Daniel Panzac

Daniel Panzac

Yazar
9.3/10
6 Kişi
·
9
Okunma
·
1
Beğeni
·
56
Gösterim
Adı:
Daniel Panzac
Unvan:
Fransız Tarihçi
Doğum:
Lille, Fransa, 1 Eylül 1933
Ölüm:
Aix-en-Provence, Fransa, 7 Aralık 2012
Felek benim dört yanımdan taşladı
Gelin, kızdan, koç yiğitten başladı
Kadir Mevlam hak emrini işledi
.
.
.
.
Hasanım der, kendi kendin şaşırır
Göz yaşıyla deryaları taşırır
İnsanın taciri gelmiş deşirir
Cümle veresiye alır bu sene

(İnsanın taciri: Ölüm meleği Azrail)
Daniel Panzac
Sayfa 148 - Tarih Vakfı Yurt Yayınları
Türkler'in üzerinden çıkarmadığı kürkler, vebanın bulaşmasında en önemli rolü oynuyor; ölenin kürkü en yakın aileden birini giydirmeye veya süslemeye yarıyor, satılmak üzere sergilendiğinde her taraftan müşteri çekiyor. Zaten vebanın bir başkasına geçmesi için en elverişli eşyanın bu olduğu kanıtlanmıştır.
Daniel Panzac
Sayfa 90 - Tarih Vakfı Yurt Yayınları
İstanbul'da (1812'de) attığınız her adımda karşınıza ölümün yüzü çıkıyordu. Ama 1720'de Marsilya'da olduğu gibi sokaklarda oraya buraya yayılmış veya bir yere istiflenmiş cesetler hiç görülmüyordu. Müslüman dininde ölüler için yapılması gereken son ödev hayırlı bir iş olduğundan, cesetler tabutlara konuyor, birkaçı veya birçoğu özenle peş peşe taşınıyordu.
Daniel Panzac
Sayfa 151 - Tarih Vakfı Yurt Yayınları
Salgın Polonya'ya, Boğdan'dan Rus ordusunun iaşesi için malzeme yüklemeye gelmiş arabalarla getirilir. Vebalıları birkaç kez kamplardan hastanelere taşıyan bu arabalar, dönüşte hastalık nedeniyle terk edilmiş evlerden çok ucuza alınmış eski giysilerin ticaretini yapan Yahudiler'i taşırlar. Bu durum Polonya'da da salgının niçin Yahudi cemaati arasında başlamış olduğunu açıklamaktadır.
Daniel Panzac
Sayfa 96 - Tarih Vakfı Yurt Yayınları
Vebanın korkunç bir özelliği vardır. Zararsız iken birdenbire öldürücü bir salgına dönüşür.
Daniel Panzac
Sayfa 147 - Tarih Vakfı Yurt Yayınları
Burada herkes nisan başlarından itibaren görülen ve 20 binden fazla Rum, Yahudi ve Ermeni'nin adalara ve diğer yakın yerlere kaçmasına rağmen ortalığı kırıp geçiren veba yüzünden acı çekiyor. Salgın genel olarak bu şehrin (İzmir) tüm mahallelerine yayıldı. Frenkleri bu hastalıktan korumak için güçlü önlemler almaya zorluyor. Oturduğum mahallelerde ve komşu mahallelerde her gün çeşitli olaylar görmekten büyük acı duyuyorum. Dinleri yüzünden bu acımasız hastalığı bir kader olarak kabul eden ve etkilerinden kaçmayan Türkler'den günde 150 kurban veriliyor.
Daniel Panzac
Sayfa 147 - Tarih Vakfı Yurt Yayınları
Ben hem tersane müdürü hem insaat müdürü liman müdürü, topçu müdürü, yol ve köprü müdürü, idare müdürü, her türlü mesleğin usta işçisi ve nihayet, her bölümün çırağıyım. Her şey benim üzerimde; hiçbir sey bensiz olmuyor.
Daniel Panzac
Sayfa 297 - Mehmet Ali Paşa'nın Osmanli'ya karşı bağımsızlık hareketlerinden önce donanmasını guclendirmek için görevlendirdiği deniz inşa mühendisi olan Cerisy'in sözleri
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniel Panzac
Unvan:
Fransız Tarihçi
Doğum:
Lille, Fransa, 1 Eylül 1933
Ölüm:
Aix-en-Provence, Fransa, 7 Aralık 2012

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.