1000Kitap Logosu
Bir Bebeğin Günlüğü
Bir Bebeğin Günlüğü
Bir Bebeğin Günlüğü

Bir Bebeğin Günlüğü

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.2
9 Kişi
31
Okunma
8
Beğeni
809
Gösterim
192 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 26 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Litera Yayıncılık · Ekim 2011 · Karton kapak · 9789756329788
Orijinal adı
Diary Of A Baby: What Your Child Sees, Feels, And Experiences
Kitap, Joey isimli kurgusal bebek kahramanımızın duygularının, düşüncelerinin, davranışlarının, bütünleştirmelerinin, ayrıştırmalarının ve hayatı anlamlandırmasının günbegün bir günlük tarzında kaleme alınmasının hikâyesidir. Daniel Stern böyle kurgusal bir hikâye ve kahraman yaratırken satır aralarında ve arka planda birçok mesajlar vermektedir. Kendiliğin gelişiminin dört aşamasını aktarmakta, çekirdek kendilikten otobiyografisini yapmış sözel kendiliğe geçişin ardıcıl olmayan ancak katmansal olan hikâyesini sunmuştur. Stern, bebek-anne ilişkisindeki ortak paylaşımları, terapist-danışan ilişkisindeki tüneme zamanları (anlamın yeniden birlikte yaratıldığı anlık birimler) olarak belirttiği değişimin ve anlamın yeniden yaratıldığı dilimlere gönderme yapmıştır. Joey’nin günlüğünde çok basitçe ama ustaca tüm kuramın gizli ayak izlerini görmek mümkündür. Kendiliğin gelişiminin dört evresinin her bir aşaması Joey’nin ağzından bize anlatılmıştır. Hikâye tadında keyifle okunacak bir eser…
6 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺29,35
7.2
10 üzerinden
9 Puan · 3 İnceleme
Eser BABA
Bir Bebeğin Günlüğü'ü inceledi.
192 syf.
·
8/10 puan
Daniel N. Stern, “Bir Bebeğin Günlüğünde” joey adlı kurgusal bir bebek yaratarak, okuyucunun, Joey bebeğin büyümesine günbegün tanıklık etmesini sağlıyor. Kitapta Joey’in duygularına, düşüncelerine, bütünleştirmelerine, ayrıştırmalarına, bir bebeğin hayatı nasıl anlamlandırdığına tanık oluyoruz. Davranışlarımızın temellerinin nasıl oluştuğu, dünyadaki ilişkileri nasıl anlamlandırdığımız, anne ile bebeğin birlikte uyumlanma sürecinin, bebeğin duygusal anlamda sağlıklı büyümesinde ne kadar önemli rol oynadığı farklı bir yöntemle çok güzel anlatılmıştı. Yazar bu kitabı oluştururken; kendi çocuklarından ve terapist olarak işbirliği yaptığı ebeveynlerin çocuklarından elde ettiği bilgilerden yararlanmış. Ben kitabı severek okudum. Alanda çalışan bütün meslektaşlarıma, sağlıklı çocuk büyütmenin önemini kavramış annelere ve anne adaylarına tavsiye ederim.
Bir Bebeğin Günlüğü
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
B.Nihat KILIÇ
Bir Bebeğin Günlüğü'ü inceledi.
192 syf.
kitap edebi bir dil ile biraz bebeğin gözünden biraz şiirsel ve metaforik olarak doğumdan 3 -4 yaşına kadarki süreci ele alıyor. Tahir özakkaş in önerdiği listeden görmüştüm ve o yüzden almıştım ve bu kitap okuduktan sonra aynı yazarın Bir annenin doğuşu kitabını da okumaya karar verdim Bence her annenin ve psikolog ve terapisti arkadaşların okumasını tavsiye ederim.
Bir Bebeğin Günlüğü
OKUYACAKLARIMA EKLE
29
Dreams
Bir Bebeğin Günlüğü'ü inceledi.
192 syf.
·
Beğendi
·
3/10 puan
Kitap maalesef akıcı değil. Çeviri kitaplarda bu problemle sıkça karşılaşıyoruz. Düşük cümleler okuyucuda dikkat dağınıklığına yol açmakta. Bebeklerle ilgili bilgi edinmek amaç ise bu kitap bu ihtiyacı tam olarak karşılamıyor. İçerikte yalnızca bebek gelişiminin bazı psikomotor becerilerine ve bilişsel becerilerine değiniyor. Bebeğin gelişim aşamalarını bir bebeğin günlük yaşamı üzerinden aktarmaya çalışsa da bence kitap yetersiz ve sıkıcı.
Bir Bebeğin Günlüğü
OKUYACAKLARIMA EKLE
3