Dave Johnson

Dave Johnson

Çizer
8.4/10
43 Kişi
·
79
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
Adı:
Dave Johnson
Unvan:
İllustratör
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 4 Nisan 1966
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
168 syf.
·3 günde·Puan vermedi
normal şartlarda superman'e öyle aşırı bir hayranlığım yok. ama m. miller öyle bir hikaye yazmış ki okumamak elde değil. çizimlerde güzel olunca. red son'a hayran olmamak elde değil. süperman'i stalinle aynı karede görmek çok ilginç.
168 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kısa soluklu, alternatif evren tarzında özellikle “What if” şeklinde yazılmış hikayeleri çok severim. Superman Red Son ‘da böyle bir çizgi roman.

Amerika Kansas Smallville yerine Rusya’ya düşen kripton gemisinden çıkan Kal-El, SSCB Rusya’sında Stalin yönetimde yetişiyor ve herkesin eşit olduğu, adil bir ütopya yaratma fikriyle hareket ediyor. Bildiğimiz Superman’den çok farklı değil, olanca gücüne rağmen doğruları yapmaya çalışan bir adam.

Superman’in yanısıra Wonder Woman, Batman, Green Lantern, Oliver Queen, Lois Lane, Lex Luthor, Jimmy Olsen, Brainac gibi DC evrenindeki diğer karakterleri v tarihi gerçek figürleri görmekte güzeldi. Keşke Batman’e daha çok yer verselerdi. Ancak hikaye Batman’i çok doğru kullanıyor, eleştiri değildir demek istediğim sadece bir Batman hayranı olarak daha çok görmek isterdim.

Eğer çizgi roman seviyorsanız alın okuyun.
168 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Süpermen oldum olası sevemedim bir türlü, çok fazla Amerikan ve çok fazla güçlü bulmuşumdur hep. Çizerleri onu o kadar güçlü yapmışlardı ki karşısına rakip bulamıyorlar, bulsalar bile Süpermen karşısında çabucak eriyordu. Bunun için Süpermen’in gücü yerine, insansı yönüne,zayıf duygularına ve git gel aklına odaklanmaya çalıştılar. Ama bu seferde çizgi roman satışlarında dibe vurdu. Süpermen ikonik bir Amerikan kahramanı olmasına rağmen( Mickey Mause’tan bile daha çok)çizgi roman satışların da ve diğer platformlarda her zaman Batman’in gölgesinde kalmıştır. Ama bu sefer hikaye farklı “RED SON” Süpermen Amerika yerine, Sovyetler birliğine düşseydi ne olurdu, kansaslı bir çiftçi ailesinin sevgi dolu kolları yerine, yoldaş Stalin’in sevgi dolu kollarında yetişse idi ne olurdu,üzerine kurulmuş bir hikaye, başlamadan önce acaba taraflı mı olur demiştim, ama yazar Mark Millar’ın hikayeyi başarıyla örmüş. Oldukça gri bir Süperman( ne iyi, ne kötü) çelişen duyguları kararsızlığı ile ütopya ve distopya arasında gidip gelen bir hikaye. İyi yazılmış ve oldukça güzel çizilmiş bu güzel eser ütopya ve distopya severlerin kitaplığından bulunması gereken bir kitap.
51 syf.
Superman Red Son DC'nin Elseworld serisinin çizgi romanlarından biri.

Bu çizgi roman "Eğer Kal-L Soğuk Savaş zamanında Amerika'ya değilde Rusya'ya düşse, komunist düzenin bir parçası olsa nasıl olurdu?" sorusu üzerine yazılmış.

İlk başta gördüğümde konu çok hoşuma gitmişti ancak bu çizgi romanda araya siyaset katmalarından ve Amerika'yı mükemmel, Rusya'yı berbat bir yer olarak göstermelerinden hoşlanmadım. Ve bunun üstüne bir de Kal-L'i diktatör yaptılar.

Benim gibi sadece eğlence için çizgi roman okumak isteyenlere önerebileceğim bir çizgi roman değil, ama sizin seçiminiz okumak okumamak size kalmış tabii.
52 syf.
Bu bölümdeki olaylar Superman: Red Son #1'dan 20 sene sonrasını anlatıyor. Diktatör Kal-L Amerika ve Şili hariç her yere ütopik bir düzen getiriyor ve Amerika'nın da kendi kurduğu düzene katılması için bekliyor. Kimse kendisi hakkında kötü bir şey söylemek dursun, düşünemiyor bile. Aklından en ufak bir itaatsizlik geçiren kişiler beyin ameliyatı ardından Superman'in oyuncak robotu oluyorlar ama kürk şapkalı Batman Lex Luthor ile baş kaldırarak Superman'i neredeyse yok ediyor.

Çizgi romanda yine alttan alttan "Amerika en iyisini bilir." mesajı veriliyor ki siyasetin içeri girmesinden yine hiç hoşlanmadım. Çizimleri hatrına okunabilecek bir çizgi roman yine de.
53 syf.
Superman Red Son'un son bölümü yine zaman atlaması yapılarak
Superman: Red Son #2'nin yaklaşık 20 yıl sonrasında geçiyor.

Lex Luthor Amerika başkanı olarak Amerika'ya tekrar refah ve düzen getiriyor. Amerika'nın bu şekilde düzelmesini tehdit olarak gören Braniac Superman'i etkisi altına alarak Amerika'yı zorla komunist düzenin parçası haline getirmeye ikna ediyor ancak Lex Luthor'un planları doğrultusunda aslında Superman yıllardır Braniac tarafından güç delisi bir diktatöre dönüştürüldüğünü fark ediyor. Kısaca Amerika yine günü kurtarıyor.

Çizgi romanın bütün bölümleri içerisinde sadece en sonda yaptıkları ters köşeyi sevdim. Ama DC'nin alternatif evrenlerini seviyorsanız okumanızı tavsiye edeceğim bir çizgi romandır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dave Johnson
Unvan:
İllustratör
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 4 Nisan 1966

Yazar istatistikleri

  • 79 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.