Cihat Tunç

Cihat Tunç

Çevirmen
8.7/10
15 Kişi
·
50
Okunma
·
0
Beğeni
·
30
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
250 syf.
·5/10
Kitap 7 bölümden oluşuyor;
1) İnsan nefsinin tanımı ve güçleri
2) Ahlâk ve Huy, ahlâk sanatı
3) Iyilik ve Mutluluk arasındaki fark
4) insanın fiilleri
5) sevgini türleri
6) nefsin hastalıkları
7) nefsin hastalıklarının tedavisi

İçindekiler kismi hoşuma giderek aldığım bir kitap olmuştu. Okumaya başlayınca aynı hoşnutluğu alamadım. Kitabin birçok kısmı Aristo'nun alıntılarından oluşuyor. Yazarin şahsi fikirleri daha arka planda kaliyor. Bu konulara az da olsa hakim biriyseniz sıkılabileceğiniz bir kitap olabilir. Kafa yoran kitaplar okunmasi taraftariyim, beyni zorlayan, yeni ufuklar açan.. Yani yine de okunması gerekebilir iyi-kötü kitap ayrımı yapabilmek adına..Faydalı şeyler yok değil:) teşekkürler..
392 syf.
Goldziher birçok Müslüman alimin yapamadığı bir dikkatle çalışarak analitik bir incelemeyle takdire şayan bir eseri daha bizlere hediye etmiş. Eserde, Hz. Peygamber'in aldığı vahyin beşeriliği ve Kur'an'a dair Hz. Peygamber sonrasında uydurulan ayetler olduğunu söylemesi ve mushaf tarihinin verilerini oryantalist mentaliteye uygun olarak yorumlaması dışında eleştirilecek değil, teşekkür edilecek taraflar mevcuttur.
Eser İslam Tarihine yönelil ciddi bir çalışmayı ifade etmektedir. Bu çalışma İslam öncesi Cahiliye, İslam'i dönem; Hz. Peygamber ve sonrası ile kendi yaşadığı yirminci yüzyıla kadar Arap ahlaki yapısına dair bazı konuları derinlemesine incelemektedir.
Öncelikle Arap mürüvveti olarak isimlendirdiği Arap ahlaki karakteristik yapısını ve İslam'ın bu fazilet yaşamına dair getirdiği kural ve yasakları incelemekte, sonra Arap kabileciliğini ve İslami dönemde Cahiliye üzerine devam eden kabile çatışmalarını konu almakta ve ardından konuyla ilişkili olarak Arap ve Acem konusuna değinmektedir. Nitekim kabile savaşları fütühat ve yeni ırklarla birlikte Mevali üzerine yoğunlaşmaktadır. Arab hakimiyetinin zayıflaması ile ilişkili olarak son olarak Şu'ubiyye haraketine yer vermekte ve konuyu etraflıca örnekleriyle birlikte değerlendirmektedir. Bölümlerin ardından Cahiliye okumalarından aldığı birkaç notu da paylaşmaktadır.

Eserin okunmasını tavsiye ederim. Fakat belirli bir bilgi birikimine sahip kimseler için yararlı olacağını düşünmekteyim. İlahiyat mezunu kimseler büyük fayda elde edeceklerdir. Öncesinde iyi bir İslam tarirhi okuması yapılması güzel olacaktır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 50 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 40 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.