Devrim Evci

Devrim Evci

YazarÇevirmen
7.1/10
22 Kişi
·
53
Okunma
·
0
Beğeni
·
40
Gösterim
Adı:
Devrim Evci
Unvan:
Çevirmen, Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Küçüklüklüğümüzden bu yana hepimiz masallarla büyüdük. Rapunzel'den Pamuk Prenses'e, Kırmızı Başlıklı Kız'dan Külkedisi'ne.. Fakat masalları kafamızda hiçbir yargı oluşturmadan dinledik, benimsedik. Masalları yeniden okuyup, gözden geçirdiğimizde göreceğiz ki bazı kopukluklar var. James Finn Garner ise bu kalıpları yıkarak masalları ırkçı, cinsiyetçi, homofobik, fiziksel boyutçu yaklaşımlarından arındırıyor ve masalları yeniden kaleme alıyor. Yazar da kendisinin yazdığı esere benzer bir eser yazılmasını umuyor. Çünkü çocuklar ailesinden duyduklarını öğrenir ve bu onların üzerinde kalıcı etki bırakır. Ben de okuduğum masallardaki vurgulanması gereken sözleri topladım. Ne demek istediğimi sözleri okuyunca anlayacaksınız.

*Kırmızı Başlıklı Kız*
"Hangi cüretle, bir Neandertal insanı gibi, gördüğün şeye dalıveriyorsun öyle? Besbelli düşünme işini kafandaki beyin yerine elindeki silah görüyor. Seni cinsiyetçi, türcü insan seni! Bir kadınla bir Kurt yaşadıkları sorunları bir erkeğin yardımı olmadan çözemez mi sanıyorsun?" (sayfa 16)

*Kralın Yeni Giysileri*
Majestelerinin aynanın karşısında anadan doğma arz-ı endam ettiği o akıl almaz sahneye tanık olsanız, köylüleri yıllarca kullanıp sömürmenin bu alt tarafı bir insan olan muktedirin bedenini nasıl şişkin ve bembeyaz bir et kütlesine dönüştürdüğünü görebilirdiniz. (sayfa 20)

*Üç Domuz Yavrusu*
Domuzların yurduna bir istilacı gücün varlığını dayatıp kondurmak, o da yetmezmiş gibi o topraklarda lüks içinde yaşamak, bununla da yetinmeyip domuzların içişlerine karışmak kimsenin haddine değildir. (sayfa 31)

*Rapunzel*
Rapunzel her defasında söylenene uyar, altın rengi saçlarını pencereden aşağı sarkıtırdı. Böyle böyle yıllar yılları kovaladıkça genç kadın bir başkasının ulaşım ihtiyacı için bedeninin kullanılmasına hep rıza gösterdi. (sayfa 50)

*Külkedisi*
"Bakıyorum, güzelliğe dair eril kavramlar senin de aklını çelmiş. Bedenini sıkıca sarıp kan dolaşımını engelleyecek bir elbise mi giymek istiyorsun? Ayaklarının kemik yapısını harap edecek yüksek topuklu ayakkabılar mı giymek istiyorsun? Yüzünü insan-dışı varlıklar, yani hayvanlar üzerinde denenmiş kimyasal maddeler ve makyaj malzemeleriyle boyamak mı istiyorsun? Düşünü kurduğun şeyler bunlar mı?" (sayfa 60)

*Pamuk Prenses*
"Hem ne demişler, güzellik insanın içindedir." (sayfa 86)

*Karavan Parkının Kavalcısı*
"Toplumsal olarak tek yükümlülüğümüz herkesin eşit koşullara sahip olmasını sağlamaktır." (sayfa 123)

*Fiziksel Görünüşü Yerine Kişisel Kıymetliyle Değerlendirilen Ördek Yavrusu*
"Hepimiz güzeliz dostlar. Bazımız zarifmiş, bazımız değil, kime ne bundan? Nasıl göründüğümüzü bir yana bırakırsak, hepimizin büyük şeyler başarma gücü var, yeter ki buna inanalım!" (sayfa 130)
#jamesfinngarner hepimizin bildiği masalları yeniden düzenleyerek bize sunmuş.
Bu düzenlemelerin neticesinde masallar, cinsiyetçi söylemlerden, türcü, ataerkil, sınıfsal ayrım barındıran ifadelerden arındırılmış.
İnanilmaz severek okudum, bir o kadar da eğlendim. Mutlaka okuyun.

Örnegin Kırmızı Başlıklı Kız'ın büyükannesine bir sepet yemek görüşmesinin sebebi, büyükannenin yardıma muhtaç olması değil, gelini / kızı ve torunu ile aralarındaki kadın dayanışması olarak açıklanmış.

Kırmızı Başlıklı Kız'a "Ormanda tek başına dolaşman tehlikeli." diyen kurt şöyle bir yanıt alıyor:
"Bu cinsiyetçi ifadenizi pek nahoş bulduğumu söylemem gerek. Ama bunu kulak ardı edeceğim, çünkü siz de toplumun dışına itilmiş bir varlıksınız. Belli ki bu durumunuz fazlasıyla gergin bir dünya görüşü benimsemenize sebep olmuş; yoksa her ne kadar kendi içinde bütünlüklü bir bakış açınız olsa da böyle çirkin bir söz sarfedebileceğinize hiç inanmak istemem. Ne demekmiş o? Yalnız başıma da dolaşırım, istediğimi de yaparım. Şimdi izin verirseniz yoluma devam edeceğim." :)

Masalın sonu biraz sert bitiyor ama olsun pek de yumuşak bir hayat sürdüğümüz söylenemez zeten.

Külkedisi masalından bir alıntı:
"Prens, mülksüzleştirilip marjinallestirilmiş köylülere uyguladığı sömürüyü, vereceği bir kiyafet balosuyla kutlayacaktı."

Umarım bu kitap milyonlarca satılır.
132 syf.
·1 günde·7/10
"Ötekileştirmeyen Masallar"
Küçükken hepimiz bu masalları okuduk fakat oldukları gibi kabul ettik. James Finn Garner bu masalları yeni bir hale sokaraki hiç bir insan, ırk, hayvan alt tabakada olmuyor.
Bir solukta okudum. Her masal beni gülümsetti ve küçükken okuduğumuz masalların nasıl bir kalıp yargılarla yazıldığını anlamış oldum .
132 syf.
Masallar toplumun bir yansımasıdır. Toplumlarda egemen olan ötekileştirme, cinsiyetçilik, türcülük gibi kavramlar masallara da yansıyor. J. F. Garner, Kırmızı Başlıklı Kız, Külkedisi, Pamuk Prenses, Rapunzel gibi bilindik masalları ve daha başka birçok masalı yeniden anlatıyor. Ama öyle bir anlatıyor ki; masallarda hakim olan ayrımcılık, ön yargı, cinsiyetçilik, ırkçılık, türcülük yok oluyor. Geriye, eril dilin ve homofobinin terk edildiği, bir çırpıda okunacak masallar kalıyor.
%26 (34/133)
·1/10
Kitap ismi gibi değil kesinlikle. Masalın aslını alıp öyle bir ötekileştiryor ki. Sadece belli bir düşünce kalıbına oturuyor. Farklı şekilde düşünen herkesi ve herşeyi ötekileştiryor. Konu sürekli cinsiyet eşitliğisizliği, baş kaldırı, isyan, devrim, aynı cinsiyetlerin ilişkileri etrafında dönüp duran belli Bi amaç için kadim mesajlar taşıyan masalları budayan bir kitap olmuş. Yüzyıllardır oluşan masalları ben daha iyi yazdım oldu mesajı vetilmeye çalışılmış. Belli bir çevre tarafından da belli bir amaç için boş yere parlatılan bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Devrim Evci
Unvan:
Çevirmen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 53 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 95 okur okuyacak.