Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları

7,7/10  (44 Oy) · 
127 okunma  · 
35 beğeni  · 
2.356 gösterim
Soylu bir Rus ailesinin oğlu olan Nabokov'un Lolita'sı için özetle cinsel tutkunun dünya çapında en önemli klasiklerinden biri denebilir. Okurların yabancısı olmadığı Nabokov yine dili ustalıkla kullandığı romanında, "beyaz ırktan dul bir erkeğin" küçük "su pericikleri"ne tutkusunu anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  364
 • ISBN:
  9789754701012
 • Orijinal Adı:
  Lolita, Or The Confessions Of A White Widowed Male
 • Çeviri:
  Fatih Özgüven
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Evet büyük bir hevesle aldığım, okuma listelerinde hep hitlerde gördüğüm bu kitabı maalesef ( beklentimi çok yüksek tuttuğum için ) beğenemedim. Yazarın dili çok akıcı, kelimeler mükemmel, yormadan okutuyor yazar. Ama konu olarak gelirsek ensest bir ilişkiyi anlatmış. Çok fazla olaylar olaylar var sanmayın. Tek bir ilişki, şehvet, tutku.... Ama bu tutkuyu, şehveti öyle anlatmış ki maşallah. Bu kadar sayfaya bunu nasıl sığdırmış gerçekten muazzam. Olay ise üvey anneden olan çocuğa duyulan aşk. Annenin ölümü sonrası yaşanan olaylar ve büyük son. -Erotizm baya var kitapta.
-Zamanında yasaklanmış ve büyük eleştiri almış.
-Günlük şeklinde yazılmış.
-Superisi ne demek çok güzel anlatılmış.
-Soğukkanlılık çok iyi anlatılmış.
-Ana tema aşk, tutku, şehvet.
Ülkemizdeki olan olaylara bakarsak bununla çok büyük bir ilgisi yok. Daha doğrusu şöyle diyebilirim. Bazısı sapık olur şiddet uygular, ne bileyim bir sürü eziyet; bu romanda tam tersi büyük tutku, sevgi ve aşk. Ha onaylıyor muyum asla. Övüldüğü kadar bir roman mı ? Beklentiyi yüksek tutmayın. Aralarda sıkılabilirsiniz. Tavsiye eder misiniz derseniz ? Orta yaşlardaki bireylerin okumasını tavsiye ederim.

Yazarın kendi kitabını şu satırlarla anlatmış. Metni okumanızı tavsiye ediyorum.

Kimi sevgili okuyucular da kendilerine bir şey öğretmediği için Lolita'yı anlamsız bulacaklardır. Ben ne didaktik edebiyat yazarıyım, ne de edebiyatın okuruyum, kaldı ki John Ray'in öne sürdüğünün aksine, Lolita yedeğinde ahlâkî ders getiren bir kitap değildir. Benim için bir sanat eseri, kabaca 'estetik mutluluk' diyebileceğim şeyi sağladığı sürece varolur. Bu da, temel ölçüt olarak alman sanatın (merak, sevecenlik, yufka yüreklilik, haz) bir yerde herhangi bir biçimde öbür varoluş biçimleriyle kesiştiği bir varoluş durumudur. Geri kalanların hepsi ya güncel süprüntü ya da bazılarının Tezli Edebiyat dediği, çoğunlukla koca koca alçı kalıplar halinde dikkatle çağdan çağa aktarılan güncel süprüntüdür ki sonunda elinde çekiçle birinin gelip Balzac'ın , Gorki'nin, Mann'ın kafasını iyice bir yarmasını bekler.

Ali Mehdi Alkaç 
07 Nis 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Yorumumun bazı yerleri spoiler içerebilir. Her kitabı büyük umutlarla alırım, bazen bir kitabı almadan önce saatlerce araştırma yapar, kitap hakkındakı tüm kritikleri okumaya çalışırım. Yorumlarının çoğu şaşırtıcı bir şekilde olumlu olan bu kitabı da heyecanlı bir şekilde aldım, okumaya başladım ve beynimden vurulmuşa döndüm. Ben mezhebi geniş hatta gereğinden fazla geniş biri olarak kitabı okurken rahatsızlık duydum. Belki de orta sınıf ahlakım devreye girdi. Gündemde bu kadar çok çocuk tacizleri ve istismar haberleri varken okumam hataydı belki de bilemiyorum ama ne kadar zorlarsam zorlayayım kitabın yarısına bile gelemeden bıraktım. Çocuk tacizi, ne olursa olsun haklı ve mazur gösterilemez.

Ugur Ucr 
02 Haz 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle dil bakımından daha önceki kitaplardan farklı ve bu kitaba bu anlamı yüklemek ne kadar doğru bilmiyorum
şöyle ki : Yazar içinde bulunduğu topl
umun değer yargıları ile ilgili ip uçları vermekte ve buradan yola çıkarak yasal düzenlemelerin yanı sıra toplumsal değerleri içten içe eleştirmektedir ''ne kadar kelime kalabalığı'' yapsa da
Sadece yazarın yansıttığı zaman diliminde değil günümüzde de söz konusu durumlarla da karşılaşmak pek mümkün zira toplumun sırtında çözülmeyi bekleyen kambur olarak durmaktadır bir çok çözüm bekleyen ve sıkça karşılaştığımız sorunlar gibi
Temele aile yapısını alıp düzensiz yaşam biçimi,eğitim ve ekonomik politikaların amacına ulaşmaması,hukuksal düzenlemelerdeki eksiklik ve yazılı olmayan toplumsal değerler- kurallar gibi bir çok neden sıralamaktadır
Katılır mısınız bilmiyorum. Keyifli okumalar

samet sak 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Romana başlarken, her taşralı gencin içinde var olan toplumsal yargılarla başladım. Toplumda var olan "Genç sevgili" kavramında var olan şehvet ile sapkınlığın sınırının çizilmesinin ne kadar da önemli olduğunu bu kitapla daha da farkına vardım. Fakat buradaki meselelerden biri de, bu gizlenmek istenen sapkınlıkların farkına varılması ve bu sayede bu pedofili ile mücadelenin daha etkin hale gelmesi gerekmektedir. Yazara arka kapakta "... onun son derece ahlaki bir kitap olduğunu unutma." derken toplumda var olan daha ahlaksız olaylara dem vurduğu gibi kitap konusunun da bir ahlaki değer olarak yargılanması gerektiğini belirtmek istemiş olabilir.

Hüseyin Düver 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Herkes suçlular hakkında atıp tutmaya, onları taşlamaya, asılmalı, öldürülmeli diye ahkam kesmeye bayılır. Kendisi çok masummuş gibi başkalarını yargılar. Onları anlamaya bile çalışmaz. Bu yüzden bu tip işi direk suçlu karakterin üzerinden anlatan kitaplar hep ilgimi çekmiştir. Bu kitapta bir pedofili hastasının dünyasına giriyoruz. Onu yavaş yavaş anlıyoruz hatta yer yer onun için üzülüyorsunuz bile. Çok hoş bir deneyimdi. Farklı bakışlar kazanmak için kesinlikle okunmalı.

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...-caresizligimiz.html

Mleza 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabin arka kapağında Lolita nın ne kadar ahlaklı bir kitap olduğunu unutma yazmis kitabin yazarı.Bazı kısımları aşırı kaçsada bas kahraman Humbert'ın bazı hinliklerine cok sinirlensemde yinede beğendim.Akıcı ve sürükleyici bir kitaptı Lolita sadece kizla yaptığı gezilerin bir kisminda sıkılabilirsiniz hatta kesin sıkılacaksınız ama bu kitabi iyi yapan en önemli şey sıradışi konusudur.Kesinlikle okuyun ama dar bir görüşle değil kitabin yüksek edebi yönüne bakilmali.

Cem KÖROĞLU 
 21 Ara 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Nabokov'un bu eser ile neyi başardığını, bu eserin neden en iyilerden olduğunu anlamak için pedofili hastası sapkın ve aslında iğrenç olması gereken bir karaktere nasıl kızamadığınızı hatta yer yer üzüldüğünüzü düşünün.
Detaylar bazen yorucu hale gelse de Nabokov'un üslubunun güzelliği, şiirsel dokunuşları keyif verecektir.

(Lolita 2 kez beyazperdeye uyarlanmış; 1962 ve 1997'de. Genel kanı Stanley Kubrick'in 1962 yapımı Lolita'sının daha iyi olduğu yönünde.)

İndantee 
 17 Şub 11:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lolita genelin içindeki pedofili ilişki dolayısıyla önyargı ile yaklaştığı bir kitap ancak kitabı böyle bir önyargı ile ele almamak gerek. Lolita kurban olanla kurban eden arasındaki ince çizgide geçiyor. Nerde duracağınıza siz karar veriyorsunuz.

Bazılarının biraz aykırı bulacağı bir ilişki türü."Lolita'yı okumaya karar verdiğinde, lütfen onun son derece ahlaki bir kitap olduğunu unutma." demiş Vladimir Nabokov.

Kitaptan 32 Alıntı

Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kendisiyle oyun oynamaktan vazgeçtiğimizde bir köpeğin kalbinin nasıl kırıldığını hangimiz bilebilir?

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 274)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 274)
Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

- zorlanan her sınır kendisini aşan bir şeylerin de habercisidir -

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 326)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 326)
Cavanşir Gadimov 
28 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

“O susarsa ben de susabilirdim. Bu yatışmış, gözü korkmuş sallanır koltukta biraz dinlenmek iyi bile gelirdi bana. Sonra da gider, düşmanın inini bulur, tabancamın sünnet derisini sıyırır, büzüşmüş tetiğin orgazmının tadını çıkarırdım.”

Lolita, Vladimir NabokovLolita, Vladimir Nabokov
Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Birbirimizi tanımadan çok
önceleri biribirine eş rüyalar görmüştük. Karşılaştırmıştık, biliyorduk.
Aynı yılın aynı ayında (1919 Haziranı) birbirinden çok
uzak iki ülkede, yolunu şaşırnıış bir kanarya hem onun hem de
benim penceremden içeriye dalıvermişti kanatlarını çırpa çırpa.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 17)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 17)
Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Nasıl da iyi yürekliydi. Rita, Rita'ydı işte, öyle kafadar kızdı ki, sadece dost canlısı ve gönlü herkese açık olduğundan, yoluna çıkıp da kendini acındıran her yaratığa, kolu
kanadı kırık ihtiyar bir ağaca, kimi kimsesi kalmamış bir kirpiye bile her şeyini verirdi desem yalan olmaz.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 297)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 297)
Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Günü biçimleyen ve ayakta tutan bir amaç olmadı mı, günün
iskeleti gevşiyor, çözülüp dağılıyordu. Söz konusu hedef
her şey olabilirdi.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 175)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 175)
Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Belki de bir gün, bir yerde, daha az rezil bir zamanda yine
karşılaşırız.' ( Jean! Neredeysen, ne halde olursan ol, ister eksili
zaman uzayında, ister artılı gönül zamanında süzülüyor ol, beni
bu -parantez de dahil olmak üzere- söylediklerim için bağışla! )

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 121)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 121)
İlayda G. 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Özgürüm artık, yıkıntılar arasında seviyorum onu. O şaşkın, bense açıklamaya, anlatmaya,
inleyip ağlamaya çalışıyorum. Boşuna, budalaca hayaller!

Lolita, Vladimir NabokovLolita, Vladimir Nabokov
Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Uzakta dağlar. Yakında dağlar. Daha çok dağlar; hiçbir zaman
ulaşılamayacak mavimsi güzellikler ya da tepeler boyu her dönemeci
aldığınızda yerleşme merkezi haline geldiğini gördüğünüz dağlar.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 180)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 180)
KeMâL 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İster kumral olsun ister kızıl saçlı, isterse de sonbaharda elma bahçelerinin ışıltısında efsaneler yaratan bir supericiği, dünyada çocuktan hele kız çocuktan daha tutucu bir yaratık olamaz.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 215 - İletişim Yayınları)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 215 - İletişim Yayınları)
4 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…