Der Spiegel

Der Spiegel

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
41
Gösterim
Herşey çalışıyor. Rahatsızlık verici olan da asıl bu, çalışıyor olması, ve işleyişin her zaman yeni bir işleyişi peşinden getirmesi, ve de tekniğin insanı hep daha çok topraktan koparması, orada köksüzleştirmesi.
Alman dilinin içinde, Yunan dili ve onların düşüncesiyle olan özel akrabalığı düşünüyorum. Bu, bana bugün Fransızların hiç durmadan doğruladıktan bir şey. Düşünmeye koyuldukları zaman, Almanca konuşuyorlar: kendi dilleriyle düşünmeyi başaramadıklarını kesin bir dille ifade ediyorlar.
Bana öyle geliyor ki kuram ve praksis ile, birinden ötekine gidip gelen bir aktarımın temsiliyeti arasındaki ve metafizikten kaynaklanan ayrım, benim düşünmekten anladığım şeyin anlaşılmasını engelliyor.
Düşünce alanında otorite ilânına yer yoktur. Düşünce için geçerli olan tek şey bizatihi düşünülecek şeyden gelir: Ama bu şey, asıl bütün geriye kalanlardan önce sorgulanması gereken şeydir,bu konumlanışı farkettirmek için, herşeyden önce felsefe ile, pratik ve teknik başarılarının bugün felsefece düşünce anlamındaki bir düşünceyi durmadan daha gereksiz gösteren bilimler arasında varolan konumlanışı göstermek gerekir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.