David Morrell

David Morrell

Yazar
8.5/10
19 Kişi
·
33
Okunma
·
2
Beğeni
·
453
Gösterim
Adı:
David Morrell
Unvan:
Kanadalı Yazar
Doğum:
Ontario, Kanada, 24 Nisan 1943
David Morrell, en çok, Rambo karakterini ilk kez ortaya çıkaran 1972 tarihli İlk Kan adlı eseri ile bilinir. Bir ‘Edgar, Antony ve Macavity’ ödülü adayı olan Morrell, ITW’nin saygın ödülü ‘Thriller Master Award’ın da sahibidir.
Savaşçının tarihinde iyi, kötü gibi kavramların olmayıp yalnızca görev, şeref ve bağlılık bulunması ne mükemmel bir şeydir.
346 syf.
·5 günde
Başrolünde Sylvester Stallone'nin oynadığı, 1982 yılında çekilen, kitapla aynı adı taşıyan ilk Rambo filminin de konusu olan kitap.

Filmi ilk kez, kitabı okumadan, hatta oldukça uzun zaman önce izlemiştim. Kitap, film ile bazı konularda paralellik gösterse de, konunun ilerleyişi açısından çok daha farklı. Yine de konunun daha detaylı olarak işlenmesi ve çevirinin de güzel olması kitabı akıcı hale getiriyor.
448 syf.
·Beğendi·9/10
Ülkemizde bir yapıtın bu kadar hayranı olunup, onun kitabını Türkçe yayımlamayan vs gibisinden kitabı ilk defa okumuş, adını yeni duymuş ama bunun triplerini başkasına çektirenlerden olmadığım için böyle bir çemkirme yapmayacağım. Ancak belirtmek istediğim bir durum var. Rambo kitabını yazan adamı bu kadar övüp, reklamını bile Rambo’nun yazarı diye yapıyorsunuz. Neden Rambo kitabını hiçbiriniz çevirmediniz diye sorarlar adama. Gelelim kitaba.
Kitapta 2. Dünya Savaşı öncesi diyor ama kitabın henüz başında Abelard Korunması için Paris – Eylül 1118 tarihi veriliyor. Sonra yine Paris’e ancak bu sefer Eylül 1938’e dönüyoruz. Heyecanlı bir toplantı başlangıcı oluyor. Sonra da günümüz olduğunu tahmin ettiğim, en azından daha sonraları, bir döneme geçiyoruz. Saul diye bir adamın Eliot diye birinden aldığı emirle hedeflenen 6 adamı öldürmesinin olayı (Araplar ve Amerikalılar arasındaki petrol anlaşmalarını düzenleyen Paradigm Vakfı olayı) neydi derken kitaba kapıldığımı henüz sayfa 50 olmadan fark ettim. Zaten işin güzelliği de 200 sayfalık kitabın 180. sayfasında boş giden olayların 20 sayfada hareket kazanması yerine 500 sayfalık kitabın 50. sayfasında kitaba tutulmak. Aradığım lezzet bu!
Asıl Spoiler’in babası burada. Onu da verip sonra kitap hakkında daha fazla yorumda bulunmamaya çalışacağım. Ancak benim verdiklerim kitabın okunmasına engel değil; daha çok kitabın konusunu kavratma amaçlı. Eliot, ABD başkanına en yakın adamlardan birisi ve emir verdiği adamını başkana satacak. Ve mükemmel bir takip başlayacak. Çok sevdiğim bir dil ailesinin çok sevdiğim bir sözüyle: “La vida es como una modena. Puedes gastarla de la forma que querias, pero solo la gastas una vez.” (Yaşam para gibidir. Dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz ama yalnızca bir kez.)
Harika, muhteşem, mükemmel. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Olur da merak eden olursa yıl 2050 olduğunda dahi ben ölmemiş olursam bana mesaj atsın hemen gönderirim kitabı. İyi geceler..
440 syf.
·9 günde
1800'lü yıllarda Victorian İngiltere'sinde geçen bir roman. Eğitimli ve bir o kadar da acımasız bir seri katilin hikayesi. İşlediği her bir cinayeti sanat eseri gibi sergileyip arkasında bırakıyor.
Devir itibari ile elektrik yok, kameralar yok. güvenliğe dair hiç bir sistem yok ve suçlu araştırma,bulma teknikleri o zamanın imkanları ile kısıtlı.
Tüm bu eksiklikler olunca bir katili bulmanın zorluğu en üst seviyede oluyor.
Sonu profesyonelce ve güzel bağlanmış bir roman.
440 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım

Sanat İçin Cinayet
David Morrell
HYPERION KİTAP
Sayfa Sayısı: 440

1811 yılının Ratcliffe Kara Yolu cinayetleri, zamanının en şöhretli toplu cinayetleriydi. Asla tam olarak aydınlatılamayan bu cinayetler, Londra’yı ve İngiltere’nin tamamını paniğin eşiğine getirmişti.

Kitabın son derece yalın bir dili var. Okurken zorlanmayacaksınız.

Dönemim şartları göz önünde bulundurulduğunda cinayetleri çözmenin zorluğu sizi sarıp sarmalayacak. Kullanılan teknikler son derece basit ve yetersiz olsa da azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağına şahit olacaksınız.

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
SihirliFlut
http://www.ukitap.com/u/SihirliFlut/
https://zebramo.com/users/323273809

Yazarın biyografisi

Adı:
David Morrell
Unvan:
Kanadalı Yazar
Doğum:
Ontario, Kanada, 24 Nisan 1943
David Morrell, en çok, Rambo karakterini ilk kez ortaya çıkaran 1972 tarihli İlk Kan adlı eseri ile bilinir. Bir ‘Edgar, Antony ve Macavity’ ödülü adayı olan Morrell, ITW’nin saygın ödülü ‘Thriller Master Award’ın da sahibidir.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.