Geri Bildirim
Corinne Maier

Corinne Maier

7.3/10
4 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
228
Gösterim
Adı:
Corinne Maier
Unvan:
Psikanalist, Ekonomist, Sosyolog, Tarihçi, Yazar
Doğum:
Cenevre, İsviçre, 7 Aralık 1963
Biri size yalnızca mutluluğunuzu istediğiniz söylüyorsa kuşkulanın çünkü bu kişi kaçınılmaz olarak kendinde size vaaz verme, öğüt vermek hakkını görecek ve size istemediğiniz şeyleri yaptırmayı deneyecektir.
Freud, çocuklarını yetiştirmek için kendisinden tavsiyeler isteyen Marie Bonaparte’a sağgörülü bir şekilde şöyle yanıt verir:”İçinizden nasıl geliyorsa… Ne yaparsanız yapın, kötü olacak.”
Erkekler baba olduklarında , mesleki faaliyetleri artıyor ve –kadınların aksine – kendilerini işlerine daha fazla adıyorlar. Çalışmalar, parlak kariyere sahip erkeklerin genellikle çocuklu aile babaları olduğunu gösterirken, daha başarılı kadınların genellikle çocuksuz olduğunu gösterir. Hiç şüphe yok ki çocuklar biri için kariyere ivme kazandıran bir şeyken, diğeri için ayak bağıdır. Kadın – erkek eşitliği mi istiyorsunuz? Çocuk yapmayı bırakarak başlayın.
Eskiden, küçük kızlar annelerini taklit eder ve kadın gibi giyinirlerdi. Şimdi ise kadınlar kızlarını taklit ediyor ve çocuk gibi giyiniyor.
Ebeveynlere, en küçük yaşlardan itibaren çocuklarını “uyandırmaları” gerektiği söyleniyor. Onunla sohbet etmek, çene çaldığında “bravo” demek, oyun oynatmak, küçük yaşlardan itibaren kitap okumak, elleri oynatarak şarkı söylemek, yemek zamanını “hoş ve şölensi bir zamana” dönüştürmek, geğirti sesi ile bezin içindekiler karşısında sevinç ve ilgi göstermek gerekiyor. Her gün böyle bir performans gösterebilmek için ya gerizekalı olmak ya da avuç avuç Prozac içmek lazım.
Çocuk bir servete mal oluyor. Ortalama bir tüketicinin tüm hayatı boyunca yapabileceği en maliyetli alımlar arasında bulunuyor. Mali olarak, son model lüks bir arabadan, dünyayı dolaşmaktan, Paris’te iki odalı bir evden daha pahalı.
Kitapta çocuk yapmamak için kırk neden maddeler halinde sıralanmış ve her madde için 1-2 sayfa yorum yazılmış. Aralarında seçtiğim birkaç başlık şunlar:

*Doğum bir işkence
*Ev, iş, çocuk… Almayayım teşekkürler.
*Arkadaşlarınızı kaybetmeyin
*Çocuk çok pahalı
*Çocuk ortaya çıktığında baba kaybolur.
*Dünyada çok fazla çocuk var.
*Çocuğunuz kaçınılmaz olarak sizi hayal kırıklığına uğratacak.

Kitapta “Bu kitap, potansiyel ebeveynlerin, çocuk yapmaya değer mi diye sorgulayanların moralini bozmayı amaçlamaktadır.” yazıyor ve amacına da ulaşıyor. En azından bende işe yaradı ama benim zaten bu konuda tereddütlerim vardı. Tereddütünüz olmasa, çocuk sahibi olmayı çok istiyor olsanız bile bu kitabı okumalısınız bence çünkü sürekli ebeveyn olmanın ne kadar güzel olduğundan bahsedilirken zorlukları dile getirilmiyor pek. Halbuki insanların çocuk yapmadan önce enine boyuna düşünmesi ve bu sorumluluğu kaldıramayacaklarsa bu işten vazgeçmesi lazım. Bir çocuğunuz oldu mu “Ben yapamayacağım, vazgeçtim.” deme gibi bir şansınız yok.
Kitaptan beklentiniz farklıyken, çok farklı bir serzeniş buluyorsunuz karşınızda. Genel geçer bir tespit arıyorsanız benim gibi, okurken çoğu zaman sıkılabilirsiniz. Fransız toplum düzeni içerisinde çocukların yaşama ve yazarın hayatına kattığı zorlukların üzerinden yürüyen bir anlatımı var kitabın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Corinne Maier
Unvan:
Psikanalist, Ekonomist, Sosyolog, Tarihçi, Yazar
Doğum:
Cenevre, İsviçre, 7 Aralık 1963

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.