David Yoon

David Yoon

Yazar
6.7/10
6 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
39
Gösterim
Adı:
David Yoon
Unvan:
Roman Yazarı
400 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Frank’in İkili Yaşamı #starkyorumluyor
Bu kitap kadar hüzmut (hüzünlü ve mutlu) hissettiren kitap çok az var. Elime aldığım her dakika huzurlu hissettirdi. O kadar naif ve eğlenceli bir hikayesi var ki biraz bahsetmek isterim.
Lise son sınıf öğrencisi ve İS (ileri seviye) öğrencisi Frank’in ebeveynlerinin isteği (Koreli bir kızla beraber ol.) ile Güney California’da Koreli-Amerikan olmanın arasında kalmış bir gençtir. Arada kalanlara aynı zamanda Araftakiler diyor Frank. Frank bir gün Koreli olmayan Brit Means’e aşık olunca işler karışır. Araftakiler’in başka bir üyesi Joy Song da aynı durumla karşılaşınca bir anlaşma yaparlar. Berabermiş gibi yapıp gerçek sevgililerini herkesten saklayarak yaşayacaklardır. Peki bu ne zamana kadar sürecektir?
Konusuyla beni çok çeken bir kitap oldu. Böyle gizli saklı şeyleri epey severim. Bana çok eğlenceli geliyor çünkü.
Kitapta Kore kültürüne, yemeklerine ve dillerine çokça yer verilmişti. Bir sürü kelime öğrendim. Ayrıca İngilizce espriler ve kelime oyunları da çokça yer bulmuştu. Kitap Kore ve Amerika’da Koreli olmak ile ilgili çokça bilgiye sahipti. Dolayısıyla Frank ile empati yapabildim. Amerika’da kökeni farklı insanların yaşantısı ve insanların davranış şekilleri beni çok üzdü. Frank’in babasının başına gelenler kesinlikle gerçek hayattan alınmış gibiydi. Yani kitap hayal aleminde gezinmekten çok gerçekleri yansıtıyordu.
Genç-yetişkin türünde olmasına rağmen çok farklı bir kitaptı. Nasıl anlatsam? Laylaylom değildi. Çok gerçek ve dram içeren bir kitaptı. Aynı zamanda hem hüzünlü hem eğlenceli bir kitaptı.
Kitapta en sevdiğim karakterler; Frank, Joy ve Q oldu. Arkadaşlıkları ve birbirleriyle ilişkileri çok güzeldi. Yan karakterlerin de geleceğine dair bilgiler verilmesi, yazarın hiç de acemi olmadığını gösteriyordu.
Goodreads’e baktığımda kitabın devamının geleceğini gördüm. Umarım yazar bizi çok bekletmez. Frank’in hayatı devam mı edecek ya da farklı karakterler mi olacak, hiç bilmiyorum ama yazarın elinden çıkmış daha çok kitap okumak isterim. Çünkü dili o kadar sürükleyici ve akıcı ki kitabı zaten elinizden bırakamıyorsunuz.
Eğlenceli ama bir o kadar da hüzünlü bir genç-yetişkin romanı okumak istiyorsanız aradığınız kitap tam olarak bu! Keyifle okuyun...
400 syf.
·7 günde·8/10
Epsilon Yayınevi ‘nin yeni çıkarttığı kitaplar arasında olan bu roman kısa bir süredir kitaplığımda duruyordu ve geçtiğimiz hafta okuyup bir çırpıda bitirdim diyebilirim. John Green severlerin mutlaka bayılacağı türde bir eser olmuş. David Yoon’un kalemine hayran kaldım açıkçası.
🗝 Kurgu ve olay örgüsü harikulade bir şekilde harmanlanmış ve sayfaları çevirirken karakterlerin replikleriyle eğlenmek de cabası oldu. Ne yalan söyleyeyim, başlarda kurgu sizi pek sarıp sarmalamayabilir ama ilk 50 sayfayı falan atlatınca kendinizi fazlasıyla kaptırabilirsiniz; çünkü olaylar su gibi akıp gidiyor. İlk 100 sayfayı okuduktan sonra işlerin ne şekilde ilerleyeceğini az çok tahmin etsem de okurken oldukça eğlendim ve hatta heyecanlandığım noktalar bile oldu. Romandaki metaforlar ve bilgilendirmeler de harikaydı. Sanırım tek şikayetim, yaşanan tüm olayların sanki baş karakterleri sırf zora sokmak adına yazılmış gibi hissedişim oldu. “Bu kadar da olmamalı” dediğim noktalarda kendimi onlar adına üzülürken bile buldum.
🕯 Lakin bu da eserin başarısını göstermekte. Bir noktadan sonra kendinizi karakterlerin bir arkadaşı gibi hissedebilir ve onlarla birlikte yol alıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Diyeceğim o ki; capcanlı bir roman var karşınızda. Kesinlikle tavsiye ederim!

Yazarın biyografisi

Adı:
David Yoon
Unvan:
Roman Yazarı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.