Dublinliler

7,9/10  (34 Oy) · 
87 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.544 gösterim
Murat Belge çevirisi ve önsözüyle,
Robert S. Ryf'in sonsözüyle,
Yazar ve dönem kronolojisiyle,

Joyce, Dublin'in yaramaz çocuklarının, sokak müzisyenlerinin, siyasetçilerinin, rahiplerinin ve bu şehirden kaçmak isteyenlerle kaçamayanların hikâyelerini anlatıyor. Dublinliler'de Joyce sarsılmayan bir gerçekçilikle, doğduğu ve büyüdüğü Dublin'de yüzyıl sonunda yaşamdan kesitleribize sunuyor. 1905 yılında tamamladığı bu hikâye derlemesi konu aldığı hayatlar ve kullandığı dil yüzünden İrlanda'da ve İngiltere'de yayınevlerince ahlâka aykırı bulunup kabul edilmemiş, yayımlanması, ilk romanı Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi'yle aynı zamanı bulmuştu. Joyce bir ölümle başlayan ve "Ölüler" ile sona eren on beş hikâyesinde şehrin farklı katmanlarında gezinmekle kalmıyor, aynı zamanda şehrini ve İrlanda'yı özetleyen manevi felç, pişmanlık ve iki arada kalmışlık gibi hisleri de bu kitabın her bir satırına işliyor.

"Dublinliler'in sakinleri için 'kolonize edilmiş' tanımını kullanmak basit kaçar; siyasi özerkliği olmayan bir ülkede, güç bela yaşadıkları kamu alanının nasıl tahrip edilmiş olduğunu göz ardı edemeyiz."
-Colm Tóibin-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789750517303
 • Çeviri:
  Murat Belge
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hüsamettin Çalışkan 
17 Nis 07:28 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

James Joyce'un büyük eseri Ulysses'i okumadan önce, okunması gereken bir kitap Dublinliler.. Kitap, Dublinlilerin yaşantısına ait farklı görüntüler sunuyor. Hikayelerde merak öğesi hiç yok. Farklı bir giriş fakat sıradan bir bitiş.. Ancak üslup çok güzel..Konudan ziyade üslup zihninizi esir alıyor..

Kitaba verdiğim puan ve yarıda bırakma kısmı çelişkili fakat James Joyse'un güzel yazının yanında verdiği sıkıcı konular beni pek cezbetmedi. Ama James'in başka eserlerini okumak isterim. Geriye dönüp baktığımda içindeki hikayelerin kurguları aklımda kaldığını fark ettim ayrıca. Ama hala devam edip okuyacağımı sanmıyorum.

güzin tanyeri 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

meğer ulysses önyargım yüzünden mesafeli durduğum james joyce en sevdiğim öykü anlatma tekniğinin mucidiymiş: hikayeye herhangi bir yerinden giriş yaparak başlama ve bittiğinde ardında neticeyi değil, sızıyı bırakma. bence öyküler murat belge'nin söylediği gibi tutsaklık temasında değil, tutsaklığa direnme/boyun eğme noktasında birleşiyor ve dublinli olmayı değil, daha evrensel bir bakış açısını sunuyor. bunu biliyorum, çünkü eveline benim.

insan_okur 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çok fazla övülmesine rağmen çok da beğenmediğim kitaplar arasına girdi. Ama okumaya değer mi değer... Çeşitli öykülerle karışık bir kitap... Bir anda eski Dublinli olup çıkabilirsiniz.

Bana göre Dublinliler, James Joyce'a giriş dersi niteliğinde bir kitap. Joyce bu kitabında hepsi Dublin'de geçen sıradan hikayeleri çok sade bir dille anlatmış. Aslında hikaye derlemelerini okumayı pek sevmem, çünkü tam karakterlerin, mekânların ve olayların içine girmişken hikaye bir anda bitiverir ve size tamamen yabancı yeni karakterler ve mekânlarla karşı karşıya kalırsınız. Ancak Dublinliler'de bu sorunla pek karşılaşmadım çünkü her hikaye bir sonraki hikayenin zeminini hazırlayacak şekilde Dublin ve Dublinliler hakkında pek çok ipucu barındırıyordu. Hikayelerin hemen hepsinde Dublin'de sıkışıp kalmış karakterlerin biryandan yaşadıkları hayatları sorgularken diğer yandan sorguladıkları hayatı hiçbir sorun yokmuş gibi yaşamaya devam etmeleri konu edilmiş. Aslında bu modern insanın neredeyse hergün yaşadığı bir ikilem. İşte bu gerçekçiliğin, Dublinliler'in başarısında önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.

Halil KORKMAZ 
 14 Tem 08:25 · Kitabı okudu · 7 günde · 5/10 puan

Kitabı 1900'lerin başında yoksulluğun BATI kültürüyle bir anlatışı olması niyetiyle okumaya başlamıştım. Ancak kitap bu yıllarda İrlanda'da yaşayan insanların duygusal yoğunluklarını ve de o zamanın alışkanlıklarını ve toplumsal kurallarını anlatan bir yapıda. Beklentim farklı olduğu için pek karşılanmadı diyebilirim, ancak psikolojik olarak hikayelerin ayrı bir değeri var ve de incelenebilir eserler arasında diyebilirim.

Hayrettin Hayro Güler 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Üzücü bir olay, ölüler en sevmiş olduklarımdı. Diğerlerinide beğendim çok heyecanlı bir kitap değil fakat tasvirler olsun, olay örgüsü esnasında dublinli oluyorsunuz. İletişim yayınlarınından çıkan baskıyı okudum baskı kaliteside yerindeydi. Siteye onunda eklenmesi şart.

Anıl Çapraz 
05 May 00:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitaba kadar James Joyce hakkında fazla bir bilgim yoktu fakat dublinlileri beğendim. 16 hikayeden olusuyor. Her hikaye insanı anlatıyor. Ortak duygularımız ortak umutsuzluklarımıza değiniyor. İster Türkiye olsun ister İrlanda, insanoğlunun üzüntüleri hep aynı bunu her hikaye de yüzümüze vuruyor kitap. Hikayeler düzgün bir sonuca da bağlanmıyor. Tıpkı her insanın hikayeleri gibi. Bu yüzden oldukça inandırıcı ve hoş bir kitap.

Kitaptan 31 Alıntı

abdullah bektaş 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lakin benim bedenim bir arp, onun sözleri ve hareketleri ise arpın tellerinde gezinen parmaklar gibiydi.

Dublinliler, James JoyceDublinliler, James Joyce
Nemesis 
20 May 2016 · Kitabı okuyor

"...çünkü artık başıma gerçek serüvenler gelmesini istiyordum. Ama gerçek serüvenler de evde oturan insanlara gelmez diye düşünüyordum. Uzaklarda aramalı onları."

Dublinliler, James Joyce (Sayfa 51 - İletişim Yayınları)Dublinliler, James Joyce (Sayfa 51 - İletişim Yayınları)
seher 
21 Şub 11:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçmişi düşünürüz, gençliğimizi, değişiklikleri, bu gece özlediğimiz, aramızda olmayan yüzleri. Hayatta yürüdüğümüz yol böyle birçok acılı anıyla döşelidir; eğer hep bu düşüncelere dalıp gidecek olsaydık yaşananlar arasında işimizi cesaretle yapacak yürekliliği bulamazdık: Hepimizin yaşayan ödevleri ve yaşayan sevgileri var ve bunlar, haklı olarak, bizim zorlu çabalarımızı ifade ediyor

Dublinliler, James Joyce (Sayfa 239)Dublinliler, James Joyce (Sayfa 239)
seher 
21 Şub 11:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çarpık çurpuk mezar taşlarının, haçların arasında, küçük kapının sivri parmaklıklarında ve çıplak dikenler birikip bir kalın örtü oluşturmuştu. Ruhu yavaşça bayılır gibi oldu işitince karın hafifçe yağdığını evren boyunca ve yağdığını hafifçe, nihai sonlarının inişi gibi, bütün yaşayanların ve ölülerin üzerine.

Dublinliler, James Joyce (Sayfa 258)Dublinliler, James Joyce (Sayfa 258)

bedeninin biraz uzağında yaşar kendi davranışlarını oradan kuşkulu ve yan gözlerle izlerdi.tuhaf bir otobiyografik huyu vardı. kafasından kendisiyle ilgili geçen cümlelerin öznesi üçüncü şahıs, yüklemi de geçmiş zaman da olurdu. dilenciye hiç bir zaman sadaka vermez, kalın fındık dalından yapılma bastonuyla dimdik yürürdü.

Dublinliler, James JoyceDublinliler, James Joyce
Şule 
 06 Şub 21:36 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Kadın ona neden düşüncelerini yazmadığını sordu. Ne için yazmalı, diye yanıt verdi, tedbiri elden bırakmayan tepeden bir bakışla. Bir düşünceyi altmış saniyeliğine bile devam ettiremeyen laf ebeleriyle yarışmak için mi? Ahlakını polise, güzel sanatlarını taklitçilere emanet eden, cahil burjuvanın eleştirilerine katlanmak için mi?"

Dublinliler, James Joyce (Sayfa 144)Dublinliler, James Joyce (Sayfa 144)
Şule 
06 Şub 21:40 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Kız ona dönüp baktı ve büyük bir acıyla,
-Şimdiki erkeklerin hepsi palavra atıyor, senden ne alırım diye düşünüyorlar, dedi."

Dublinliler, James Joyce (Sayfa 230)Dublinliler, James Joyce (Sayfa 230)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.