Ceyda Eskin

Ceyda Eskin

Çevirmen
8.3/10
99 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
149
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
196 syf.
Bildiğim kadarıyla ilk yazılan kendine yardım kitaplarından. herhangi bir tavsiyesini sebebiyle ve arka yapısıyla mantığı ile birlikte açıkladı için benim için çok doyurucu ve kıymetli bir kitap ve herkese tavsiye ederim.
142 syf.
·Puan vermedi
Bazı kitapları okuduktan sonra kütüphaneye öylesine koyamazsınız.Tabii ki her kitap özeldir ve önemlidir.Fakat bazı kitaplar bitti desekte bitmiyor aslında.Kendime Düşünceler adlı kitapta bu listeye girmesi gereken kitaplardan birisi,en azından benim için öyle.Yıllar önce okumuştum bu kitabı ama bir haftadır yine üzerinde durmak istediğimi hissettim.Birden çok alıntı var içinde hepsini ara ara yazacağım.Demek istediğimi bir cümle ile açıklayacak olursam eğer : Kendime Düşünceler kitabı her dönem hayatımızda açıp okumamız gereken bir kitap.

Kendinizden bir parça bularak okumanız dileğiyle.
196 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okumadan önce stoa felsefesini araştırmanızı öğrenirim. O stoa felsefesini okuduktan sonra bu kitabı okumak daha manalı olacaktır. Kitabın ön sözü bile çok manalı. Yazar hayatta gördüğü şeyleri bir günlük edasıyla yazmış. Madde madde ve sade bir dilde
142 syf.
·3 günde·7/10 puan
Marcus Aurelius’un stoacı düşünceyi ölüm/yaşam, değişim, başarı, gelecek, zaman, uyum gibi konulara değinerek kaleme aldığı bu muhteşem eseri okuyan herkes eminim ki en az bir cümlede kendinden bir şey bulur. Ve onun üzerine düşünür.
Fakat kitap bu kadar etkileyiciyken çevirisinin ise
bir o kadar kötü olmasına üzüldüm. İmla ve yazım hataları, devrik cümleler, anlatım bozuklukları...
Bir çevirmen olarak okuduğum en kötü çeviri eserdi diyebilirim. Oda Yayınlarından okumanızı tavsiye etmem!
196 syf.
·4 günde·8/10 puan
Marcus Aurelius okumak istiyorsanız yanınızda bir kalem bir de not defteri olmalı çünkü kitap boyunca kendinize ben böyle niye yapmıyorum evet bence de diye diye bulacaksınız.
142 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Uzun zaman olmuştu bir başucu kitabı okumayalı.
Roma İmparatoru Marcus'tan inciler kitabı...
Israrla üstüne varmış geçiciliğin. Geçici. Elimiz, aklımız, düşümüzdekilerin bile geçici olduğunu hatırlatıp durmuş. Ve anlatmış:
Her zaman iyilik insanı olabilmeyi ve dürüst kalabilmeyi...
Almaktan çok vermeyi..
Aklı köşede kenarda unutmamayı.
Dönüşümü...
Dönüşümleri.
Zamanı.
20 yıl yaşam ile 70 yılın aynı kapıya vardığını.
Ölümün korkunç olmayan yüzünü.
Gerçekleri...

Teşekkür ederiz Marcus.
196 syf.
Değerli arkadaşlar öncelikle emek verilmiş, tercüme edilmiş bu eser için Emre Ceren'e teşekkür ediyorum. Yorumlar şahsi fikrimdir, başka biri okuyup beğenebilir veya beğenmez. Yarıda bıraktım eseri. Amaç fikirlerimizi sunmak. Bence bu eserin anlatımı sıradışı bir şekilde çok kötü. Konuların birbirleri ile bağlantısı yok ve genelde toplumsal yaşama ve yönetime dair tavsiye - öğütler tekdüze bi şekilde vermektedir.

Örnek vermek gerekirse :
7-Vaktiyle onca övgüye mazhar olmuş ne çok insan artık unutulup gitti, onlara övgüler dizenlerin çoğuysa çoktan göçüp gitti.
8- yardım aldığın için unutma. sadece surları kuşatan bir asker gibi, görevini yerine getirmiş olursun yardım alırsan. bir başkasının yardımı olmadan sipere çıkamayan bir topal olsan ne yapacaktın?
9- Gelecek için kaygılanma. Çünkü oraya vardığında şimdi yararlandığın aynı akıl olacak yanında.
196 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bilge Kral Marcus Aurelius sade ve anlaşılır dilde düşüncelerini kağıda dökmüş.
Kendine düşünceleri evrensel öğüt niteliğinde. Suyun akışına kendine bırakmayı savunuyor. Bazı yerlerdeki kaderci yaklaşımlarına katılamıyorum maalesef. Akıntıya karşı gelmek benim doğamda var diyebiliriz. Onun dışında elimizde olmayan olaylar için kendimizi üzmememiz, parçalamamız tavsiye edilmiş. İnsanın en iyisinin erdemliler olduğunu ifade etmiş. Okurken gerçekten filozoflar kral olmalı dedirtiyor.
Öz Türkçe sözcüklerin kullanımını savunan birisi olarak Ceyda Eskin'in çevirisini aşırı abartılı buldum ve ifade edilmek istenen düşüncelerin birçoğunu maalesef anlayamadım. Umarım bu konuda yalnız değilimdir.
156 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Roma'nın filozof imparatoru Marcus Aurelius'un bir nevi öğütlerini gelecekteki yöneticilere verdiği ve bunları yazarken aslında neyi nasıl ve kimin sayesinde öğrendiğini anlattığı kitabı.

Günümüzde bizlerin de çıkarımlar yapabileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca neredeyse günümüzden 2000 yıl önce yaşamış birinin düşüncelerini okuyabilmek farklı bir keyifti.

Bu okuduğumuz insan her ne kadar sıradan biri olmasa da bir imparator olmanın ne kadar zorlu olduğunu ve geçmiştekileri de eleştirmekten kaçınmaması (tanrısal Augustus haricinde) bana çok büyük zevk verdi.