Choman Hardi

Choman Hardi

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
16
Gösterim
Adı:
Choman Hardi
Unvan:
Kürt Şair
Doğum:
Süleymaniye, Irak, 1974
Choman Hardi, bir Kürt şairi, tercümanı ve ressamıdır.
Her şeyden önemli olan hayatta kalmaktı. Birçok kadının pek seçeneği yoktu; çalışmak, ölmemek için para kazanmak demekti ve bu, çocukları için yapabilecekleri en önemli şeydi.
"Çocuklar uykularındayken geldiler" . Geçmişteki yüksek sesli, gürültülü bombaların aksine bu bombalar gayet sessizdi. Patlama anında, bütün köyü hemen saran beyaz ve sarı dumanlar çıkıyordu.
Gaz; elma, sarımsak ve portakal gibi kokuyordu. Başta güzel kokuyordu ama bi süre içinde kişinin nefes almasını zorlaştırıyordu.
Yarına kadar Enfal'i anlatabilirim ama sen bunu asla anlayamazsın çünkü orda değildin... Orda yaşananlar yazılamaz, tarif bile edilemez. Bunun hakkında konuşursak konuşmanın sonu gelmez.
Fein' e göre soykırıma av olan gruplar arasında üç benzerlik vardır" 1- "yabancıdırlar yada yabancı olarak düşünülürler" ve bu yüzden egemen grubun yükümlülükler evreninin dışındadırlar . 2- "Asimile edilemez" olarak görülürler veya kendileri asimile olmayı reddeder. 3- Onların yok edilmesi ya tehdit olmaktan çıkar ya da yeni fırsatlar yaratır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Choman Hardi
Unvan:
Kürt Şair
Doğum:
Süleymaniye, Irak, 1974
Choman Hardi, bir Kürt şairi, tercümanı ve ressamıdır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.