1000Kitap Logosu
Resim
Daniel N. Stern

Daniel N. Stern

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.3
10 Kişi
43
Okunma
5
Beğeni
2.730
Gösterim
Unvan
Amerikalı Psikiyatr, Yazar
Doğum
New York, ABD, 16 Ağustos 1934
Ölüm
Cenevre, İsviçre, 12 Kasım 2012
Yaşamı
Daniel N. Stern (16 Ağustos 1934 - 12 Kasım 2012), bebek gelişimi konusunda uzmanlaşmış ünlü bir Amerikalı psikiyatr ve psikanalitik kuramcıydı. 1952-1956 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde lisans öğrencisi olarak çalıştı. Daha sonra Albert Einstein Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve 1960'da MD'sini tamamladı. 1961'de Stern, ırk ayrımcılığına meydan okuyan bir grup siyah-beyaz aktivist olan Freedom Riders'e üye oldu. 30 yıldan fazla bir süredir, gelişim psikolojisi ve psikodinamik psikoterapide de araştırma ve uygulama alanında çalıştı. Araştırmalarında zamanını, bebeklerin gözlemlenmesine ve erken tecrübelerin klinik yeniden yapılandırılmasına adadı. Çabaları şu an var olan gelişim teorilerine katkıda bulunmaya devam ediyor.
192 syf.
·
8/10 puan
Daniel N. Stern, “Bir Bebeğin Günlüğünde” joey adlı kurgusal bir bebek yaratarak, okuyucunun, Joey bebeğin büyümesine günbegün tanıklık etmesini sağlıyor. Kitapta Joey’in duygularına, düşüncelerine, bütünleştirmelerine, ayrıştırmalarına, bir bebeğin hayatı nasıl anlamlandırdığına tanık oluyoruz. Davranışlarımızın temellerinin nasıl oluştuğu, dünyadaki ilişkileri nasıl anlamlandırdığımız, anne ile bebeğin birlikte uyumlanma sürecinin, bebeğin duygusal anlamda sağlıklı büyümesinde ne kadar önemli rol oynadığı farklı bir yöntemle çok güzel anlatılmıştı. Yazar bu kitabı oluştururken; kendi çocuklarından ve terapist olarak işbirliği yaptığı ebeveynlerin çocuklarından elde ettiği bilgilerden yararlanmış. Ben kitabı severek okudum. Alanda çalışan bütün meslektaşlarıma, sağlıklı çocuk büyütmenin önemini kavramış annelere ve anne adaylarına tavsiye ederim.
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
Beğendi
·
3/10 puan
Kitap maalesef akıcı değil. Çeviri kitaplarda bu problemle sıkça karşılaşıyoruz. Düşük cümleler okuyucuda dikkat dağınıklığına yol açmakta. Bebeklerle ilgili bilgi edinmek amaç ise bu kitap bu ihtiyacı tam olarak karşılamıyor. İçerikte yalnızca bebek gelişiminin bazı psikomotor becerilerine ve bilişsel becerilerine değiniyor. Bebeğin gelişim aşamalarını bir bebeğin günlük yaşamı üzerinden aktarmaya çalışsa da bence kitap yetersiz ve sıkıcı.
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
kitap edebi bir dil ile biraz bebeğin gözünden biraz şiirsel ve metaforik olarak doğumdan 3 -4 yaşına kadarki süreci ele alıyor. Tahir özakkaş in önerdiği listeden görmüştüm ve o yüzden almıştım ve bu kitap okuduktan sonra aynı yazarın Bir annenin doğuşu kitabını da okumaya karar verdim Bence her annenin ve psikolog ve terapisti arkadaşların okumasını tavsiye ederim.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.