David Whitaker

David Whitaker

Yazar
7.5/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Adı:
David Whitaker
Unvan:
Senarist
Doğum:
Knebworth, Birleşik Krallık, 18 Nisan 1928
Ölüm:
Fulham, Londra, Birleşik Krallık, 4 Şubat 1980
Korkunun ne demek olduğunu hep kitaplardan okurdum, korku sırasında ruhsal durumun ne olduğunu bilmezdim, çünkü hayatımda korku nedir bilmiyordum.
"Bu gezegen, Madam" dedi. "Aptallık ve bilgisizlik sonucu ortaya çıkan kötülükleri yansıtıyor."
David Whitaker
Sayfa 115 - Remzi Kitabevi
Bu kitap benim en sevdiğim ve yüzyılın en uzun dizilerinden Doctor Who’nun ilk basılı eseri. Burada özellikle Doktor’un, Who adını nereden aldığını anlatacağım sizlere. Bu dizide de verilir ama gözlerden kaçar. Anlatıyorum.
Dalekler bir sezonda hafıza kaybı yaşarlar ve hedeflerindeki doktoru tanımlayamazlar. Doktora kim olduğunu sorarlar. Cevap ise sadece ‘Doctor’ olur. Tüm Dalekler bunun üzerine şu soruyu sorarlar. ‘Doctor Who’ ve o soru halen günümüzde de gizemini koruyor. En son Peter Capaldi’nin oynadığı sezonları seyrederek seriyi tamamen bitirmiştim.
Şimdilerde ise doktorun Jodie Whittaker diye bir kadın oyuncunun canlandırdığını öğrenmiş bulunuyorum ve sizlerle paylaşıyorum. Eski tadı alır mıyım? Zor. Müsait bir zamanda bakacağım artık.
Doktoru tanımladık, isminin sırrının çözülmezliğini açıkladık ve bu serinin ilk kitabına geçelim artık.
Burada gerçekten de ilk kitaba yakışır şeyler görüyoruz. Bunlardan birisi de merakla beklenen ve bilinmeyenlerden olduğunu düşündüğüm TARDIS. Yani doktorun aracı. Peki dizide bize Uzayda ve Zamanda Bağıntılı Boyutlar olarak çevrilen bu kutunun asıl adı neydi? Verelim efendim. Time And Relative Dimensions In Space.
Burada aslında dizide de gördüğümüz Daleklerin doktora neden düşman olduğu ve kendini yok etmelerini iddia ettikleri durumu görüyoruz. Skaro gezegeninde yaşayan Dalekler ve barışçıl ve insana benzeyen özellikleriyle bilinen Thaller arasındaki mücadeleye konuk oluyoruz. Bunun yanında sizi bilmem ama benim favorim her zaman Ağlayan Melekler olacak. İlk seyrettiğimde (yaşımı söyleyip sizi güldürmeyeyim) acayip derecede korkmuştum.
Doktor Who dizisinin ve kitaplarının ilkini 1975 baskısıyla okumuş olduk. Herkese de aynı şekilde bol keyifli okumalar ve mutlu akşamlar dilerim efendim..
Doktor Who hikâyelerinin her türlü güzel konuya sahip olduğu zaten bir aşikar... Bunun yanında olumsuz olarak; kitabın zayıf bir anlatıma ve yetersiz sürükleyiciliğe sahip olduğunu da eklemekte fayda var. Çok iyi değildi ama çok kötü de değildi.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Whitaker
Unvan:
Senarist
Doğum:
Knebworth, Birleşik Krallık, 18 Nisan 1928
Ölüm:
Fulham, Londra, Birleşik Krallık, 4 Şubat 1980

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.