Derya Son

Derya Son

Çevirmen
8.3/10
169 Kişi
·
398
Okunma
·
1
Beğeni
·
5
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
280 syf.
·10 günde·5/10
Hani " Her zaman kitap filmden daha güzeldir ve duyguları,karakterlerin iç seslerini bildiğimiz için daha keyiflidir." diye bir efsane vardır ya, işte bu kitap kesinlikle o tezi çürütmek için yazılmış.
Çok sevilen ve ünlü bir Kore dizisinin kitabı bu, fakat dizinin büyüleyici atmosferinin yanından bile geçememiş. Dizisini 3 kez izlemiş ve her gördüğüne tavsiye eden benim için kitap tam bir fiyaskoydu. Dizideki duygular, samimiyet, gülümseten detaylar hiç yoktu. O kadar tekdüze yazılmış ki bir tiyatro metni olan "Harry Potter ve Lanetli Çocuk" kitabında bile daha çok duygu vardı. :) Bir kere dizinin baş espri konusu olmuş eşofmana bile değinilmemiş. :) Karakterlerin iç sesi yok gibiydi.
Kısacası Hyun Bin'in şahane oyunculuğu ile çok sevilen bir dizi haline gelen " Secret Garden" kitap haline geldiğinde vasatın bile altında kalmış.
280 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Dizisini izlemeden şu kitabı okumuş olsaydım kesinlikle hiçbir şey anlamaz okumayı yarıda bırakırdım. Kitapta betimleme neredeyse hiç yok. Anlatım çok düz ve sonlara doğru anlamak oldukça zorlaşıyor. Dizisini izleyeli çok olsa da kitabı okurken her sahne gözümde sanki dün izlemişim gibi canlandı. Her ne kadar bu beni biraz heyecanlandırsa da kitap beklediğim gibi değildi. Çok çabuk okunan bir kitap. Diziyi izledim kitabı da okumalıyım diyenler için baştan söylemek istiyorum okurken siz de benim gibi sıkılıcaksınız. Diziyi izlemeden bu kitabı okuyanlar da sonlara doğru hiçbir şey anlamayıp kitabı yarıda bırakacaklar diye düşüyorum. Hatırlatmakta fayda var kitap diziden uyarlarmış. Bu yüzden bence kitabı okumak yerine diziyi izleyin. Kore’nin efsane dizilerinden birisidir. Oyuncularıyla, konusuyla, müzikleriyle sizi etkisi altına alacak ve uzun süre etkisinde tutacak muhteşem bir dizi.

Not: İkinci kitabı kesinlikle okumayı düşünmüyorum. Dizinin birebir aynısı olduğu hatta diziye göre çok daha kötü olduğu için tamamen vakit kaybı.
360 syf.
·3 günde·7/10
Dizideki diyalogların toplamını okuyor gibi hissettim kendimi. Bende hiç bir şekilde duygu uyandırmadığı gibi dizi izlerken alışmış olduğum Kore dilinin getirmiş olduğu cümle yapısı da okurken beni rahatsız etti.
https://expectokitabum.blogspot.com.tr/...tilki-kore.html#more
280 syf.
·1 günde·6/10
Yıllar sonra bu hikayenin kitabının çıkacağı aklımın ucundan geçmezdi desemm ;) Secret Garden benim favori dizim, karakterler en bi sevdiklerimdir. Ama bu kadar kötü bir kitapla karşılaşmayı hiç beklemiyordum. Ki kitabı görünce diziye aşık biri olarak heyecandan gözlerim kocaman açılmıştı. Edebiyat olarak bu kadar zayıf bir kitapla karşılaşınca Secret Garden işin içinde olmasa bence tam bir zaman kaybıydı. Ben daha hikayeleşmiş bir senaryo okumayı bekliyordum. Diziyi izleyenler çok iyi bilir, öyle bir olay kurgusu öyle karakterler yaratılmıştı ki bu dizi boşuna Kore tarihinin efsanesi haline gelmemiş dersiniz. Ama kitapta ne duygu var, ne de tasvirler... Dümdüz, ruhsuz bir kitap haline gelmiş. O yüzden pek beğendiğim söylenemez. İnanın ben bin kat daha iyi yazardım. Sadece okuyunca bazı sahnelerde dizinin bomba yerleri gözümün önüne geldiğinden yüzümde bir gülümseme oluşturdu o kadar...

Benim için kocaman bir hayal kırıklığı oldu. Maalesef diziyi izlemeyen kimseye tavsiye etmiyorum. Diziyi çok çok sevmesem bu kadar yıldızı bile vermezdim. Herkese iyi okumalar ;)
280 syf.
·2 günde·8/10
Kim olursa olsun herkesin kalbi kırıldığı zaman dinlediğinde teselli eden, ilaç gibi bir şarkısı vardır


Dizisinin de olduğunu öğrendiğim kitap tam bir Kore romantik komedisi
Bazı kısımlarda güldüğüm eğlendiğim okuyun diye tavsiye edeceğim bir kitap değil ama kesinlikle kötü okumayın diyebileceğim bir kitapta değil
320 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İlk kitabından daha merak uyandırıcıydı diyebilirim. Kitapta birbirini seven ama kendilerine ve birbirlerine itiraf ederken bayağı kendilerini zorlayan Koreli bir çiftimiz var. Bu aşık olan çiftler, yağmur yağdığında birbirlerinin yerlerine geçebilen çiftlerdendir. Serinin birinci kitabıyla başladı her şey. Bu ikinci seride ise, deniz kızı gibi köpük olup kaybolacağım cümlesi yoğun olarak kullanılmış. Peki sizce çiftimizden hangisi tıpkı deniz kızı masalındaki gibi köpük olup kaybolacak? Aşık Koreliler bu imkansız olan aşklarını mutlu bir şekilde sürdürebilecekler mi? Kore filmlerini, dizilerini ve romanlarını içerik olarak başarılı, değişik buluyorsanız bu kitabı şiddetle tavsiye ederim. Ama size küçük bir tavsiyede daha bulunmadan geçemeyeceğim, Gizli Bahçe 2 kitabında aşıkların birbirlerinin yerlerine geçişi kafa karışıklığına neden olabilir, onun için bu kitabı sessiz bir ortamda dikkatlice, olayların işleyişini çözerek okuyun derim. Aksi takdirde kitaptan hiçbir şey anlamayabilir ve sıkılabilirsiniz.
280 syf.
·3/10
Biliyorsunuz ki bu kitap bir dizi uyarlaması.Secret Garden isimli diziden kitap haline getirildi.Bu türde bir kitap daha önce hiç okumadığım için çıktığı günden beri baya merak ediyordum.Fakat bir Kore meraklısı olmadığım için okumuyordum elime geçince de yeni bir tür okuyacak olmanın heyecanıyla bir çırpıda bitirdim.Kitabın genel olarak çok güzel ve komik bir havası vardı ve en sevdiğim yönü de bu oldu.İkincisi ise kuşkusuz iki ana karakter arasında geçen tatlı çekişmelerin kitap boyunca devam edip bizi alışılmışın dışına çıkarması idi.Ana karakterlerin meslekleri ve kişilikleri arasındaki uçurum,her ne kadar birbirlerinden nefret ediyor gibi gözükseler de alttan alta birbirlerine verdikleri değer çok çok güzeldi.Bunun dışında yazarın sadece ana karakterleri değil yan karakterleri de sürekli olayların içine katması bence hoş bir detaydı.Özellikle Oska'nın sürekli göz önünde olmasını ve Joo Won ile ilişkisini okurken bayağı bir eğlendim.Karakterler bu kadar eğlenceli iken kurgu da bir o kadar sıradışıydı.Sonlara doğru ruhları yer değiştirince ortaya çıkan şeyler yer yer yüzümde bir sırıtışla sayfaları çevirmemi sağladı.Kitapta sevemediğim taraflar arasında en belirgini bu türe pek aşina olmadığım için anlatım tarzına ve diline bir türlü ısınamamdı.Bir diğeri ise ruhlar yer değiştikten sonra diyaloglarda kimin ne söylediğini sürekli karıştırmam oldu.Alıştığımız karakter ilişkileri yerine sürekli çekişmelerle dolu bu ikilinin hikayesini ben genel olarak beğendim ve ikinci kitabını okumayı sabırsızlıkla bekliyorum Özellikle sıkı Kore fanıysanız bu kitabı kesinlikle kaçırmamanızı öneririm.
320 syf.
·3/10
Ben bu ikili seriyi sevmedim sevemedim kitaplar bana çok sıkıcı geldi aslında konu olarak çok hoş modern zamanlarda yaşanan bi mucize gibi ama yazar bu kadar ilgi çekici bi konuyu bile sıkıcı hale getirmeyi başarmış...
280 syf.
·Beğendi·10/10
Bunun diziside var zaten bilmeyen yoktur diye düşünüyorum :D Hem dizisi hem kitap çook çok harika kesinlikle başlamalısınız hiç vakit kaybetmeden
280 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Bayildim! Diziyi de mutlaka izleyecegim. Kitabi okurken bile guldum diziyi izlerken düşünemiyorum kendimi. İkincisini de almayi planliyorum. İlk basta tereddüt ettim acaba sıkılır miyim saçma bulur muyum diye ama çok keyif aldim. Tavsiye ediyorum herkese :')

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 398 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 196 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.