1000Kitap Logosu
Daniel Galera
Daniel Galera
Daniel Galera

Daniel Galera

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.5
6 Kişi
19
Okunma
0
Beğeni
489
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
São Paulo, Brezilya, 1979
Yaşamı
1979’da Brezilya’nın São Paulo şehrinde doğdu, yaşamının büyük bölümünü Porto Alegre’de geçirdi. 1996-2001 arasında yazdığı metinler e-fanzinlerde ve çeşitli sitelerde yayımlandı. İlk kitaplarını 2001’de kurduğu Livros do Mal Yayınevi’nden çıkardı. Eserleri birçok dile çevrildi, sinema ve tiyatroya uyarlandı. 2012’de Granta tarafından En İyi Brezilyalı Genç Romancılar arasında gösterildi. Yazarlığın yanında edebî çevirmenlikle uğraşmakta, gazete ve dergilerde yazmaktadır.
Taha Mutlu
Kana Bulanmış Sakal'ı inceledi.
448 syf.
·
23 günde
·
6/10 puan
Abime kitaplığımdan rastgele bir kitap seç okuyacağım dediğimde Kana Bulanmış Sakal'ı seçti. Kitabın kapağı onu etkilemiş. :) Yaz sonu DR indiriminden almıştım. Tanımadığım bir yazarın 300 sayfa üstü kitaplarını okumak her zaman beni korkutmuştur. Ya beğenmezsem? Bencilce değil mi? Biz okurlar benciliz. Zamanımızı her zaman tat alacağım kitaplara ayırmak isteriz. Neyse çok uzattım. Daniel Galera Brezilyalı genç yazarımız. Kana Bulanmış Sakal'dan (KBS olacak bundan sonra) 9 kitabı da var. Kitabın kahramanı Adamımız (İsmi yok) sevgilisinin abisine kaçmasından sonra çalkantılı bir ruh hali yaşarken babası onu çağırır. Babası intihar edeceğini söyleyip köpeği Beta'yı uyutmasını söyler. Adam en başlarda karşı çıksa da babasının istediğini yerine getirir. Babası dedesinin sır ölümünü de adama anlatır. Adam bu sır perdesini aralamak bir nevi kafa dağıtmak için dedesinin öldürüldüğü Garopaba'ya taşınır. Köpeği de uyutmaz. Karakterimiz yüz körlüğü rahatsızlığına sahip bu arada onu da belirtiyim. Dedesinin sır ölümü incelerken birtakım olaylar yaşar. Gerisi sürpriz bozan olacağından detaya girmiyorum. Yazarın tasvirlerini, anlatım tarzını beğendim. Karakterlerin konuşmalarını tırnak içine ya da konuşma çizgisi olmadan aktarması ilginç geldi. Romandaki yerler Brezilya'da olan yerler. Ahmet Ümit'in İstanbul Hatırası gibi. O yerleri bilenlere daha fazla anlam ifade edecektir. Belki bir gün ben de giderim :) Yalnız kurguyu zayıf buldum. Ana konuya odaklanıp yan hikayelerle oyalanmak hoşuma gitmedi. Biçimsel yenilik olmadığı yerde kurguyla okuru kendine bağlamak gerek. Yan hikayeler ana hikayeye yol gösterici olmayınca okuru oyalama taktiği gibi geliyor. Geçen bir yazarın dediği gibi hikayede silah varsa o patlamalı. Bu kitapta silah tutukluk yapıyor. :) Karakterin dünyasını yansıtma konusunda başarılı buldum. Buruk ayrıldığım kitaplardan biri oldu.
Kana Bulanmış Sakal
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Bet.inkitaplığı
Kana Bulanmış Sakal'ı inceledi.
448 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
#kanabulanmışsakal ~Merhabalar bugün sizlere üç kuşağın anlatıldığı sürükleyici bir kitaptan bahsedeceğim. Kahramanımızın babasının intiharı ve sonralardan yaşadığı dolu dolu günlerden oluşan bu roman iyi bir kurguya sahip. ~Kahramanımızın sevgilisi Abisi ile evleniyor, annesi tarafından hor görülüyor, babası intihar etmeden önce dedesinin ölümünden bahsediyor(Tabii ne kadar doğru), babasının köpeğiyle yepyeni bir başlangıca hazırlanıyor. Yeni bir ev, iş, arkadaşlıklar... ~Dedesini sorup soruşturması dedesi gibi bir sona kavuşacağını mı belirtiyor? Ona ne oldu? Hayatta mı? Dedesine tıpatıp benzeyen adamın hayatı kolay olmuyor. Belki de tek isteği sahil kasabasında köpeğiyle yaşamak.. Herkese iyi okumalar dilerim.. #kitapyorumu #kitapönerileri
Kana Bulanmış Sakal
OKUYACAKLARIMA EKLE
5