1000Kitap Logosu
Christophe Chaboute

Christophe Chaboute

Yazar
Çizer
BEĞEN
TAKİP ET
64
Okunma
4
Beğeni
267
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Fransa, 8 Şubat 1967
Yaşamı
8 Şubat 1967’de doğdu. Angoulême ve Strasbourg’da güzel sanatlar üzerine dersler aldı. Grafik romanları, Illzach ve Angoulême gibi önemli çizgi roman festivallerinde ödül kazandı. Herman Melville’in Moby Dick’ini (2019, Ayrıntı Yayınları) ve Jack London’ın Ateş Yakmak’ını (2013, Çizgi Düşler) grafik romana uyarladı.
376 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Karanlık ve hüzünlü ev
Her gün aynı rutin: Gündüz dalgalanan ve hırçınlaşan denizden, kendi gerçekliğine çekmek istediği nesnelerin avıyla başlıyordu. Gece ise engin karanlığın ufku sardığı zamanlarda oynadığı bir oyunu oynuyordu. Soğuk taşlardan oluşan dünyasının sessizliğini, bir uyarı sesi olan "boom" bozuyordu. Aslında bu sessizliği bozan ses bir oyunun başlangıcıydı. Masasının üzerindeki sözlük kitabını açmanın zamanıydı. Her "Boom" sesinden sonra gözlerini kapatır ve rastgele bir sayfayı açıp, parmağını denk getirdiği kelimeyi okurdu; Aslında bu hayal dünyasının derinliklerine ışık tuttuğu ender zamanlardı. Denizin ortasında bir taştan kulede, yapayalnız bir şekilde yaşayan birinin hayal dünyası ne kadar zengin olabilirdi ki? Hayal gücümüzün sınırı bildiklerimiz kadardır. Yaşamdaki en mühim esas hayal gücümüzü zenginleştirmektir. Zihindeki tohumların sebebi fikirlerdir; ancak bu filizlenen tohumların büyümesi için hayal gücü gereklidir. Yapayalnız sonunda fark edilir. Bir yolcu sonunda onunla empati kurar. Yolcunun dünyası da bir zamanlar aynı Yapayalnız gibi soğuk taşlardan oluşmuştu. Yolcununda bir zamanlar evi Karanlık ve hüzünlüydü. Kitabın ve aynı zamanda Yapayalnız karakterimizin kırılma anı o yolcu sayesinde yaşanmıştı. Tek bir soru yetmişti engin karanlığı tanımlamaya. Gelen cevap ise aydınlığa doğru uzanan bir yolculuğun başlangıcıydı. O soru tufanın başlangıcıydı, zihinsel bir hapishaneden kurtuluştu. Soru çok basitti, oldukça basit; " Sizi ne mutlu ederdi?"
Yapayalnız
9.3/10 · 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
9/10 puan
jack london’ın kısa öyküsünden uyarlanan bu grafik romanda insanın doğa karşısında aslında ne kadar da aciz olduğu anlatılmakta. kanada’nın kuzeyinde -45 derece soğukta doğaya kafa tutmaya kalkan insan, ayağı suya girip donmaya başlayınca ısınabilmek için tüm gayretiyle ateş yakmaya çalışır fakat doğa karşısında büyük bi hezimete uğrar. chabouté, son derece etkileyici çizimlerle romana daha da sert bi hava katarak okura o gerilimi fazlasıyla aktarmayı başarıyor.
Ateş Yakmak
8.5/10 · 31 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
376 syf.
Yapayalnız
“Hareketsiz taştan bir gemi, sallanmayan granitten bir gemi, bizi hiçbir yere götürmez. Hiçbir zaman karaya yanaşmaz. Bir fenerin güvertesinde, hiçbir limana ulaşamazsın.” Ailesi tarafından bir deniz fenerine hapsedilmiş, çirkinliği yüzünden toplumdan dışlanmış bir adamın hikayesi ile geldim sizlere; Yapayalnız. Adı Yapayalnız koyulmuş bu adama iki gemicinin belli aralıklarla yiyecek gibi ihtiyaçlarını getirmesi ile başlar hikaye. Sonrasında karakterimizin hayatı gösterilir. Hiçkimse ile bir diyaloğu olmamış bu adamın günlerini bir deniz fenerinin içerisinde nasıl yaşayabildiğini izlersiniz. Tek eğlencesi sözlüğü açıp gözlerini kapatıp rastgele seçtiği bir kelimeyi hayal etmek olan bu yalnız adama günün birinde bir soru gelir; "Sizi ne mutlu ederdi?" Christophe Chaboute tarafından hazırlanan bu grafik romanda diyalog sayısı çok az olmasına rağmen, çizimler bütün hikayeyi sizin yazmanıza sebep oluyor. Hikayenin sonunda ise boğazınızın düğümlenmesine.
Yapayalnız
9.3/10 · 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Hikayeleri kısa olsa da verdiği mesajı alabilmek için yeterli diye düşünüyorum. Vahşi doğanın zorlu kosullarinda hayat mücadelesi, hem doğa ile hem kendisi ile mücadelesi aslında. Uzun zaman önce okumuştum,şimdi tekrar okurken biraz tereddüt etsem de hoşuma gitti,tavsiye ederim.
Ateş Yakmak
8.5/10 · 31 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
384 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
It was just beautiful. Bir öykünün çizgi roman şeklinde anlatılmasının etkisini ilk defa bu kadar hissettim. Nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum. Hayal gücünü görebilmek, obuayı, konfetiyi, Armstrong'u hayal etme şekli, denk geldiğinde onu üzen kelimeler. Balığını serbest bırakması, karanın denize attığı eşyalardan oluşan küçük koleksiyonu. Periden isteği, kendini bir anlığına normal olarak görmesi. Ben de normal olduğum bir rüyadan uyanmıştım bir kez. end of the review
Alone
0.0/10 · 2 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
376 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İlk grafik roman tecrübem
İnternet üzerinden görüp tesadüfen sipariş ettiğim bu kitap şimdiye kadar ki okuduğum en ilginç kitap oldu, çünkü bu kitap grafik bir roman. Kitap tam tamına 376 sayfa ve tamamen çizimlerle dolu ve diyalog sayısı çok az. İçerikten bahsetmek gerekirse; ailesinin kendisinden utandıkları çocuklarını deniz fenerine hapsetmeleri ve bu çocuğun 50 yaşına kadar oradan hiç ayrılmaması ve orada yaşadıkları konu ediliyor. Yalnızlık ve yapayalnızlık arasında ki farkı net bir şekilde gözler önüne seren kitap ilginç bir şekilde sizi hikayenin içine alıyor. Sonuç olarak ön yargıyla elime aldığım kitap kendini baya bir sevdirdi.
Yapayalnız
9.3/10 · 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.