Charles Duhigg

Charles Duhigg

Yazar
8.3/10
105 Kişi
·
210
Okunma
·
15
Beğeni
·
738
Gösterim
Adı:
Charles Duhigg
Unvan:
Gazeteci, Yazar
New York Times’ın araştırmacı gazetecilerindendir. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi, Ulusal Gazetecilik ve George Polk ödüllerini kazanmıştır; ayrıca 2009 Pulitzer Ödülü finalistleri arasında yer almıştır. Harvard İşletme Okulu ve Yale Üniversitesi mezunudur. Eşi ve iki çocuğuyla Broklyn’de yaşamaktadır.
"Beyin kendi haline bırakıldığı takdirde hemen her rutini alışkanlığa çevirmeye çalışacaktır, çünkü alışkanlıklar zihnimizin daha az efor harcamasını mümkün kılar."
Charles Duhigg
Sayfa 19 - Boyner Yayınları
Alışkanlıklar hayatlarımızı sandığımızdan çok daha ileri düzeyde yönlendirirler. O kadar güçlüdürler ki beyinlerimiz başka her şeyi, sağduyuyu bile yadsıyarak onların peşinden gider.
“Egzersiz alışkanlığı egzersizle sınırlı kalmaz. Diğer iyi alışkanlıkları da kolaylaştıran bir özelliği vardır.”
“Ve şuna bütün kalbimle inanıyorum ki, eğer insanlara başarılı olmak için gereken her şeye sahip olduklarını söylerseniz sizi haklı çıkarırlar.”
Alışkanlıkları arzular doğurur. İnsanlarda arzu uyandırmanın yolunu bulmak, yeni bir alışkanlık yaratmayı kolaylaştırır.
432 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap alışkanlıkların insan hayatındaki yerini deneylerle orneklendirerek anlatmış zararlı alışkanlıkların yerine faydalı alışkanlıkları koyma yöntemlerini göstermiş kitap beni etkiledi. Sosyal hayatımızdaki aliskanliklarimizin bizi nasil güçlü veya nasilgucsuz bıraktığını gercek yaşam hikayeleriyle desteklenmiş bilgi dolu bir kitap son olarak Kilo,sigara ,başarısızlık gb benzer problemleri olanlar bu kitabı okumakta fayda var ........
432 syf.
·38 günde·Beğendi·8/10
Neyi niçin yaparız? Alışkanlıklar beynimizi otomatik pilota bağlıyor. Peki alışkanlıklarımız nasıl oluşuyor?Alışkanlıklarımızın oluşumu tamamen tesadüfi mi, yoksa küresel firmaların bu işte de parmağı var mı?Peki ya toplumların alışkanlıklarını ne belirliyor?Bana kitabın hatırlattığı en önemli şey alışkanlıklarımız özgünlüğümüzü oluşturuyorsa ve alışkanlıklarımızı başka bireyler ve oluşumlar belirleyebiliyorsa 21, yüzyıl bireyleri olarak ne kadar özgünüz? Duhigg alışkanlıkların temelinde nelerin yattığından ve bunları değiştirmek için neler yapılmasını gerektiğini anlatıyor. Alışkanlıklarla ilgili olarak temel döngü şu şekilde: İşareti al, rutini yap ve ödülü kap. Alışkanlıkların değiştirilmesi için Duhigg'in önerisi, bu döngüdeki rutinin yerine yeni bir şey koymak. Tanıtım bülteninde dediği gibi ; Düzenli olarak spor yapmanın, kilo vermenin, harika çocuklar yetiştirmenin, daha üretken olmanın, yenilikçi şirketler kurmanın ve başarıya ulaşmanın anahtarının, alışkanlıkların nasıl işlediğini anlamaktan geçtiğini göreceksiniz. Alışkanlıkların bir kader olmadığını ve Charles Duhigg'in gösterdiği yöntemden
yararlanarak iş ve özel hayatınızı nasıl dönüştürebileceğinizi öğreneceksiniz.
432 syf.
Kitaba baslarken ‘klasik bir kisisel gelisim kitabi’ olarak dusunmustum lakin daha ilk on sayfada oldukca sasirdim.Kitap 3 kisimdan olusuyor ve daha ilk bolumun sonundayken bile ilerleyen hayatinizda kullanabileceginiz onlarca fikir, formul ve alinti ortaya cikiyor.Isaret/Rutin/Ödül bu uclu tum aliskanliklarimizin en basite indirgenmis formulu. Kitap bu once bu formulu sonra formulu nasil degistirerek en kilit aliskanliklarinizin bile zamanla nasil bir degisime ugrayacagibi anlatiyor diyebilirim.Bunaltmayan, bilgi dolu ve akici bir kitapti.Uzun zamandir nonfiction kategorisi icinde okudugum en iyi kitap diyebilirim
432 syf.
·14 günde·6/10
" Alışkanlıkların ortaya çıkış sebebi,bilim insanlarına göre,beynin enerjiden tasarruf etmek için durmaksızın yeni yollar aramakta olmasıdır. Beyin kendi haline bırakıldığı takdirde hemen her rutini alışkanlığa çevirmeye çalışacaktır, çünkü alışkanlıklar zihnimizin daha az efor harcamasını mümkün kılar.Enerji tasarrufunu sağlayan bu içgüdü muazzam bir avantajdır. "
Charles Duhigg yaptığı tespitlerle insanın ağzını açık bırakıyor açıkçası. :)Hem bilimsel hemde içsel diye tanımlamak doğru mu bilmiyorum ama kitabın bizlere ve hayatımıza çok şeyler katacağı kesin.Keyifli okumalar..
432 syf.
·1 günde·8/10
"Değişebileceğinize inanırsanız (ve bu inancı bir alışkanlığa dönüştürebilirseniz) değişim gerçek olur."
Kitap, insanların iyi ya da kötü alışkanlıklarının nasıl işlediğini anlatmayı ve bu alışkanlıkları değiştirme çabalarında insanlara kılavuzluk etmeyi amaç edinmiştir.Bu amaca ulaşmak için İŞARET - RUTİN - ÖDÜL olarak adlandırılan döngülerden yararlanarak aynı işareti kullanıp, aynı ödülü verip sadece rutininizi değiştirerek kötü alışkanlıklarımızı değiştirebileceğimizi çeşitli örneklerle gözler önüne seriyor.Diğer kişisel gelişim kitaplarından ayrılan en önemli noktalarıda diğerlerine oranla gayet akıcı olması ve okuru sıkmamasıdır.Herkesin okuması ve faydalanması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
432 syf.
·38 günde·9/10
Yazar Charles Duhigg. Kendisi Harvard İşletme mezunu bir New York Times gazetecisi.

* Alışkanlıkların hayatımızı nasıl şekillendirdiği ve bizim de alışkanlıklarımızı nasıl şekillendirebileceğimiz,
* Davranışların altında yatan arzulardan ve insanın onlarla nasıl kolayca başa çıkamadığı,
* Bağımlılıklardan ve kötü alışkanlıklardan kurtulmanın, düzenli spor yapmanın, kilo vermenin, daha üretken olmanın anahtarının alışkanlıklarımızı çözmeden geçtiğinin;

Çeşitli örneklerle ve bilimsel çalışmalarla anlatıldığı sade ve akıcı bir kitap.

Kitabın benim için yeri çok ayrı (sigarayı bırakmam da etkili olmuştu.)

Özellikle ilk kısım olan Bireylerin Alışkanlıkları ısrarla tavsiye edilir.
432 syf.
·Puan vermedi
Bu yaz okuduğum kitaplar arasında en iyiler listesine girecek türde bir kitaptı Alışkanlıkların Gücü... Kitaba ilk baktığımda beynin işleyişinin alışkanlıklarla olan ilişkisinin daha çok bilimsel anlatımla ortaya konacağı izlenimine kapıldım. Ama alışkanlıkların, ilham verici hayat hikayeleri ile anlatılması kitabın akıcı ve herkesin anlayabileceği bir üslupta olmasını sağlamış, ki bu çok güzel bir özellikti benim için. Ünlü isimlerin ve markaların yolculuklarını okumak, bu yolculuklar sırasında geliştirdikleri alışkanlıkları ve bazı alışkanlıkların, tahmin edebileceğimizden çok daha büyük gelişmelere sebebiyet verdiğini öğrenmek mutluluk vericiydi. Charles Duhigg’in de kitapta anlatmaya çalıştığı üzere alışkanlıklar bize sadece bir şeyi sürekli yapmayı öğretmiyor. Alışkanlıklar hayatımızın her yönden düzene girmesi yolunda domino taşı görevi görüyor. Biz bir alışkanlığı geliştirirken, bilmeden, kelebek etkisi misali büyüyebilecek bir değişimler kuşağına giriyoruz.
Kitap üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm insan hayatında alışkanlıkların doğuşu ile ilgili... Alışkanlıkların yok edilemeyeceğini fakat değiştirilebileceğini söyleyen Charles Duhigg, bu kısımda alışkanlıkları değiştirmenin altın kurallarını da vermiş bulunuyor. İkinci bölüm büyük organizasyonların alışkanlıklarını ele alıyor. Bu bölüm bir pazarlama kitabına da benzediği için en çok ilgimi çeken bölüm oldu. Üçüncü bölüm ise toplum alışkanlıkları hakkında. Kitabın tüm bölümleri de, Charles Duhigg’in: “Alışkanlıkların nasıl işlediğini öğrenirsek onları değiştirebiliriz.” düşüncesi etrafında şekilleniyor. Bölümler kendi içinde bile birbirinden bağımsız okunabilir ama buna rağmen bütünlük içinde bir anlatıma sahip. Psikoloji ve kişisel gelişim tadında, nefis bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim.️
432 syf.
·Beğendi·7/10
Kitaba genel hatlarıyla bakıldığında alışkanlıkları değiştirme üzerine birçok taktik verilmiş. Örneğin Sigara-alkol bağımlılığı, kumar bağımlılığı, tırnak yeme hastalığı gibi birçok sorun üzerine çözümler sunuluyor. Alışkanlıkların değişiminde önemli olan ipuçlarından bahsediliyor(Zararlı alışkanlıkların bırakılmasında grupça alınan kararların daha etkili olduğu gibi). Ayrıca organizasyon alışkanlıklarının başarıyı getirmede ne denli etkili olduğundan, ticarette alışkanlıkların, kazanç sağlamadaki etkisinden ve daha birçok konuda alışkanlıkların bizlere ne denli faydalı olduğu anlatılıyor.
Benzer konularda örnekler verilmesine rağmen gayet akıcı bir biçimde anlatıma sahip olunduğundan dolayı 10 üzerinden 7 veriyorum. Alışkanlıkların Gücü Charles Duhigg
432 syf.
·16 günde·8/10
Normalde kişisel gelişim kitapları sıkıcı olur ama bu kitapta olayların anlatılış şekli nedeniyle hiç sıkılmadım. Çok güzel örnekler verilmiş. Bir şeyi yap, çok iyi yap ve karşılığını al.
432 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Hadi gene hoş bir kitabı tanıtalım desek kimlerin ilgisini çeker? Biliyorum, çok fazla kişisel gelişim kitabı var ama artık etkilenmiyorum. Tek bir işime yarayacak cümle dahi olsa ona odaklanıyorum. Şimdi kitabın tanıtımına geçeceğim. Kitabın üç kısımdan oluştuğuyla başlamak istiyorum. İlk kısım bireylerin alışkanlıklarının nasıl doğduğuyla ilgileniyor. İkinci kısım daha çok ilgimi çekti diyebilirim. Başarılı şirket ve organizasyonların alışkanlıklarını inceliyor. Tek bir insanın tek bir davranışa odaklanarak başarıya nasıl ulaştığını bize tane tane anlatması da bizim için çok önemli diyebilirim. Son kısım ise hepimizin az çok aşina olduğu ama fazla dikkat etmediği toplum alışkanlıkları. Özünde hepsi ilgi çekiyor, benim de ilgimi çeken konular ve bir yerde teşvik edildiğinizi bile hissediyorsunuz.

Kitabın diğer çekici noktası tek bir yazarı anlatmaması. Yani yazar kendi birikimleriyle sayfaları doldurmamış, bunun dışında yüzlerce akademik inceleme, bir o kadar bilim adamı ve üst düzey yöneticiyle yapılan görüşmeler ve birtakım araştırmalardan yararlanılarak oluşturulmuş. Böyle büyük bir harman da çok ilgimi çekti haliyle.

Kitabın neler içerdiğini, izninizle sizlerle paylaşmak istiyorum:

https://i.hizliresim.com/odNGG7.png

-Kitabın gerçekten faydalanıp kullanabileceğimiz özelliklerini listeleyecek olursak bunlardan biri çok basit bir döngü aslında: İşaret Belirle, Rutin Oluştur, Ödül Ver. Hepsi bundan ibaret.

-Alışkanlıkları tetikleyen işaretlere şöyle bir göz atalım. Mekan, zaman, duygu durumu, insanlar ve bir unsurun hemen öncesinde gerçekleştirilen davranışlar.

Daha birçok ayrıntının bulunduğu bu kitabı okuduğum için gerçekten çok iyi hissediyorum. Kitapta tek bir yerde bile diğer kitapların şöyle böyle olduğu gibi yorumlarla karşılaşmadığım için kendimi iyi hissediyorum. Kitabı beğendiğim için de sevgiyle tavsiye ediyorum. Esen kalın..

Yazarın biyografisi

Adı:
Charles Duhigg
Unvan:
Gazeteci, Yazar
New York Times’ın araştırmacı gazetecilerindendir. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi, Ulusal Gazetecilik ve George Polk ödüllerini kazanmıştır; ayrıca 2009 Pulitzer Ödülü finalistleri arasında yer almıştır. Harvard İşletme Okulu ve Yale Üniversitesi mezunudur. Eşi ve iki çocuğuyla Broklyn’de yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 210 okur okudu.
  • 46 okur okuyor.
  • 416 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.