Denny Spade

Denny Spade

Yazar
7.5/10
4 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
426
Gösterim
Adı:
Denny Spade
Unvan:
Yazar
Doğum:
Aldershot, Birleşik Krallık, 11 Ocak 1925
Ölüm:
Watford, Birleşik Krallık, 6 Eylül 1974
Hayatta böyle bir kıza muhtaçmışım demek ki ben. İnsanın güvenebileceği bir kız. Ruhunda bir Mart Kedisi, kalbinin yerinde de taş olan bir yosma değil.
207 syf.
·Beğendi·8/10
Vay vay vay. Ben ne okudum böyle. Kitap artık çok fazla okunma şansı bulunmayan bir kitap. 1971 yılında yayınlanmış sonuçta. O yüzden karakterleri ve genel olayları anlatarak en azından meraklısına fikir vermeyi uygun buldum.
Dedektif Spade bir gün otururken Lili adlı bir kadın gelir ve ona iş verir. Hemen akabinde bir ölüm Spade’nin üzerinde kalır. Kaçarken olaylar lehine işlemeye başlar ki (burada eski Polisiye kitaplarının bir dönem modası olan Hard-Boiled üzerine araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum) finale kadar her olay tamamen dedektifin lehine gelişecektir. Finali de oldukça hoş.
Kitapta ayrıca Şık Bir Cinayet diye ayrı bir bölüm bulunuyor ki Raymond Chandler adını görmek hemen bana evvelden okuduğum (7 Şubat 2017) Belalılar Şehri kitabını anımsattı. Bu yazardan gelecek bir hikayenin de su gibi akacağını tahmin edersiniz sanırım.
Bu hikâyemizde de, Derek Walden, dedektif Mallory için bir görev verir. Sonrasında onun ölümüyle işler karışır ve katili bulma sürecinde silahın bir ayrıntısı üzerinden yol alınır. Olaylar gene çabuk çözülüyor ama kitabımızın sayfa sayısı belli ve böyle olması doğal. Ayrıca 47 yıllık bir kitaptan bahsediyoruz. Bence finale falan fazla takılmamak lazım.
Aslında vakit var bir de Zweig eklerdim bu güne ama gözlerim yoruldu. Gene de kim bilir, belki. Şimdiden herkese iyi geceler diliyorum..
207 syf.
·Beğendi·8/10
Güzel bir hard-boiled polisiye roman daha.
Bunda da esas dedektifin parasızken ve bir barda içerken son derece güzel bir bayanın yanına gelmesi ve ona bir iş teklif etmesi sonucu, dedektifimizin bu teklifi kabul etmesi ve sonrasında gelişen olaylar anlatılıyor.
Ayrıca kitabın sonunda bir kısa hikaye daha var
Polisiye severlerin okurken zevk alacağı bir roman.
207 syf.
·3 günde·7/10
1971 yılında New York sokaklarında dolanmak tarifi edilemez güzel bir duyguydu. Evet dönemine göre kurgusu efsaneydi galiba unutulan bir roman günümüzde değerini yitirmiş lakin ben denk gelip okuduğum için çok şanslıyım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Denny Spade
Unvan:
Yazar
Doğum:
Aldershot, Birleşik Krallık, 11 Ocak 1925
Ölüm:
Watford, Birleşik Krallık, 6 Eylül 1974

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.