmeyi...
Almaktan çok vermeyi..
Aklı köşede kenarda unutmamayı.
Dönüşümü...
Dönüşümleri.
Zamanı.
20 yıl yaşam ile 70 yılın aynı kapıya vardığını.
Ölümün korkunç olmayan yüzünü.
Gerçekleri...

Teşekkür ederiz Marcus.
196 syf.
·10/10
Roma İmparatorluğunun en kudretli 5 büyük imparatorlarından biri ve en sonuncusudur . Stratejist ve hükümdarlık yönlerinden çok edebi yönünün de olduğu imparator bize bu kitapta kendi hayatında nelere dikkat edilmesi gerektiği , nasıl karar verilmesi gerektiğini , olaylar karşısında nasıl tepki verilmesi gerektiğini ve tecrübelerini bize kendi felsefik bir düşünceyle aktarmaktadır . İmparatorluk yapmış olduğu ve kazandığı başarılardan ziyade yazdığı bu kitap ve kendi düşünce şekli ile günümüzde hala saygı ile anılmaktadır . Kitabı okurken yazarın yaşadığı olaylardaki tecrübelerini size aktarması ve farklı pencerelerden bakmayı size öğretmektedir .
142 syf.
·4 günde
Stoa felsefesi adına okuduğum üçüncü kitap ve bu felsefeyi farklı kaynaklardan okuyup detaylandırmak oldukça hoşuma gitti.

Kitap kısaca, uyumlu ol, hoşgörülü ol, gereksiz şeylere takılma, akışa izin ver ve mutlu ol diyor.

Derine indikçe, felsefe: doğaya uyumluluk, ölümün olağan olması, insanı üzen ve zarar veren şeyleri farkı değerlendirmesi, yaşamın kısalığı,oluşuma katkıda bulunmak, erdemli olmak, us’a uygun davranmak, hoşgörülü olmak, bütünün birliğinin farkına varıp katkıda bulunmak ve daha niceleri... Farkındalıklar ve olaylara derinlik katılarak verilen mesajlar oldukça etkileyici.

Kitabın çevirisi mi yoksa kitap içeriği ile mi ilgili emin olamadım, anlaşılması güç ve kitap biraz devrik cümlelerden oluşmakta. Onun için başlarda zorlanıp sakın ola kitabı okumayı bırakmayın. Bu kitap gibi stoa felsefesini konu olan tüm kitaplar, tekrar tekrar okunası kitaplardır.

Kütüphaneniz de bu kitaba yer veririrseniz, güzel olur.
133 syf.
·4 günde·10/10
1850 yil oncelerinden gelen bir kitap.. Bir Roma imparatorunun kitabi.. Imparator ve Filozof. Inanilmaz duru, sade yorumlar, hayat felsefeleri.. Stoaci Felsefe...
136 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10
Güzel bir öğüt
Yapabileceğini sanmadığın şeyleri de yapmaya çalış. Sol elini düşün, eğer kendini sol elinle iş görmeye alıştırırsan sol elini de sağ elin gibi kullanabilirsin.
142 syf.
·4 günde
Zihninden geçen herşey sonucu iyiliğe bağlanmalıdır. Zaman kavramı belirsiz ve sonsuzdur. Zamanda acı çekmeyi kafaya takmamak gerekir çünkü şimdiki zaman çabuk geçer. Hayatta öfke ve olumsuz duygular doğaya aykırıdır. Doğaya aykırı hiçbirşey aslında yoktur.... gibi anlamlı ve sorgulatici düşünceler barındıran felsefik bir bakış açısı.