Çiğdem Aktepe

Çiğdem Aktepe

Editör
5.8/10
6 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·2 günde·8/10
Şiir kitaplarından beklentim bana yaşanılan duyguyu hissettirmesidir. İşte bu kitaptaki "acı" duygusunu yazarın seçtiği kelimeler ile hissettim.


Şiirlerin bazıları düz yazı ile iç içe okuyucuya sunulmuş. Şiirleri okurken bazı yerlerde Cemal Süreya etkisi hissettim. (İmge fazlalığından ziyade "kadın" konusu ile bu hissim oluştu. Kadını anlama, onu hissetme bir de İstanbul ile anıları kadın ile birleştirmede bana bu etkiyi sağladı.)


Yazar, sevdiği kişinin acı çekmesindense kendisinin acı çekmesinin tercih ettiğini dile getirir şiirlerinde. Sevdiği kişinin yaşadığı mutsuzluğu kendi içinde hisseder. Bu mutsuzluğu onun içinden çekip atmak ister. Sevdiği kişiyi geri çağırarak ona olan sevgisini hislerini anlatır. Sevilen kişiyi yaşamda bulunan bazı ögeler ile harmanlayarak onunla her yere gidebileceğini kanıtlamak ister. Bu ögelerden bazıları saç, ıslaklık, koku vb. hissedilen ve ya hissedilmeyen şeyleri aşkı ile birleştirir. Bazen de sevdiği kişinin sevdiği şeyleri sevmiş. Tıpkı fesleğenler gibi.. Fesleğen sevgisi ile sevdiği kişiyi hatırlamak ister.


Şiirlerde yaşanmışlık harmanlanarak okuyucuya sunulmuş. Sevdiği kişiye "Düş Yanığı Bağ Bozumu" diye hitap ederek şiirler yazmıştır.

Eğer şiir okumayı seviyorsanız size bu kitabı öneririm. Farklı bir dünyaya yolculuğa hazır olun.
Kitabı pek faydalı bulmadım, yazar bu alanda uzman, kendini geliştirmiş, pek çok çalışma yapmış olabilir fakat bir kitap nasıl yazılır bunun hakkında pek bilgi sahibi olduğundan emin değilim. Kitapta bir düzen, sistematik bir hiyerarşi yok. Kitap biraz sokak ağzı ile yazılmış, okurken insanı etkilemiyor.

Genel olarak bilimsel veriler içeriyor olsada bunları internette arayıp bulabileceğiniz şeyler.

Ha bunun haricinde kitapta hiç mi yararlı bir şey diye soracak olursanız, içinde egzersizler var bunları beğendiğimi söyleyebilirim. Bunun haricinde kitabın geri kalanı pek iş görmez.
304 syf.
·9 günde·4/10
Konu çok iyi ancak anlatım maalesef ki çok kötü. 5. Baskı olmasına rağmen 2 sayfa yanyana iki sayfada aynı alıntı var. Kitabın dili çok zayıf. Yazar bilgisini iyi aktaramamış.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.