Dean Burnett

Dean Burnett

Yazar
7.7/10
7 Kişi
·
20
Okunma
·
2
Beğeni
·
143
Gösterim
Adı:
Dean Burnett
Unvan:
Nörobilimci
Dr. Dean Burnett, Cardiff Ünicersitesi Psikolojik Tıp ve Klinik Sinirbilim Enstitüsü'nde danışman ve öğretim üyesi olarak çalışıyor. Amatörce stand-up gösterileri yapmanın yanı sıra Guardian'ın popüler bilim blogu "Brain Flapping"de yazıyor.
İnsan beyni onu anlayacağımız kadar basit olsaydı, biz onu anlamayacak kadar basit olurduk.
Dean Burnett
Sayfa 103 - undefined
Şu ana kadar insan beyni hakkında ne öğrendik? Hatıraları birbirine karıştırır, gölgemizden korkmamıza neden olur, zararsız şeylerden dehşete düşer, beslenmemizi, uykumuzu, bedenimizi mahveder, olmadığımız halde harika olduğumuza bizi ikna eder, duygusallaştığında mantıksız şeyler yaptırır, inanılmaz bir hızla arkadaşlıklar kurdurur ve onları bir anda sattırır. Endişelendirici bir liste. Daha da kötüsü, tüm bunları düzgün çalıştığında yapar.
"Sizi güldürmek için girişimde bulunan kişi başarısızlığa uğradığında başarısızlık epey ciddidir."
Dean Burnett
Sayfa 191 - Aganta Kitap
Üzgün ya da depresif durumdaysanız, beyniniz bedeninize yorgun ve tükenmiş olduğunuz sinyalini gönderir.
Yorgun ve tükenmişseniz neye ihtiyacınız vardır? Enerji. Enerjiyi nerden alırsınız? Yiyecek!
Çok eski deneyimler ve daha yeni hayaller aynı potanın içine atılır. Deneyimlerin sıralanmasında herhangi bir özel düzen ya da mantıksal yapı yoktur, bu nedenle de rüyalar her zaman dünya dışı ve garip durur.
Beynin dikkat ve mantıktan sorumlu ön bölgelerinin, olayların yıkık dökük sıralaması üstüne bir çeşit mantık dayatma çabası gösterdiği farz edilir, bu yüzden de görüldükleri sırada rüyaları gerçekmiş gibi hissederiz ve imkansız olayların o sırada alışılmamış olduğunu düşünmeyiz.
288 syf.
·3 günde·5/10
Beyin hem aptal hem de henüz sırlarının tamamı çözülememiş bir organ. Öyle ki kendisinin nasıl çalıştığını yine kendisi çözüyor. Burnett'in kitabı beyinle ilgili diğer kitaplara oldukça benziyor. Beyin üzerine okumalar yapmışsanız pek çok örneğin ya da yaklaşımın tekrarını bu kitapta da bulacaksınız. Bununla birlikte, yazardan kaynaklanan bir fark da var. Yazarımız amatör olarak stand-up'la ilgileniyor ve bunun işaretlerini kitabın içine serpiştirilmiş esprilerle görüyoruz. Espriler çok fazla ya da çok komik değiller ama bir farklılık yaratıyor. Kitapta; zihin kontrolü, hafıza, korku, zeka, geleceği öngörmek, kişilik testleri, grup davranışı ve beyinden kaynaklanan hastalıklarla ilgili bölümler var. Kitabın 214. sayfasında bahsedilen Asch Deneyi de yanlış aktarılmış. Asch, deneyinde deneklerine en uzun çubuğu değil, gösterilen farklı uzunluktaki üç çubuktan hangisinin aynı anda gösterilen diğer çubukla eşit olduğunu soruyordu. Beyin konusunda bilgi sahibiyseniz bu kitaptan tatmin olmayabilirsiniz. Başlangıç için iyi bir seçenek olabilir.
288 syf.
·Puan vermedi
Beynin dibindeki kalıntıların yıllarla birlikte nasıl yüzeye çıktığını anlatıyor. İnsan başarısının çocukluktan nasıl geldiğini ve bunları nasıl yaşadığımızı anlatıyor bu sinirbilimci yazar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dean Burnett
Unvan:
Nörobilimci
Dr. Dean Burnett, Cardiff Ünicersitesi Psikolojik Tıp ve Klinik Sinirbilim Enstitüsü'nde danışman ve öğretim üyesi olarak çalışıyor. Amatörce stand-up gösterileri yapmanın yanı sıra Guardian'ın popüler bilim blogu "Brain Flapping"de yazıyor.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.