David Lloyd

David Lloyd

Çizer
9.4/10
89 Kişi
·
197
Okunma
·
4
Beğeni
·
478
Gösterim
Adı:
David Lloyd
Unvan:
İngiliz Çizer
Doğum:
Enfield, Londra, İngiltere, 1950
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
396 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitaba başlayacaklara tavsiye:
Kitaba başlamadan önce iyice bir havalandırın :)))
Kuşe kağıt kokusu o ağır geldi ki bana sıcakta hiç çekilmedi, başımı ağrıttı ama değdi :)
Aşırı spoiler içerir!!!!!!!
Okuduğum ilk çizgi roman.

Kitabın önsözünden bir paragraf ile başlamak yerinde olur;
"Şimdi 1988 yılındayız Margaret Thatcher görevinde üçüncü döneme giriyor ve kendinden emin bir şekilde Muhafazakârların liderliğini kesintisiz olarak gelecek yüzyılda taşıyacağını söylüyor!"
#41939613

1997 yılında başlıyor kitap.

İngiltere, faşist Adam Susan tarafından her yerde olan kameralar sayesinde her şeyi dinleyip, gözetleyebildiği “Kader” adındaki bilgisayarının karşısında oturularak yönetilmekte. Polislerin, basının ve yönetime yardımcı olan diğer "yandaşların" adları gayet açıklayıcı. "Göz, Kulak, Burun, Parmak."
Sürekli izlenen ve dinlenen bir ülkede her türlü zulüm, adaletsizlik, baskı, baskı, baskı...

1992 ve 1993 yıllarına bir kamp kurulmuş "LARKHİLL." Zenciler, eşcinseller, Yahudiler yani iktidarın kabullenmediği azınlıkların toplandığı bir kamp.

Bilim adamlarının deneylerinde kullanılan insanlar ve bu insanların tutulduğu ayrı koğuş ve odalar I-II-III-IV ve kahramanımız V,
V. oda.
4 düzine denek ve bunlara yapılan iğnelerden sonra yüzde yetmiş beşinden fazlası ölüyor. Sağ kalan bu deneklerden biri de Bay V.
Bay V' nin bahçe projesinde hiç çalışmasına izin veriliyor, olası yiyecek kıtlığını çekmemek için. Bahçe çalışmalarında çok iyi olduğunu görüyorlar. Meşhur güller bu bahçeden...
Bay V zamanla isteklerine başlıyor. İlk olarak amonyak bazlı gübre, bu gübreyi odasının çeşitli yerlerine yerleştiriyor. Daha sonraki isteği ise yağ çözücüsü... Ve odasının içi zamanla çöple doluyor. Hastanın zaten ilginç bir vaka olduğunu bilen doktor onun yaptığı ve anlam veremediği bu işlerin iğnenin yan etkileri olduğunu düşünüyor, bu yüzden de deneğin yaptıklarının onun zihninde bir anlamı olduğunu. Üzerinde de durmuyor.

Ve bir gün bir patlama "hardal gazı!" Amonyak, yağ çözücü ve diğer malzemeler... Bay V kaçma planını gerçekleştiriyor, artık özgür. Bunun sonrasında kamp kapatılıyor ve Bay V'nin kimse nereye gittiğini bilmiyor.

Olaydan 4 yıl sonra ortaya çıkıyor Bay V. Bu kampta ona işkence çektirenlerin hepsini sırayla öldürme planını gerçekleştirmek için.
Bu yıllarda işlenmiş cinayetleri de var.
Ama sonradan anlaşılıyor, olaylar çözüldükten sonra.

İlk olarak parlamento binasını bombalıyor, heykel ile yaptığı adaletli bir konuşmadan sonra adalet heykelini de yerle bir ediyor...:)
Kamp listesindeki isimlerle sırayla devam ediyor.
Denekken ona iğneyi yapan patoloji uzmanı doktor Surridge Delia Anne'yi iğne yaparak öldürüyor.

Evey ile tanışmaları:
Parasızlıktan bedenini satmak için yanlış adamlara (devriye gezen ahlak zabıtlarına) teklifte bulunan Evey'i adamların elinden, ölümden kurtarıyor Bay V.
Ve onu yaşadığı o muhteşem yere götürüyor, onu sınıyor, ülkeyi, düşüncelerini anlatıyor ona ve en son yarım kalanı tamamlamak artık Evey'in görevi oluyor.

Karakterlerden başka biri piskopos Lilliman;
Kampta bulunanların ruhsal sağlığını denetlemek amaçlı bir din adamı hani şu
#41968134
Pedofolik...

Diğeri de; #41993582 diyen Rose...

Kocası öldürüldüğü için dul kalan ve bundan dolayı da düştüğü durum, çalışmaya mecbur olduğu için istemediği bir işi yapmak zorunda...

Ve teşkilattan biri ölünce onun yerine geçebilmek için birbiriyle yarışanlar...
Conrad, Creedy...
Herkesi hak ettiği şekilde cezalandırıyor Bay V.

Bay V' ye ve ülkeye karşı yapılması gereken son görevini yapmadan önce Evey sonunda kararını vererek Bay V'nin maskesini açıyor, şaşırtıcı ama kim olduğu belirtilmiyor.
#42012065

Çizimleriyle, konusuyla ve en önemlisi verdiği mesajlarla gerçekten kesinlikle okunulması ve filminin de izlenmesi gereken, hem yaşanmış bir döneme hem de günümüze hitap eden bir kitap.

Kitabın son sözünde de karakterin yaratılma aşamasını yazmış yazar. Bay V'nin kim olduğunu da yazmamış.
Yorucu, bunaltıcı bir süreç. Ve sonunda da hak ettiği emeklerinin karşılığı bu muhteşem eser.

Filmini ilk izlediğimde sonunda "Vay be" demiştim ve unutamadığım filmler ve tavsiye ettiğim filmler arasındaki en başta gelen filmlerden ikincisiydi. Tabii ki kitaptan sonra tekrar izlemeyi hak ediyor.
İzleyip Bay V'nin kim olduğunu bulmalı...

"Bu pelerinin altında etten ve kemikten bir beden yok.
Sadece bir fikir var.
Ve fikirlere kurşun işlemez!!!"
286 syf.
Film izlemeyi çok seven biriyim. Ama kitaplar filme uyarlandığında aynı tadı vermiyor, diye düşünüyorum. İlk defa bunun aksini düşündüm bu filmle. Çünkü film kitaptan çok daha başarılı olmuş. Belki de ben adamın sesine aşık olduğum için böyle düşünüyorum. :) Kitap İngiltere deki totaliter rejime karşı çıkan, sindirilen halka özgürlüğünü geri vermek isteyen, müthiş bir zekaya sahip, yüzünü kaybetmiş maskeli bir kahramanı anlatıyor. Ayrıca çok güzel bir aşk hikayesi var. Okuduğum en iyi kitaplardan biri ve izlediğim en iyi filmlerden diyebilirim.
"Bu maskenin altında bir yüz var, ancak benim değil. Ne altındaki kaslardan daha ‘ben’dir o yüz, ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirlere kurşun işlemez." Kesinlikle tavsiye ederim.
396 syf.
·2 günde·10/10
Filmini defalarca izledim, izlemeye de devam edeceğim...
Bir çizgi romanın bu kadar iyi, bu kadar muhteşem olabileceğini hiç düşünmemiştim. Bu benim ilk çizgi romanım ve sanırım sonuncu da olmayacak kesinlikle okuyun...
Sevgili V seni asla unutmayacağım...
"Bize insanları değil fikirleri hatırlamamız söylendi. Çünkü bir adam yenilebilir, yakalanabilir, öldürülebilir, unutulabilir. Fakat bir fikir 400 yıl sonra bile hala dünyayı değiştirebilir." ( filmden)
V For Vendetta
286 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
V for Vendetta filmini biliyordum ama filmin bir çizgi romandan uyarlandığını bilmiyordum. Tabii öğrendikten sonra merak edip okudum. Çizgi roman biraz daha fazla ayrıntı veriyor bu distopya, kıyamet sonrası dünyadaki toteliter rejim hakkında.

Ayrıntılı kitap incelemesi için:
http://kitapokurum.blogspot.com/...-v-for-vendetta.html
286 syf.
·Beğendi·10/10
İngilizce halini okuma şansınız varsa muhakkak o şekilde okumanızı tavsiye ederim. Filminden çok daha başarılı bir çalışma; tabiri caizse bir başyapıttır.
286 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
iyi bir kitap herkese tavsiye ederim biraz pahalı da olsa (70) tl tavsiye ederim kitabın yazarları mükemmel yazmış anneniz babanız vs. izin verirse %100 alın teşekkürler Alan Moore
396 syf.
·8/10
Felsefi ve sosyolojik çözümlemeler derinlikli olsa da etkileyicilikten uzak bir eser. Hem görsel hem de yazınsal anlamda filmi izledikten sonra oluşan duyguyu uyandırmadı, son sayfaya geldiğimde.

Çizimlerde yaratılmaya çalışılan karanlık ve kasvetli hava yer yer kimin kim olduğunu anlamayı zorlaştırdığı gibi sizi ciddi bir yapaylığa da boğuyor çünkü bu etkiyi yaratmak için uzun uzadıya uğraşılmış. Karakterlerin yüzleri ve mimikleri seçilemediğinden karakterler üzerinde empati kuramıyorsunuz. Ayrıca olağan bir çizgi romanda belki de diyalog balonlarından da fazla karşımıza çıkan düşünce balonlarını kullanmamayı tercih etmiş Alan Moore ve David Lloyd. Bu da eseri okuması ve anlaması zor bir çizgi roman haline getirmiş. Orijinal kapaklarında da yazdığı gibi bir yetişkin eseri, okuyup anlamak için biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Eleştirilecek yanları bu kadar değil elbette ama tüm bu yazdığım veya yazmadığım eleştirilerin yanında kesinlikle iyi bir distopya örneği ve bir çizgi romandan beklenmeyecek kadar iyi bir edebiyat ürünü. -25.01.20-
286 syf.
·Beğendi·9/10
Bir distopya adına barındırması gereken tüm öğeleri barındıyor V for Vandetta. Distopya neden yazılır? Sadece bir macera olsun da insanlar okusun diye mi? Hiç sanmıyorum. Distopya sisteme bir eleştiridir bence. Yani öyle olmalıdır. Yoksa bir insan neden karanlık bir gelecek düşlesin ki?

V fo Vandetta günümüzdeki sistemin giderek çarpıklaşmasına o kadar güzel ışık tutuyor ki, okurken ne hissedeceğimi bilemedim. Kurmaca bir öykü mü yoksa birebir içinde yaşadığım ülkeyi mi okuyordum? Bence tek kelimeyle şaheser.
286 syf.
·Beğendi·10/10
Filmiyle tanınması hiç canımı yakmayan eser. Gerçekçi olmak gerekirse, çizgi romanın ulaşacağı kitle malesef sınırlıdır. Hugo Weaving inanılmaz bir oyunculuğa imza atmış, Natalie Portman harika desteklemiş.
Şimdi sen filmi izledin ve bu yüzden bu romanın yorumlarını karıştırıyorsan okuyucu; filmden farklı olarak kitapta bulacağın V’nin ruhu, onun deliliğini kitapta yaşıyorsun. Bu kadar saf güç beynini bulandırıyor, korkutuyor seni.
Lakin sen, çizgi roman sever biri isen okuyucu, zaten Alan Moore imzası taşıyan bir eseri kaçırmamalısın derim.
Keyifli okumalar, açık zihinler dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Lloyd
Unvan:
İngiliz Çizer
Doğum:
Enfield, Londra, İngiltere, 1950

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 197 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 210 okur okuyacak.