David Whitaker

David Whitaker

Yazar
8.8/10
5 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Adı:
David Whitaker
Unvan:
Senarist
Doğum:
Knebworth, Birleşik Krallık, 18 Nisan 1928
Ölüm:
Fulham, Londra, Birleşik Krallık, 4 Şubat 1980
Korkunun ne demek olduğunu hep kitaplardan okurdum, korku sırasında ruhsal durumun ne olduğunu bilmezdim, çünkü hayatımda korku nedir bilmiyordum.
Yaşamın anahtarı, gerçekleri kendiliğinden bulmaktır. Bulduğun gerçekleri ne yapacağın da, kapının öteki tarafında bulunan şeylerle ilgilidir.
David Whitaker
Sayfa 114 - Remzi Kitabevi
176 syf.
·Beğendi
Bugün benim için çok özel olan bir incelemeyle geldim. Çocukluğumda sıkı takipçisi olduğum Doctor Who dizisine ait yayımlanmış ilk kitabını okudum. Kitaptan önce dizinin benim için önemi hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. 2010-11 yıllarında hatta ilk Runaway Bride bölümüyle Cnbc-e'de izlemeye başlamıştım. O yaşlarımda benim üzerimde çok etkisi olmuştu, okuduğum kitapların yanı sıra bu dizinin benim baş köşemde oluşu hayal dünyama çok katkı sağladı. Gerçek olmadığını bildiğimiz halde bir gün evin ortasında Tardis'in belirip de Doctor'la birlikte uzun bir yolculuğa çıkıp, yeni "companion" olma hayali bende de vardı :)

Kitaba gelecek olursak orijinal dilinde ilk basımı 1964 yılında, Doctor Who klasik serinin yayınlanması da 1963 yılında gerçekleşmiş. Yani yine dizinin ilk bölümlerinde olduğu gibi Doktor'un yol arkadaşı Susan. Okunuşu da aynı klasik tadı veriyor zaten :) Daha önce Doctor Who kitabı okumak istememiştim, hatta Doctor Who: Shada 'nın da elime geçmesine rağmen, o heyecanlı tadı vermeyeceğini düşünmüştüm. Ama bana göre bu ilk Doktor Kim için geçerli değil. Kitapta 60'larda yazılmasının verdiği bir ciddiyet var ki bunu da bekliyordum zaten. Fakat konunun ağırlıklı olarak Chesterton üzerinde dönmesi beni biraz üzdü, keşke uzaylı-gizemli-muzip Doktor teması daha çok işlenseymiş. Ama Doktor Doktor'dur başımızın üstünde yeri var :)
176 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap benim en sevdiğim ve yüzyılın en uzun dizilerinden Doctor Who’nun ilk basılı eseri. Burada özellikle Doktor’un, Who adını nereden aldığını anlatacağım sizlere. Bu dizide de verilir ama gözlerden kaçar. Anlatıyorum.
Dalekler bir sezonda hafıza kaybı yaşarlar ve hedeflerindeki doktoru tanımlayamazlar. Doktora kim olduğunu sorarlar. Cevap ise sadece ‘Doctor’ olur. Tüm Dalekler bunun üzerine şu soruyu sorarlar. ‘Doctor Who’ ve o soru halen günümüzde de gizemini koruyor. En son Peter Capaldi’nin oynadığı sezonları seyrederek seriyi tamamen bitirmiştim.
Şimdilerde ise doktorun Jodie Whittaker diye bir kadın oyuncunun canlandırdığını öğrenmiş bulunuyorum ve sizlerle paylaşıyorum. Eski tadı alır mıyım? Zor. Müsait bir zamanda bakacağım artık.
Doktoru tanımladık, isminin sırrının çözülmezliğini açıkladık ve bu serinin ilk kitabına geçelim artık.
Burada gerçekten de ilk kitaba yakışır şeyler görüyoruz. Bunlardan birisi de merakla beklenen ve bilinmeyenlerden olduğunu düşündüğüm TARDIS. Yani doktorun aracı. Peki dizide bize Uzayda ve Zamanda Bağıntılı Boyutlar olarak çevrilen bu kutunun asıl adı neydi? Verelim efendim. Time And Relative Dimensions In Space.
Burada aslında dizide de gördüğümüz Daleklerin doktora neden düşman olduğu ve kendini yok etmelerini iddia ettikleri durumu görüyoruz. Skaro gezegeninde yaşayan Dalekler ve barışçıl ve insana benzeyen özellikleriyle bilinen Thaller arasındaki mücadeleye konuk oluyoruz. Bunun yanında sizi bilmem ama benim favorim her zaman Ağlayan Melekler olacak. İlk seyrettiğimde (yaşımı söyleyip sizi güldürmeyeyim) acayip derecede korkmuştum.
Doktor Who dizisinin ve kitaplarının ilkini 1975 baskısıyla okumuş olduk. Herkese de aynı şekilde bol keyifli okumalar ve mutlu akşamlar dilerim efendim..
176 syf.
·5/10
Doktor Who hikâyelerinin her türlü güzel konuya sahip olduğu zaten bir aşikar... Bunun yanında olumsuz olarak; kitabın zayıf bir anlatıma ve yetersiz sürükleyiciliğe sahip olduğunu da eklemekte fayda var. Çok iyi değildi ama çok kötü de değildi.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Whitaker
Unvan:
Senarist
Doğum:
Knebworth, Birleşik Krallık, 18 Nisan 1928
Ölüm:
Fulham, Londra, Birleşik Krallık, 4 Şubat 1980

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.