Daniel Galera

Daniel Galera

Yazar
7.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
421
Gösterim
Başkasını yüreğinin gösterdiği yoldan çıkmaya ikna etmek ayıptır, ikna bir ayıptır, hepimiz neye ihtiyaç duyduğumuzu biliriz, kimse bize öğüt veremez.
Köpeklerin insanlarla yaşayabilmek için bastırdıkları kimi içgüdülerini tekrar ve tam anlamıyla geri kazanmaları imkansızdır. Sadık bir köpek sakat bir hayvandan farksızdır.
Hata yaptıysam vebalini kendim taşırım.Sırf biz öyle istedik,öyle karar verdik diye hiçbirşey yokluğa karışmaz.Kimse başkalarına yaptığım kötülüklerin vebalini sırtımdan alamaz.Affetmek,olanlar hiç olmamış gibi davranmaya benzer.Oysa hayat yaptıklarımızın bir sonucudur.Olaylar hiç olmamış gibi davranmak çok saçma.
İlkgençlikte yaşamın kalanının sonsuza dek süreceğini, her şeye vakit bulacağımızı zannederiz.
Abime kitaplığımdan rastgele bir kitap seç okuyacağım dediğimde Kana Bulanmış Sakal'ı seçti. Kitabın kapağı onu etkilemiş. :) Yaz sonu DR indiriminden almıştım. Tanımadığım bir yazarın 300 sayfa üstü kitaplarını okumak her zaman beni korkutmuştur. Ya beğenmezsem? Bencilce değil mi? Biz okurlar benciliz. Zamanımızı her zaman tat alacağım kitaplara ayırmak isteriz. Neyse çok uzattım.

Daniel Galera Brezilyalı genç yazarımız. Kana Bulanmış Sakal'dan (KBS olacak bundan sonra) 9 kitabı da var. Kitabın kahramanı Adamımız (İsmi yok) sevgilisinin abisine kaçmasından sonra çalkantılı bir ruh hali yaşarken babası onu çağırır. Babası intihar edeceğini söyleyip köpeği Beta'yı uyutmasını söyler. Adam en başlarda karşı çıksa da babasının istediğini yerine getirir. Babası dedesinin sır ölümünü de adama anlatır. Adam bu sır perdesini aralamak bir nevi kafa dağıtmak için dedesinin öldürüldüğü Garopaba'ya taşınır. Köpeği de uyutmaz. Karakterimiz yüz körlüğü rahatsızlığına sahip bu arada onu da belirtiyim. Dedesinin sır ölümü incelerken birtakım olaylar yaşar. Gerisi sürpriz bozan olacağından detaya girmiyorum.
Yazarın tasvirlerini, anlatım tarzını beğendim. Karakterlerin konuşmalarını tırnak içine ya da konuşma çizgisi olmadan aktarması ilginç geldi. Romandaki yerler Brezilya'da olan yerler. Ahmet Ümit'in İstanbul Hatırası gibi. O yerleri bilenlere daha fazla anlam ifade edecektir. Belki bir gün ben de giderim :) Yalnız kurguyu zayıf buldum. Ana konuya odaklanıp yan hikayelerle oyalanmak hoşuma gitmedi. Biçimsel yenilik olmadığı yerde kurguyla okuru kendine bağlamak gerek. Yan hikayeler ana hikayeye yol gösterici olmayınca okuru oyalama taktiği gibi geliyor. Geçen bir yazarın dediği gibi hikayede silah varsa o patlamalı. Bu kitapta silah tutukluk yapıyor. :) Karakterin dünyasını yansıtma konusunda başarılı buldum. Buruk ayrıldığım kitaplardan biri oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniel Galera
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.