Damira İbragim

Damira İbragim

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
402 syf.
21. yüzyıla girmeye az bir zaman kala Kırgız Cengiz Aytmatov ile Kazak Muhtar Şahanov'un günler süren sohbetlerinin kitaplaştırılmış halidir bu. Türk dünyasının iki aydını sadece kendi hayatlarını değil, dünya meselelerinden sanata, politikadan edebiyata kadar pek çok konudan bahsetmişlerdi. Tabii Aytmatov'u daha yakından tanıma ve eserlerinin oluşumu, fikir yapısı, etkilendiği şeyleri öğrenme adına da çok önemli bir eserdi.
402 syf.
·2 günde·8/10
Cengiz Aytmatov'un hayatını ve eserlerinde karakterlerin ve tiplerin nereden geldiğini merak edenlerin okuması gereken bir kitap sohbet tarzında yazıldığı için insanı hiç sıkmadan kendini okutabiliyor. Fakat çok fazla isim ve o yöreye ait sözler kullanıldığı için bazı yerlerde durabiliyorsunuz. Cengiz Aytmatov'un eserlerinde Sovyetler'i araştırdığım için bana oldukça yararlı oluyor.


Bitirdikten sonra

Eseri okurken neredeyse hiç sıkılmıyor ve onlarla beraber o tatlı ve hoş sohbetlerini dinliyormuş gibi oluyorsunuz. Hem kendi hayatlarını ve eserlerini hemde Dünya'ya bakış açılarını oldukça iyi anlatıyor, nede olsa kendileri yazmış. Sovyetler'in nasıl bir siyaset izlediğini, yaptıklarını ve yapmadıklarını onların gözünden görmek benim için oldukça iyi oldu. Kitapta çok fazla Kazakça ve Kırgızca kelime geçtiği için bazı yerleri anlamayabilirsiniz. Normaldir zaten bende anlamadım. Kitapta bir çok konu anlatılırken arada şiirlere ve hikayelere yer vermiş bu sayede sıkıcı tonundan kurtulmuş. Eğer eserlerinde karakterlerini ve olayları nereden ilham aldığını merak ediyorsanız kesinlikle okumalısınız. Bunların dışında kadın, aile ve aşk gibi insanı ilgilendiren konular ayrıca yönetim biçimi, adalet ve hukuk gibi Dünya'yı ilgilendiren konulardada kendi fikirlerini belirtmişlerdir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.