1000Kitap Logosu
Dana Suskind

Dana Suskind

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
685 Kişi
2.164
Okunma
63
Beğeni
1.544
Gösterim
Tam adı
Prof. Dr. Dana Suskind
Unvan
Pediatri Doktoru ve Profesörü
Yaşamı
Dana Suskind pediatri doktoru ve profesörü aynı zamanda Otuz Milyon Kelime İnisiyatifi'nin kurucusudur. Doktor Suskind dersleri ve çocuklarının gelişmesi için erken yaşlarda dil konusunun önemi üzerine araştırmalar yapmıştır. Otuz Milyon Kelime kitabı ile de bu konu üzerinde bir çok medya kuruluşu tarafından desteklendi. Yaptığı araştırmalar konusunda bir çok kurumda ödüle layık görüldü. Hem iyi bir akademisyen hem de yazar olan Dana Suskind ailesi ile birlikte Chicago'da yaşamaktadır.
304 syf.
Kavra - Karşılıklı Yap - Konuş
*Kitap bir araştırma projesi olduğu için size direkt bilgi vermek yerine yaşanan süreci anlatıyor bu süreçte edindikleri bilgileri aktarıyor. Kitabi okup kapattiktan sonra bende kalanlar; ♡Ana konusu çocukların yetiştirilmesinde hayatlarının ilk üç yılının kritik dönem olduğu bu dönemde onlarla bol bol konuşulması gerektiği üzerinde duruyor. Bu konuşmayı 3k olarak belirttikleri 1.Kavrayın(çocuğunuzun ilgisi şu an ne üzerinde bunu fark edin) 2.Konuşun(ilgisi olan şey hakkında onunla konuşun) 3.Karşılıklı Yapın(Sonrasında birlikte konuşarak yapın) şeklinde ifade ediliyor. ♡Çocuk yetiştirmede zekanın doğuştan geldiği ve sabit olduğu fikrine karşılık zekanın geliştirilebilir olduğu fikrine sahip ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken ki gayretlerinin farklı olduğunu sabit fikirli ebeveynlerin çocukları için az çaba sarfettiğini bu da çocukların gelişimlerinin gerilemesine neden olduğunu aksi düşüncedeki ebeveynlerin ise gelişim zihniyetinde olduğu için daha çok çaba saf ettiğini ve bu sayade çocuklara daha çok katkı sağladıklarını belirtiyor. ♡Çocukların değil davranışlarının övülmesi ya da eleştirilmesi gerektiği belirtiliyor. ♡Kabul edilmeyen bir davranis karşısında anne babanın kullandığı dil, çocuğun benlik algısını yönlendirme önemlidir. ♡ Yürütücü işlevi gelişmeyen çocukların aktiviteleri sadece ilginç buldukları için yaptıklarını belirtiliyor. ♡Ne sorunun öğrenilmiş bilgileri ölçtüğü icin yeni kelime dağarcığı insa ederken ve karşılıklı sohbet ederken yetersiz kaldığını aktarıyor. ♡Çocukların rol yapmasının önemli olduğu belirtiyor. Bunu çocuğun dünyaya kendi damgasını vurması olarak görüyor. ♡Galinsky 'nin" cocuğun ihtiyaç duyduğu 7 gerekli hayat becerisi " dediği Öz denetim, perspektif, iletişim, bağlantı kurma, eleştirel düşünce, zorluklara göğüs germe ve bağımsız öğrenmeye değiniyor.
Otuz Milyon Kelime
8.5/10
· 2.167 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
24
304 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Okumaya başladığınızda pek bi anlamsız gibi gelebilir. Ne okuyorum ben şimdi çocuğum ve kendim için diyebilirsiniz. Fakat ilerleyen sayfalarda öyle açıklamalar var ki bir gerçekten altı çizilesi, tekrar tekrar okunması gereken yerler olduğunu görüyorsunuz. Eğitimcilerin, anne babaların, çocuk yetiştirenlerin, yetiştirmeyi düşünenlerin, bakıcıların, mutlaka okuması gereken bir kitap; bence! Bebekle veya çocukla konuşmanın ne kadar hayati önem taşıdığını okuduktan sonra anladım. Hele ki “bebek dili” ne kadar önemliymiş.
Otuz Milyon Kelime
8.5/10
· 2.167 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
10
304 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
KONUŞUN VE KONUŞUN....
Otuz Milyon Kelime yani kısaca OMK bebekler ve çocuklar için özel olarak hazırlanmış harika bir kitap. Dr. Dana Suskind aslında bir koklear implant cerrahı. Yani duyma yetisi olmayan çocukların en büyük kahramanı. Peki nasıl oldu da bir cerrah sosyal bilimciye dönüşüp bu kitabı yazdı? Suskind çocukların duyuşsal özelliklerini yitirmenin bir çok açıdan olumsuz sonuçlar doğuracağını zaten sezmişti. Yaşları birbirine yakın (7-8 aylık) iki bebek aynı zamanlarda ameliyat olmak için getirilmişti. Bebeklerin vermiş olduğu tepkiler, anlama düzeyleri, kavramlarının birbirine yakın olduğunu gördü. Bebekler iki yaşına geldiğin de ise ameliyat etti. Ancak bu süre zarfında bir takım değişiklikler olmuştu. Bunları net bir şekilde anlamayan Suskind ikisini de ameliyat etti ve sonuçlarını izlemeye karar verdi. Sonuçlar gerçekten şaşırtıcıydı. Biri gelişim düzeyini yakalamış, bilişsel açıdan akranları ile aynı düzeydeyken diğeri yaklaşık 3 sene gerideydi. Peki neydi bu farkı yaratan? Ailelerin sosyoekonomik durumu, çocuğa olan inancı. Bir aile işaret dili öğrenip, çocuğu ile sürekli etkileşim kuruyordu ve duyma eşiğini kazandıktan sonra sürekli olarak konuşuyordu. Bir diğer aile ise kaderine terk etmiş gibi iletişimi çok az kuruyor ve gelişimi için çaba sarfetmiyordu. Suskind sosyoekonomik durum ve çocukla konuşmanın beyin gelişimi için önemli olduğunu fark etmeye başladı. Bundan sonra yeri sadece tıp fakültesi degil sosyal bilimler fakültesi de oldu. Ameliyathane önlüğü ile sınıfta en ön sırada ders dinleyen öğrenciye dönüştü. Lafı çok uzatmadan Suskind bu araştırmalar sonucunda ne elde etti buna değinmek istiyorum; ● Suskind sosyo-ekonomik durumu birbirinden farklı çok sayıda aile ile uzun araştırmalar yapan Hart ve Risley'ın verilerinden şu sonucu gördü: ekonomik açıdan daha iyi olan aileler çocukları ile daha fazla konusuyor. Orta seviyedekiler daha az ve yoksulluk sınırındakiler ise neredeyse hiç. 3 yıl sonunda fark ise tam 30 MILYON KELİME OLUYOR! ● BU farkın sonuçları incelendiğinde ise çocuklarla daha çok konuşan aileler bunun karşılığını fazlasıyla aldığı görülüyor. Matematik becerisinden öz düzenlemeye kadar çocukların daha becerikli olduğu kanıtlanıyor. Aslında daha çok şaşıracağınız bir sürü sonucu olan araştırmalar hakkında da bilgi veriyor. Benim gibi okulda ki öğrencilerinize, çocuğunuza, kardeşinize, yeğeninize kitap okuyun. Ebeveynlerine ise ilk olarak bu kitabı okutturun. Sadece ebeveynler değil biz öğretmenler ve dünyaya iyilik yapmak isteyen tüm insanlar...Lütfen bu kitabı okuyun.
Otuz Milyon Kelime
8.5/10
· 2.167 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
73