1000Kitap Logosu
Eser BABA
Eser BABA
Eser BABA
TAKİP ET
Eser BABA
@Eserle
Psikolojik danışman Instagram: eserle1
Psikolojik danışman
36 okur puanı
02 Oca 20:12 tarihinde katıldı.
44
Kitap
44
İnceleme
0
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Eser BABA
Jane Eyre'yi inceledi.
626 syf.
·
9/10 puan
Kitap, İngiliz yazar Charlotte Bronte tarafından kaleme alınmıştır. Kitapta, XIX. yüzyıl Victoria döneminin tutuculuğuna, kadınların toplumda söz sahibi olmamasına karşı direnen güçlü kadın Jane Eyre’ı okuyoruz. Çocuk yaşta öksüz kalmasından dolayı; önce yengesinin evinde, sonra yatılı okulda zorlu bir yaşantı geçirmesine rağmen, tüm zorlukların üstesinden gelen, kararlı, azimli, güçlü bir kadın figürü görüyoruz ve bu güçlü kadının aşkına şahitlik ediyoruz. Kitabı; birincisi yıllar önce olmak üzere, ikinci kez okudum. Her yaşta hissettirdikleri ve öğrettikleri farklıydı. İki okumada da kitabı çok sevdim. Başta kadınlar olmak üzere tüm kitapseverlere öneririm.
Jane Eyre
9.1/10
· 13,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Eser BABA
Artık Huzur Yok'u inceledi.
176 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Kitap, 2007 Man Booker Uluslararası ödüllü Nijeryalı yazar Chıuna Achebe tarafından yazılmıştır. Afrika üçlemesi serisinin ikinci kitabıdır. Serinin ilk kitabı parçalanmanın yorumunu daha önce paylaşmıştım. Kitapta, eğitim görmek amacıyla, İngiltere’ye gönderilen, orada eğitimini tamamlayarak ülkesine dönen Obi karakteri üzerinden, İngiltere tarafından sömürgeleştirilme sürecinden sonra asimile olan Nijerya anlatılıyor. Bir taraftan asimile olup Hristiyanlığı benimseyen, diğer taraftan Afrika kültürü ve eski inançları arasında sıkışıp kalan Nijerya halkını okuyoruz. Toplumsal anlamda iki arada bir derede kalıp, hiçbir yere ait olamama duygusunu yoğun olarak hissediyor, devlet kurumlarındaki yozlaşma ve kirliliği görüyoruz. Kitabı severek okudum. Dili sade ve akıcıydı. Afrika Edebiyatı okumaktan hoşlanan tüm kitapseverlere öneririm.
Artık Huzur Yok
7.5/10
· 123 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Eser BABA
Dona Flor ve İki Kocası'nı inceledi.
539 syf.
·
8/10 puan
Kitap, Brezilyalı yazar Jorge Amado tarafından kaleme alınmıştır. Kitapta; Amado, zıtlıklar ve mutlu olmak için zıtlıkların dengeli bir şekilde bir arada olması gerekliliğini anlatmış. Bunu yaparken de birbirine zıt karakterde olan Dona Flor'un iki kocasını kullanmış. Gene, Dona Flor karakteri üzerinden dul kadına bakış açısı, dul kadından beklenen toplumsal roller çok güzel anlatılmıştı. Amado diğer eserlerinde olduğu gibi, bu kitabında da Bahıa"da yaşam, gelenekler, festivaller, melezliğe övgü, dönemin politik atmosferi gibi kavramlar üzerinde fazlasıyla durmuş. Ben kitabı severek okudum. Latin edebiyatı okumaktan hoşlanan tüm kitapseverlere öneririm.
Dona Flor ve İki Kocası
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Eser BABA
Lolita'yı inceledi.
364 syf.
·
9/10 puan
Kitap, Rus yazar Nabakov tarafından kaleme alınmıştır. Kitapta; çocuklukta yaşadığı travmalar ve çocuk yaşta aşık olduğu kızın büyüyemeden hayata veda etmesiyle, onunla ilgili yaşayamadığı her şeyi takıntı haline getirerek her gördüğü 11, 12 yaşındaki kız çocuklarında ölen sevgilisini arayan pedofili hastası Mr. Hmbert’i görüyoruz. Mr. Humbert’in çocuk yaştaki kızlara duyduğu cinsel ilgiyi ve çocuk yaştaki üvey kızı ile yaşadığı cinselliği okuyoruz. Aynı zamanda; ilgisiz, ihmale uğramış çocukları, olgunlaşmamış ebeveynleri, toplumsal bakış açılarını da görüyoruz. Kitap, başından sonuna rahatsız edici öğelerle dolu. Kitabı mesleki açıdan bakarak okumak, bendeki rahatsızlığın derecesini azaltmış olsa da, benim için zor bir okumaydı. Ancak kitaptan çıkarılacak çok ders vardı. Bu anlamda; aslında ebeveynlerin ve çocuk istismarını önlemek isteyen herkesin okuması gereken bir kitap.
Lolita
7.6/10
· 1.674 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3