Christopher Lasch

Christopher Lasch

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
Adı:
Christopher Lasch
Unvan:
Tarihçi
Doğum:
Omaha, Nebraska, ABD, 1 Haziran 1932
Ölüm:
Pittsford, New York, ABD, 14 Şubat 1994
Bir çocuk için, ne hissettiğini bilmek, neden öyle hissettiğini bilmekten daha önemlidir.
Sıradan yetenekleri olan insan yaşadığı boşluk ve anlamsızlık içerisinde kendini yıldızlardan yansıyan ışıkla ısıtmaya çalışır.
Eski kendi kendine yetme geleneklerinin ölmeye başlaması, başkalarından yardım almaksızın gündelik yaşamla başa çıkma yeterliliğini her anlamda aşındırdı, dolayısıyla da bireyi devlete, kurumlara ve bürokrasilere bağımlı kıldı.
Yöneticilere yönelik yeni bir ders kitabında dendiği gibi, bugün başarı "yalnızca öne geçmek değil, diğerlerinin önüne geçmek" anlamına geliyor.
Kendini beğenmiş ve kibirli bir ruh, hükmetmesine izin verildiğinde, insanın yaşamsal değerdeki dünyevi mallarını kemiren ölümsüz bir kurda dönüşür.
Yalanın söylendiği kişi, yalanın ima ettiği dalkavukça, kaypakça ya da körü körüne itaat rüşvetini olduğu gibi kabul ederek, aslında bunları doğrulukla takas etmeye hevesli olduğunu gösterir.
Kitaplarımızda sevdiğimiz şeyler, hepsi bir zamanlar yaşanmış olan birçok harika anın derinlikleridir.
Herhangi bir ülkenin insanlarına çocukluklarından itibaren kendilerini bir "sınıfın" üyesi olarak görmeleri öğretilirse, toplumsal sürtüşme, sınıflar arası çatışma ve sınıfsal nefretten kaçınılması olanaksız hale gelir.
"Nostaljiyi" kültürel değiştokuşa satılabilir bir meta haline getirmiş bir toplum, geçmişte yaşam her yönden günümüzdekinden daha iyiydi varsayımını hızla reddeder.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Christopher Lasch
Unvan:
Tarihçi
Doğum:
Omaha, Nebraska, ABD, 1 Haziran 1932
Ölüm:
Pittsford, New York, ABD, 14 Şubat 1994

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.