Didem Çorbacıoğlu

Didem Çorbacıoğlu

Çevirmen
6.6/10
59 Kişi
·
267
Okunma
·
0
Beğeni
·
23
Gösterim
Adı:
Didem Çorbacıoğlu
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Uzun uzun yıllar önce Abbott okumaya neden karar verdim diye kendime sorduğumda yanıt olarak, güzel kapak tasarımı, kapak üzerindeki yorumlar ve tabii ki de en büyük etken olarak Panik adlı roman üzerindeki Michael Connelly'nin yorumuydu. Abbott'un Mahzen adlı romanını okurken (daha doğrusu okumaya çabalarken) çeviriden mi desem yoksa yazarın kendi kaleminden mi desem anlayamadığım bir şekilde 200 küsür sayfa boyunca romanda bir iteleme hissettim. Sanki ben romanı okurken biri iteleye iteleye romanı zoraki bana okutuyor gibiydi. Bir roman bu kadar mı saçma sapan ilerler veya bir çeviri bu kadar mı kötü olur... Tamam konu olarak belki birazcık, çok az hatta azıcık güzel olabilir ama yazım olarak hiçbir şey yok romanda. 3 - 4 sayfada bir kavga - dövüş, kovalamaca ve çatışma ile Abbott bize gerilim yaşatmaya çalışıyor ama sadece çalışıyor. İki kişi karşı karşıya geliyor ve basit Hollywood filmlerindeki gibi kişiler biraz birbirini kestikten sonra hemen bir dövüş başlıyor, kemikler kırılıyor ve kanlar akıyor derken koşuşturmaya devam ediliyor sonra tekrardan havalarda taklalar atarak dövüş başlıyor falan filan işte. Bir de bu sayfaları Sayın Didem Çorbacıoğlu'nun(verdiği emeğe yazık diye düşünüyorum) kötü çevirisi ile okumayı düşünsenize?
392 syf.
·6/10
Bu kitabı uzun süre önce okumuştum ama hatırladığım kadarıyla mahzen denen gizli bir yeraltı örgütü var ve bu örgüt birçok insanın ve kurumun kirli işlerini yapıyor. Örgüt lojistik ve finansal desteğini işlerini yaptıkları ülkelerin istihbarat servislerinden ve milyoner iş adamlarından sağlıyor. İlerde daha heyecanlı olaylar oluyordu ama şimdi tam olarak hatırlamıyorum :)
Okuyabilirsiniz ama okunmasa da olur diyebilirim.
Keyifli okumalar...
392 syf.
·8/10
(Spoi içeren yazi) Baslarinda cok anlamadim neler olduğunu o yuzden sıkıcı gelmeye baslamisti ama olaylar cozumlendikce kitabi elimden birakamadim. Ortalıkta her tür ajan kol geziyor. Mahzen tam olarak CIA FBI ve baska gizli teşkilatlardan kovulmuş hayatlari bitmis ama cok yetenekli kisilerin toplandığı gizli bir grup. Bazen devlet adına bazen guvenlik teskilati adina bazen CIA adına kirli isleri hallediyor. Kitapta iki ana karakter var Ben ve Pilgrim. Ikisininde ortak dusmani Dragon. Kitap benin karisinin olumuyle basliyor ve sonra Dragonun kurdugu tuzaklarla Ben ve Pilgrimin yollari kesisiyor. Dragon dedigim kisi bir koruma sirketinin basi bu alelade bir koruma değil Afganistan,irak, suriye, bütün ortadogu , avrupa ve amerikada aglari bulunan bir sirket. Dragonun amaci Mahzeni ele geçirmek. Cetin ugraslar sonunda Dragon alt ediliyor. Ama sonu benim icin huzunlu bitti. Yinede harika bir kitap. Iyiki okudum dediklerimden.
Erken bir değerlendirme olacak belki bu yorum ancak yazmadan edemedim. Daha önce Jeff Abbott kitabı okumadığım için yazarın tarzından mı çeviriden mi (bence çeviri hatalarından) tam karar veremedim ama kitap bir türlü ilerlemiyor. Yarım bırakmayı sevmem, o yüzden bitirmeyi düşünüyorum ama ilk 100 sayfasından pek de keyif aldığımı söyleyemeyeceğim.
jeff abbott'un kitabı olduğu için alır almaz başlamıştım...Ama bitirene kadar dayanamadım.Elbette bu kitabı sevenlerde olabilir.Ama bence illada Jeff Abbott'un bir kitabını okumak istiyorsanız o kitap bu kitap olmasın..Belki başka bir zaman bitirebilirim bende.
392 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Ben Forsberg, Sam Hector için güvenlik sözleşmeleri hazırlayan bir arabulucudur ve 2 yıl önce karısı Emily öldürülmüştür. Bir gün Adam adında bir yazılım uzmanı öldürülür ama olay yerinden görüştüğü kişi olan Pilgrim kaçar. Olay yerinde Ben'i kartvizit bulunur. Pilgrim Mahzen adı verilen ve devletin kirli işlerini yapan eski CIA ajanları ile dolu bir birimde çalışmaktadır. Grubun lideri Teach kaçırılır. Adam'ın öldüren suikastçi Pilgrim tarafından öldürülmüştür ve kardeşi Jackie intikam istemektedir. Mahzen ele geçirilir. Saldıracakları yer terör örgütü yuvası değil CIA üssüdür. Ama Mahzen ekibi bunu bilmez. Ulusal güvenlikten ajan Vochek,  kader birliği eden Ben ve Pilgrim'e güvenir. Onlara yardım eder. Bu işleri kim organize etmiştir? Emily'yi kim öldürmüştür? Ben ve Pilgrim bu işin üstesinden gelebilecek midir? Pilgrim kızı ve eski karısını bir daha görebilecek midir? CIA üssüne saldırı başarılı olacak mıdır?  Keyifle okunan bir roman. 
392 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Birkaç yıl önce arkadaşım, kitaplarını birilerine verme konusunda çok katı olsa da, "Sana bir kitap vereyim de, içinde bulunduğun tatlı havadan sıyrıl, birlikte aksiyona geçelim." demişti. O zamandan beri kitaba bir türlü ısınamamış, kitaplığa alıp alıp geri koymuş, içini karıştırıp da bir türlü başlayamamıştım. Bu ona da bana da haksızlıktı bir nevi. Kitabı okuyan bir başka kişi ile bu sohbetten yıllarca mahrum kaldığımı yeni yeni fark ediyorum.

En sonunda farklı bir türde kitap okuyayım diye başladım. Başladığım gün ile bitirdiğim gün arasında çok fark vardı. Ama bitirdiğimde ciddi anlama aksiyonun her sayfada olduğunu, ardı arkası kesilmediğini fark ettim. Merakla biraz sonra kimin ölümünü 'izleyeceğimi' düşünürken okudum bitene kadar.

Belki çok basım hatası vardı. Belki arkadaşımın ki orjinal değildi, bilmiyorum. Yanlış basılan kelimelere dem vurarak kitabı yargılayamam. Kolay planlanmayan bir kurgusu olduğunu düşünüyorum, bu yüzden okuduğum için -geç olsa da- mutluyum.
392 syf.
·Puan vermedi
Abbott'un kuşkusuz en iyi romanı. Aksiyon kurgularına meraklıysanız okuma listenize bu kitabı muhakkak almalısınız. Dikkatli okumanız gerekebilir. Olayların çözümlenmesi bir tek kelimeyi bile kaçırmanızı affetmeyebilir.
Keyifli okumalar (:
392 syf.
·185 günde·Beğendi·8/10
Kitabı okumaya başladığımda kafamı çok karıştırdı. Ya ben tam başlamak için günümde değildim yada gerçekten karışık bir başlangıcı var. Kitapla ilgili hevesimi kırdı diyebilirim. Umarım sonunda bayılmış halde yorumlayabilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Didem Çorbacıoğlu

Yazar istatistikleri

  • 267 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.