Dimitri Kakmioğlu

Dimitri Kakmioğlu

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
318
Gösterim
Adı:
Dimitri Kakmioğlu
Doğum:
10 Şubat 1961
10 Şubat 1961'de Rum bir ailenin çocuğu olarak Türkiye'de doğdu. Denemeleri dünyanın değişik ülkelerinde yayınlandı. Avustralya'nın Melbourne şehrinde yaşıyor. Penguin Books'ta kıdemli editör olarak çalışmaktadır. Anayurt yazarın ilk kitabıdır
Türk dilinin en güzel sözcüğü ,aynı zamanda en hüzünlüsü : Elveda . İşte şimdi be de sana bunu söylüyorum . Elveda .
Anılar: nasıl da en az beklediğimiz anda ortaya çıkıp bize işkence ediyorlar .Şimsek gibi geliyor ,aynı hızla kayboluyor ,sebep oldukları yıkımın sorumluluğunu almıyorlar .
Bir insanın içinde yan yana ,ama aynı zamanda akan,her biri diğerini tamamen görmezden gelen ,ama aynı zamanda çözülemez bir biçimde birbirine dolanmış ,birbirine bağımlı bir iç ,bir de dış zaman olması mümkün mü? Her birinin kendi kuralları olan, bir yanda gündelik hayata hükmeden ,diğer yanda gizli içsel yaşamlarımızı barındıran ?Bu yüzden mi geçmiş ,zihinlerimizde minicik şu andan daha büyük yer kaplıyor ?
Pruvada sırtımı kıyıya vermişim,bilinen bir geçmiş ile bilinmez bir gelecek arasında dikiliyorum .
Bir Rum'u kazı , altında Türk bulursun.Bir Türk'ün gözlerine bak ,sana bir Rum'un bakışları karşılık verir.
O kadar uzun süre bir arada yaşadık ki , birini diğerinden ayıramazsın .
Dördümüz ellerimizi birbirimizin omzuna atarak dönmeye,kumlarda ayaklarımızla dansın izlerini bırakmaya başlıyoruz .
Bozcaada'nın tarihi ile ilgilenen kimsenin okumayı isteyeceği bir roman.
"Tenedos" Bozcaadanın eski adı. Tenedos : Tenes'in yeri anlamına geliyor.
Bu kitapla olan bağım en başta Bozcaadalı oluşumla alakâlı. Kitaptaki yaşamların geçtiği sokaklarda, acıların ya da sevinçlerin yaşandığı o evlerin önünde geçti çocukluğum. Sonra birgün bir dostum bahsetti Anayurt'tan. Ertesi gün edinip 3 günde bitirdiğimi hatırlıyorum. Akabinde okumak isteyen başka bir arkadaşıma verdim. O da bitirdikten sonra; adadaki sokaklara, evlere, Dimitri'nin hayatına, 30-40 sene sonra da olsa onun gözünden bakabilmek tarifi eşsiz bir duyguydu. Dimitri bir yerden bahsediyordu kitapta, ertesi gün nasıl oluyorsa tam da o yerin önünden geçerken, "Dimitri'nin anlattığı o yer" duygusu doluveriyordu içimize. O an; Dimitri oluyorduk hepimiz. Dimitri'nin, adaya yıllar sonraki gelişi sırasında, geminin limana yanaştığı dakikalarda hissettiklerini anlattığı sahneyi ise, kolay kolay unutamayacağım. Öyle ki; bu kitap üzerine, arkadaşlarımızla çıkardıģımız Bozcaada Mendirek dergisinde bir yazı bile yayımladım. İyi ki yazdın Dimitri.
Herkesin 'içerisi çok kasvetli', 'karakterler çok güçsüz', 'zayıf ve silik tipler var', 'içimi çürüttü' diyerek elinin tersiyle itip yarıda bıraktığı romanların annesi ilan ediyorum kendimi.
Bitti evet...
Ve evet;
İçerisi çok kasvetli,
karakterler çok güçsüz,
hayata tutunamayan
silik tiplerdi
evet.

Yusuf Atılgan; sen bir karakter yaz, ben müptelası olayım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dimitri Kakmioğlu
Doğum:
10 Şubat 1961
10 Şubat 1961'de Rum bir ailenin çocuğu olarak Türkiye'de doğdu. Denemeleri dünyanın değişik ülkelerinde yayınlandı. Avustralya'nın Melbourne şehrinde yaşıyor. Penguin Books'ta kıdemli editör olarak çalışmaktadır. Anayurt yazarın ilk kitabıdır

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.