D. Sorakin

D. Sorakin

Çevirmen
8.1/10
14 Kişi
·
67
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
D. Sorakin
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Avare
Avare Başkasının Karısı - Namuslu Hırsız'ı inceledi.
114 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Rus ve dünya edebiyatının devleri arasında yer alan Dostoyevski'nin, biri uzun biri kısa iki öyküsünün yer aldığı eseridir.
Başkasının Karısı'nda yüksek mevkideki bir adamın kıskançlığını ve bunun sonucunda içine düştüğü komik durumlar ele alınmaktadır.
Namuslu Hırsız'da, bir terzi ile ayyaş bir hırsızın arasında geçenler hikâye edilmektedir.
Ruhsal çözümleme üstadı Dostoyevski'nin yeteneğini konuşturduğu bu eseri, bireylerin ruh hallerinin olağanüstü yansıtıldığı ve usta diyaloglarla sürdürüldüğünden dolayı okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır...
96 syf.
·1 günde·9/10 puan
Dostoyevski okumaya bayılıyorum. Bu kitabınıda çok heyecanla okudum. Bir çırpıda bitiverdi. En iyileri arasında yer vermesemde kitap fazlasıyla güzeldi.
.
1. Başkasının Karısı: Hikaye iki kısma ayrılmış şekilde ilerliyor. İlk kısmı bol bol diyaloglardan oluşuyor ve genel öyküye giriş veya özet gibi düşünülebilir. Fakat ben bu kısmı genel hikayeyi okumaya başlamadan önce birazcık karmaşık bulmuştum. Asıl olay ise ikinci kısımda geçiyor.
Bir adamın karısını kıskanması ve onu aldatıyor sanması üzerine girdiği zor durumları ve komik olayları anlatıyor Dostoyevski. Baş karakterin yanlış bir eve girmesi ve durumu düzeltmeye çalışması komik bir hava oluşturuyor. Ayrıca meraklı kişiliği ve konuşkan yapısıda beni çok güldürdü açıkçası.
2. Namuslu Hırsız: Kitabın ikinci başlığı olan Namuslu Hırsız daha kısa ve bence daha anlaşılır bir hikaye. Tek bir olay dizisi var. Eve yeni gelen bir kiracı hikaye anlatmaya başlar. Eskiden beraber yaşadığı bir ayyaş ile başından geçen hüzün dolu bir hikayedir bu. Fakat aynı zamanda empati kurabileceğiniz kadar güzel betimlemeler de içeriyor.
68 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
16 yaşında kimsesiz bir kızın çaresizliğinden ve zavallılığından istifade ederek, onunla evlenip mutsuz ve sessiz bir yaşantıya mahkûm eden 41 yaşındaki, vaktinde subaylıktan atılıp bir yerde dikiş tutturamayan rehinci anlatıcımız, bu biçare "uysal kız"ı anlamak için hiçbir çaba sarfetmeksizin ve hiçbir şekilde vicdan azabı duymaksızın kızın intihar etmesine neden olur. Ve Dostoyevski'nin "Fantastik Hikâye" altbaşlığıyla okura sunduğu ölümsüz eserlerinden biri olan Uysal Kız, bahsettiğimiz rehinci ve ölü eşinin bulunduğu odaya bizleri konuk etmesiyle başlar. Dostoyevski'nin çoğu eserlerinde gördüğümüz vicdan yargılaması, kalpteki fenalık, gelgitli duygular yaşayan insan figürü ve okuyucuyu daha ilk cümlesinde kitaba esir eden bir yapı hâkim bu kısacık öyküde de. Tam on ikiden vuran ruh çözümlemeleri ve psikolojik tahlilleriyle elinizden bırakamayacağınız, ve uzun müddet etkisinde kalacağınız bir hikâye "Uysal Kız".

Dostoyevski, yine şaşırtmıyor ve bir solukta okunacak harika bir eserle zihnimizi ve duygularımızı darmadağın ediyor. Bir iki saatliğine kendinizi dünyadan soyutlayıp, Dostoyevski'nin terapi koltuğuna oturmak için daha fazla beklemek istemeyenlere tavsiyemdir bu güzel yapıt.

Yazarın biyografisi

Adı:
D. Sorakin
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 67 okur okudu.
  • 41 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.