Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

8,1/10  (7 Oy) · 
22 okunma  · 
4 beğeni  · 
783 gösterim
Murat Belge çevirisi, Harry Levin'in önsözü, Murat Belge'in sonzözü, Yazar ve dönem kronolojisiyle.

James Joyce'un yarı otobiyografik bu romanı, genç Stephen Dedalus'un bir sanatçı olabilme arzusuyla, hayal gücünü boğan ve yaratıcılığını sindiren kiliseye, okula ve topluma başkaldırışını anlatıyor. Joyce'un İrlanda'da geçen çocukluk ve gençlik yıllarından esinlenerek kaleme aldığı bu anlatı, sanatçının bağımsızlığını ilan etmesi için ailevi, kültürel ve milli değerlerini sorgulamasını ele alıyor. 19. yüzyıl sonunda Dublin'de dünyaya gelen Stephen Dedalus'un bilinci, İrlanda'nın tarihî ve siyasi hareketleriyle, Katolik Kilisesi'nin kültürü ve değerleriyle yoğrulmuştur. Roman boyunca entelektüel, cinsel ve manevi gelişimini adım adım izlediğimiz Stephen, aldığı dinî eğitim ve ilkgençlik yılları boyunca kendisini öğretmenlerinden, ailesinden ve çevresinden ayrı tutanın ne olduğunu fark edeceği bir uyanış anına doğru ilerlemektedir. Sanatçı'nın Bir Genç Adam Olarak Portresi, Dublinliler'in sosyal gerçekçiliğini Ulysses'in sembolizmine bağlayan bir halka niteliği taşıyor.

"Joyce tek eliyle 19. yüzyılı yerle bir etti."
-T.S. Eliot-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  339
 • ISBN:
  9789750517112
 • Orijinal Adı:
  A Portrait of the Artist as a Young Man
 • Çeviri:
  Murat Belge
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
30 Ağu 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Özellikle de yazma uğraşı içinde olan gençlerin ufkunu açacak, sorular sordurup yanıtlarını aratacak bir yapıt diyor Cemil KAVUKÇU kitabında... Bu notu düşüyorum ki en kısa zamanda okuyayım diye...Gençler demiş lakin okuyacağım..

Kitaptan 2 Alıntı

Yapayalnızdı. Kimsenin dikkatini çekmiyordu, mutluydu, yaşamın vahşi kalbine yaklaşmıştı. Yalnızdı, gençti, başına buyruk ve yabanıl yürekliydi. Sert havanın ıssızlığı, acı sular, denizden gelme kabuklar ve yosunlar ile perdelenmiş kurşuni günışığında bir başınaydı..

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, James JoyceSanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, James Joyce
Müphem 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Özgür düşünce diye bir şey olabileceğine inanmıyorum; çünkü her düşünce kendi kurallarıyla bağlanmıştır.

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, James Joyce (Sayfa 201 - İletişim yayınevi)Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, James Joyce (Sayfa 201 - İletişim yayınevi)