Charles D. Ferguson

Charles D. Ferguson

Yazar
9.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
26
Gösterim
Uranyumun en çok istenen izotopu, fisyona diğer iki izotopa göre daha kolay girmesinden dolayı uranyum-235'dir. Uranyum-235 doğal uranyum atomlarının %0.72'sini oluşturmaktadır.
Nükleer silah stoklarının yayılması ve büyümesi siyasi bir zincirleme reaksiyonla kendini göstermiştir. Yani silahlanma daha fazla silahlanmayı tetiklemiştir.
Charles D. Ferguson
Sayfa 234 - Buzdağı Yayınevi
Kömür yakıtlı tipik bir üretim santrali, bir nükleer santrale nazaran çevreye daha fazla radyoaktif madde yayar.Kömür genellikle uranyum cevheri içerir.
Nükleer bombanın içindeki fisyonların sayısı,dünyadaki kum taneciklerinin sayısından çok daha fazladır.
Barışçıl nükleer güç eğer güvenli bir şekilde yönetilirse, doğaya sadece çok küçük miktarda iyonlaştırıcı radyasyon salınır. Aslında, kömür yakıtlı tipik bir üretim santrali, bir nükleer santrale nazaran çevreye daha fazla radyoaktif madde yayar. Kömür genellikle uranyum cevheri içerir.
Charles D. Ferguson
Sayfa 34 - Buzdağı Yayınevi
Birçok kişi Einstein'ın nükleer enerjiyi keşfettiğine inansa da, aslında bu araştırma alanında direk olarak çalışmamıştır. Ama onun özel görelilik teorisi çok küçük kütleli bir çekirdekten nasıl bu kadar muazzam miktarda enerji çıkabildiği konusunun anlaşılması için destekleyici bir temel sağlamıştır
Charles D. Ferguson
Sayfa 41 - Buzdağı Yayınevi
...Kanserin gelişme olasılığı iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalma miktarına bağlıdır. Böylece düşük dozda iyonlaşmaya maruz kalmak düşük kanser olasılığı demektir. İşin iyi tarafı, insan vücudu genellikle kendini nispeten düşük dozda iyonlaştırıcı radyasyonun etkisine karşı koruyabilir.
Charles D. Ferguson
Sayfa 32 - Buzdağı Yayınevi
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Charles D. Ferguson
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.