Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları

7,8/10  (67 Oy) · 
198 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.886 gösterim
Soylu bir Rus ailesinin oğlu olan Nabokov'un Lolita'sı için özetle cinsel tutkunun dünya çapında en önemli klasiklerinden biri denebilir. Okurların yabancısı olmadığı Nabokov yine dili ustalıkla kullandığı romanında, "beyaz ırktan dul bir erkeğin" küçük "su pericikleri"ne tutkusunu anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  364
 • ISBN:
  9789754701012
 • Orijinal Adı:
  Lolita, Or The Confessions Of A White Widowed Male
 • Çeviri:
  Fatih Özgüven
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Merve Eyvaz 
06 Tem 12:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lolita, bir dönemin yasaklı kitabı, adı ve konusu itibariyle az çok neden bahsettiği tahmin edilebilir ve bu nedenle kaçınılan, tiksinti verebileceği düşünülen bir kitap. Orta yaşlı bir adamın 11-12 yaşlarında küçük bir kıza olan saplantısı ve küçük kızın ona olan mecburi bağlılığı üzerine kurulan sağlıksız ilişkiyi anlatan bir kitap ne kadar güzel olabilir ki diyebilirsiniz. İşte edebiyatın güzelliği, naifligi de burada ortaya çıkıyor. Bir pedofiliyi, aklımızın hayalimizin almayacağı korkunç bir çocuk istismarını, arkasında yatan sebepleri dantel gibi işleyen, bu sağlıksız ilişki üzerinden Amerikan toplumunu, aile yapısını, kurumların umursamazligini taşlayan, ebeveynlik ve eğitim konusunda büyük dersler veren, okudukça hayretler içinde bırakan müthiş bir eser. Anne baba ve eğitimcilerin okuması gerektiği salık veriliyor. Nabokov'un bu eseri, yazıldığı yüzyılın en iyi romanlarından seçilmiş. 1960lar ve 90larda çekilmiş iki farklı oyuncu kadrosuyla denenmiş iki filmi de var. Filmi izlemeye yürek dayanır mı bilmem ama kitabı edebiyat sever herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Hasan Suphi 
23 Nis 20:29 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bataille edebiyat üzerine kaleme aldığı kitabında, edebiyatın artık suçunu itiraf etmesi gerektiğini çünkü onun masumiyetten çok günahtan beslendiğini söylemiştir. İçerisinde büyük gerilimler barındırmayan, tutku ve pişmanlık ekseninde örülmeyen birçok edebi eserin samanımsı tadının hala ağzımda kalmasından hareketle Bataille'e katılmadan edemiyorum. Bir tarafta karşı koyulamayacak, insanı büyük günahlara sürükleyecek derecede güçlü tutkular, öbür tarafta tutkunun tatmininden sonra gelen o baş döndürücü pişmanlık ve aşağılanmışlık hissi, birçok büyük eserin bel kemiğini oluşturmuştur. Lakin edebiyatçıyı bir “duygu dünyası kâşifi” olarak ele alırsak, çağımızda birçok ırmağa isim verilmiş, birçok dağın yüzölçümü saptanmıştır. Geriye çoğu kâşifin korkusundan ya da tiksintisinden yaklaşamadığı iğrenç bataklıklar ve derin okyanus tabanları kalmıştır. Nabokov da bu eserinde birçok kâşifin gördüğü anda burnunu kapatarak yanından geçtiği o iğrenç kokulu bataklığın içerisine dalıyor: pedofilinin.

Nabokov ‘un 20. yy’ın en büyük edebiyatçılarından birisi olmasında onun aynı zamanda bir sinestetik olmasının büyük bir etkisi var diye düşünüyorum. Yani renklerin tadını alır, müziğin görüntüsünü görür Nabokov. Edebiyat için bundan daha uygun bir hastalık (?) olamaz muhtemelen. Lolita’da da akla hayale gelmez müthiş betimlemelerin ve saptamaların eşliğinde bataklığın yüzölçümünü alma imkânına erişiyorsunuz. Çocuk gibi masum ve temiz bir şeye karşı tutkulu cinsel duygular beslemek, çoğu pedofili vakasında görüldüğü üzere, duyguyu besleyenin bile kaldıramayacağı derecede bir iğrençlik olarak nüksetmiştir bünyemize. İşte günahın gerilimi konusunda çıtayı epey yukarıya taşıyan Nabokov, belki de 21. yy insanını şaşırtacak bir şey kalmadığı için bu derece hassas bir konuyu kalemine malzeme etmiştir. Roman didaktik bir roman değil, size pedofili olmanız gerektiğini söylemiyor ya da pedofiliyi övmüyor. Sadece o iğrenç olduğu derecede güçlü tutkuyu ve onun ardından gelen acılı ve sert aşağılanmayı betimleyerek ilerliyor. Bataklığın kokusuna tahammül edemiyorsanız, yakınında dolaşmayın. Bu kitabı okumayın…

İsmail Altunbüker 
 24 Mar 12:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Spoiler İçerir

Lolita kitabı beni çok etkilemişti zamanın da zaten yasaklanmış bir eser yakın geçmişimiz de bir filimi oldu o zaman bile çok fazla eleştiriye maruz kaldı kitapta anlatılan ise o dönemin yargılarını kanunlarını insani değerlerini falan yansıttığı gibi kullandığı üslup da bir o kadar enteresan ve güzel ama hikaye için öyle diyemeyeceğim bu hikayede sapık bir adam ve onun psikolojik durumunu görüyoruz bize yabancı değil hatta günümüzde de ülkemizde ne sapıklar var dediğim gibi kendinden yaşça küçük bir kızı kandırarak defalarca onu istismar ederek tecavüz etmesi ve kızın bundan hoşlanmaması en sonun da kendini kurtarması ama her seferinde bu iğrenç adamın tekrar karşısına yüzsüz gibi çıkması benin içimi bir acıttı bazen günümüz insanlarında da olur böyle benzerlikler mesela bir kızla yada hanımla çıkarsınız ilişkiniz sürmez ama siz yüzsüz bir şekilde hanım sizi istemese de her fırsatta arsızca onu istersiniz okuyunca ne kadar iğrenç ve pis bir davranış olduğunu anlıyorsunuz kitabın psikolojik yönü biraz ağır ama okurken sizi içine çekiyor bence okuyup ibret alınması gereken bir kitap okuyan herkese keyifli okumalar diliyorum sevgiyle ve bol bol kitapla kal Türkiye ...

Songül 
15 Tem 16:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Lolita, hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi. Günahım, ruhum, Lo-Li-Ta; Dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır, Üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-Li-Ta”
Muhteşem bir giriş.Roman,kahramanın kendisinden yaşca cok küçük olan bir kız çocuğuna karşı duydugu platonik aşkı konu ediniyor.Bazı bölümleri okurken roman kahramanindan iğrendim.Ahlaksız bir kitap gibi görünse de aslında almamız gereken bir ahlak dersi de var.Küçük kız Doleres in dramı göz yaşartacak cinsten.Romanın sonunda kahramanımız Humbert e acımadım da degil.Eser bir başyapıt okunması gereken bir kitap.

insan_okur 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Evet büyük bir hevesle aldığım, okuma listelerinde hep hitlerde gördüğüm bu kitabı maalesef ( beklentimi çok yüksek tuttuğum için ) beğenemedim. Yazarın dili çok akıcı, kelimeler mükemmel, yormadan okutuyor yazar. Ama konu olarak gelirsek ensest bir ilişkiyi anlatmış. Çok fazla olaylar olaylar var sanmayın. Tek bir ilişki, şehvet, tutku.... Ama bu tutkuyu, şehveti öyle anlatmış ki maşallah. Bu kadar sayfaya bunu nasıl sığdırmış gerçekten muazzam. Olay ise üvey anneden olan çocuğa duyulan aşk. Annenin ölümü sonrası yaşanan olaylar ve büyük son. -Erotizm baya var kitapta.
-Zamanında yasaklanmış ve büyük eleştiri almış.
-Günlük şeklinde yazılmış.
-Superisi ne demek çok güzel anlatılmış.
-Soğukkanlılık çok iyi anlatılmış.
-Ana tema aşk, tutku, şehvet.
Ülkemizdeki olan olaylara bakarsak bununla çok büyük bir ilgisi yok. Daha doğrusu şöyle diyebilirim. Bazısı sapık olur şiddet uygular, ne bileyim bir sürü eziyet; bu romanda tam tersi büyük tutku, sevgi ve aşk. Ha onaylıyor muyum asla. Övüldüğü kadar bir roman mı ? Beklentiyi yüksek tutmayın. Aralarda sıkılabilirsiniz. Tavsiye eder misiniz derseniz ? Orta yaşlardaki bireylerin okumasını tavsiye ederim.

Yazarın kendi kitabını şu satırlarla anlatmış. Metni okumanızı tavsiye ediyorum.

Kimi sevgili okuyucular da kendilerine bir şey öğretmediği için Lolita'yı anlamsız bulacaklardır. Ben ne didaktik edebiyat yazarıyım, ne de edebiyatın okuruyum, kaldı ki John Ray'in öne sürdüğünün aksine, Lolita yedeğinde ahlâkî ders getiren bir kitap değildir. Benim için bir sanat eseri, kabaca 'estetik mutluluk' diyebileceğim şeyi sağladığı sürece varolur. Bu da, temel ölçüt olarak alman sanatın (merak, sevecenlik, yufka yüreklilik, haz) bir yerde herhangi bir biçimde öbür varoluş biçimleriyle kesiştiği bir varoluş durumudur. Geri kalanların hepsi ya güncel süprüntü ya da bazılarının Tezli Edebiyat dediği, çoğunlukla koca koca alçı kalıplar halinde dikkatle çağdan çağa aktarılan güncel süprüntüdür ki sonunda elinde çekiçle birinin gelip Balzac'ın , Gorki'nin, Mann'ın kafasını iyice bir yarmasını bekler.

Ali Mehdi Alkaç 
07 Nis 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Yorumumun bazı yerleri spoiler içerebilir. Her kitabı büyük umutlarla alırım, bazen bir kitabı almadan önce saatlerce araştırma yapar, kitap hakkındakı tüm kritikleri okumaya çalışırım. Yorumlarının çoğu şaşırtıcı bir şekilde olumlu olan bu kitabı da heyecanlı bir şekilde aldım, okumaya başladım ve beynimden vurulmuşa döndüm. Ben mezhebi geniş hatta gereğinden fazla geniş biri olarak kitabı okurken rahatsızlık duydum. Belki de orta sınıf ahlakım devreye girdi. Gündemde bu kadar çok çocuk tacizleri ve istismar haberleri varken okumam hataydı belki de bilemiyorum ama ne kadar zorlarsam zorlayayım kitabın yarısına bile gelemeden bıraktım. Çocuk tacizi, ne olursa olsun haklı ve mazur gösterilemez.

Kitabı okumadan önce sanatın bir şeyler öğretmek gibi bi gayesinin olmadığını aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Kitabımızın karakteri pedofili bir sapık. Kitapta hem enseste hem de küçük çocuklara olan şehvetten bolca bahsediliyor. Okurken çok rahatsız olduğumu söyleyebilirim ama farklı bi bakış açısını okumak güzel bir deneyimdi. Kitabın pedofiliyi akladığını ise düşünmüyorum. En başında küçük kızın rızası olsa dahi en sonunda böyle bi ilişkinin istismar olduğunu ve kalıcı hasarlara yol açtığını gösteren bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yazarın anlatımını beğensem de aralarda okurken sıkıldığımı söyleyebilirim. Zaman geçirmek için okunabilir.

Şeyda 
29 Mar 18:46 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Lo-li-ta ; Kitap herkesin seveceği türden bir kitap değil ben de beğenip, beğenemediğime karar vermiş değilim Kitap ana karakter Humbert'in su pericikleri adını verdiği ergenlik çağındaki genç kızlara karşı cinsel tutkusunu konu almış. Çoğu yeri tiksinerek okudum .Bir pedofili hastasının bu kadar açık ve net duygularıyla karşı karşıya kalmak bazı noktalarda yaptıklarını kaldıramıyorsunuz, bazı yerlerde de acıyarak bakıyorsunuz olaylara. Tavsiye etmiyorum ama merak ederseniz okuyabilirsiniz. Kitabın filmide mevcut

Sümeyye 
30 Nis 22:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sürükleyici ve yalın bir üslupla yazılmış bir kitap. Tek begendigim de dili oldu. Konusu beş para etmez. Hasta ruhlu sapık tiplere tahammül edemiyorum. Bu kitaba da tahammül edemedim.

Savaş 
16 May 18:57 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Sarsıyor arkadaşlar! Duygu geçişlerinden allak bullak oldum.Tam sinirden ağzım köpürürken birden leyla ile mecnuna bağlanıyordum.Çok rahatsız oldum!O kadar harika ki üslubu,işleyişi bu iğrenç herifle empati kurarken buldum kendimi,hem de defalarca.Utandım,öfkelendim,üzüldüm çok kez sorguladım.Okunması gerekir.Çok şey yazmak istiyorum ama o kadar rahatsız oldum ki bunlar bile fazla...

2 /

Kitaptan 48 Alıntı

Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kendisiyle oyun oynamaktan vazgeçtiğimizde bir köpeğin kalbinin nasıl kırıldığını hangimiz bilebilir?

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 274)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 274)
rukiye altop 
11 Haz 19:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne gariptir hayat! Peşine düştüğümüz kaderden kaçınmak isteriz bir yandan da!

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 65 - İletişim Yayınları)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 65 - İletişim Yayınları)
Buse Koparal 
17 Ağu 22:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... ona baktım, baktım, şu an, öleceğimi nasıl biliyorsam, o anda da onu bu dünyada görüp göreceğim, ya da başka bir dünyada bulmayı umut edebileceğim her şeyden çok daha fazla sevdiğimi biliyordum.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 319 - İletişim Yayınları, 16. Baskı, 2014, Çeviri: Fatih Özgüven)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 319 - İletişim Yayınları, 16. Baskı, 2014, Çeviri: Fatih Özgüven)
rukiye altop 
12 Haz 00:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gülünçlüğün, zavallılığın acılarıyla ıstıraplarının üstünde, kınamaların, azarların ötesindeydim.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 70 - İletişim Yayınları)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 70 - İletişim Yayınları)
Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

- zorlanan her sınır kendisini aşan bir şeylerin de habercisidir -

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 326)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 326)
Buse Koparal 
17 Ağu 00:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Belki de bir gün, bir yerde, daha az rezil bir zamanda yine karşılaşırız.”

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 121 - İletişim Yayınları, 16. Baskı, 2014, Çeviri: Fatih Özgüven)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 121 - İletişim Yayınları, 16. Baskı, 2014, Çeviri: Fatih Özgüven)
rukiye altop 
21 Haz 02:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şairler hiçbir zaman cinayet işlemez.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 102 - İletişim Yayınları)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 102 - İletişim Yayınları)
rukiye altop 
21 Haz 02:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yalnızlık yozlaştırıyordu beni. Dostluğa, üzerime titreyen birine gerek duyuyordum. Kalbime güven olmazdı, ne yapacağı bilinmez bir organdı.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 297 - İletişim Yayınları)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 297 - İletişim Yayınları)
Buse Koparal 
17 Ağu 14:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Baktım uykusunda gülümsüyordu, alnından öptüm, onu geri dönmemek üzere terk ettim.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 308 - İletişim Yayınları, 16. Baskı, 2014, Çeviri: Fatih Özgüven)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 308 - İletişim Yayınları, 16. Baskı, 2014, Çeviri: Fatih Özgüven)
rukiye altop 
21 Haz 03:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aquinalı Thomas
Hayatın önemli anlarında insanlar için görme duyusundan çok daha değersiz olan dokunma duyusu, gerçekliğe varma konusunda tek değilse de başlıca araçlarımızdan biri oluyor.

Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 351 - İletişim Yayınları)Lolita, Vladimir Nabokov (Sayfa 351 - İletişim Yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…