Didem Tuna

Didem Tuna

Çevirmen
7.0/10
19 Kişi
·
35
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
92 syf.
·1 günde·10/10
Kendisi küçük ana içeriği büyük bir kitap.Bana felsefeyi sevdirdi diyebilirim.Size nasıl davranılmasını,konuşulmasını,düşünülmesini istiyorsanız;sizde öyle davranıp,konuşup,düşünün.Felsefe ile psikoloji içiçe idi.Birçok destekkeyici cümle vardı.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.
92 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Hayatta Kalmak İçin Küçük Felsefe Seti yazdığına bakmayın çünkü oldukça alçakgönüllü bir isim olmuş. Ziyadesiyle "Büyük" buldum ben.
Yedi kısa ama birbirinden etkili günlük hayatta karşılaşılan ve üzerimizde ciddi manada gerek fiziksel gerekse psikolojik baskı oluşturan durumlara öyle değişik bakış açıları getiriliyor ki... Savunma mekanizmaları da cabası.
Fazlasıyla sevdim, sevgiyle tavsiyemdir.
Berk
Berk Hayatta Kalmak İçin Küçük Felsefe Seti'yi inceledi.
92 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
Felsefe tarzı kitapları pek okumasamda bunu severek ve isteyerek almıştım zamanında. Doğru zaman olduğunu hissetiğim anda okumaya başladım. Herkesin sakin bi kafayla okumasa gereken kitap
92 syf.
·7/10
Anlatımı çok kötü; açıklamak üzere olduğu bir kavramı anlatırken kullandığı dolaylı onlarca betimleme cümleleri çok abartılı yazılmış ve sanki bütün kelime haznesini yığıyor gibi gözüküyor. Onun dışında elle tutulur bir şey yok bilmediğiniz bir şey söylüyor değil motivasyon kitabı olabilir belki çekingen insanlar için zaten başka kim alırdı bu kitabı ,)))))))
A.
A. Hayatta Kalmak İçin Küçük Felsefe Seti'yi inceledi.
92 syf.
·27 günde·Beğendi·9/10
92 sayfa olmasına rağmen hayatımda okuduğum en uzun kitaplardan biriydi. Çünkü her paragraf ayrı bir donanıma sahip. O kadar güzel bilgilerle çevrilmiş ki bilmeden, farketmeden hayatınızı sorguluyorsunuz. Başınıza gelenlere yeni anlamlar yüklüyorsunuz ve bir daha başınıza gelmemesi için önem alıyorsunuz. Bu öylesine taktik veren bir kitap değil, neyin sonucundan neyle karşılaşabileceğimize güzel bir örnek. Okuyun ve okutun ama felsefi terimlerini bilmediğiniz için gözünüzü korkutmayın çünkü hepsi çok güzel bir şekilde açıklanmış.
92 syf.
·Beğendi·7/10
Ben olsam, kitabın arkasına aşağıdaki öyküyü koyardım.

Schopenhauer’e göre ,insanlar oklukirpilerle kıyaslanabilir . Eğer oklukirpiler birbirlerinden çok uzaklaşırlarsa , sonunda kışın soğuğundan zarar görürler. Bu nedenle ısınmak için birbirlerine yaklaşmaya karar verirler ,ancak bu sefer de okları etlerine batmaya başlar . Şu halde kirpilerin can yakıcı izdihamdan kaçınmak için olduğu gibi, soğuktan kurtulmak için de orta bir yol ,makul bir mesafe bulmaları gerekir.


Kitabın yazarı Alexandra Ahouandjinou Sorbonne'da felsefe doktorasını yapmış ,esmer tenli Kung-fu ve Krav-Maga gibi dövüş sporlarında uzmanlaşmış çok hoş bir hanım.

Kitabın başlığı her ne kadar kişisel gelişim veya pratik bilgiler ile hayatınızı kolaylaştıracak gibi görünsede ,maalesef öyle değil.

Alexandra , Spinoza, Kant ,Rousseou, Schopenhauer den giriyor , Zeus, Epmetheus, Prometheus, Athena, Haphaistos'dan çıkıyor.

Çok zevk alarak okuduğumu söylemeliyim.
92 syf.
·Beğendi·9/10
Hayatta Kalmak İçin Küçük Felsefe Seti’nin büyüleyici etkisi kaçınılmaz. Yazar Alexandra Ahouandjinou (yazmak için baya bir çaba sarf ettim) herkesin hayatında en az bir kez yaşadığı ya da yaşayacağı durumlarda nasıl bir tavır takınmamız gerektiğini anlatıyor.
Bunu monoton bir biçimde “şöyle şöyle olursa şunu şunu yapın/söyleyin” gibi değil en temele inerek, basit görülen eylemlerin aslında çok daha farklı sebepleri olduğu ve bunlara karşı takınacağımız tavırlara karşılık insanlar üzerindeki psikolojik etkileri üzerine detaylı bir anlatım yapıyor. Bunu da farklı ve üstün bir dille anlatıyor. Elbette internette bulduğumuz kişisel gelişim videoları kadar net şeyler olmadığından ve yazar işin bu kısmını bize bıraktığından benim için uygulamaya geçirmek o kadar kolay olmadı. Ama en azından bunları her yönüyle ele alan bir kitap okumuş olmak, kendi dilimle etkili bir imaj yaratmak yönünde bahsi geçen videolardan en azından uzun vadede daha kalıcı bir etki bırakacağından bu kısma odaklanarak üzerlerinde uzun süre düşündüm. Bu kitabı okumanın bana kattıklarının haddi hesabı yok. Bir süre sonra, bunları uygulamaya geçirebildiğimi fark ettim, o zaman bu kitabın eleştirisini yazmak için içimdeki şevk arttı. Kitap hakkında söyleyebileceğim en net şey ise okuduğum için pişman olmadığımdır. Umarım bu sizin için de aynı olur.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 35 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 33 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.