Doğan Şima

Doğan Şima

ÇevirmenEditör
8.7/10
96 Kişi
·
168
Okunma
·
0
Beğeni
·
98
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
192 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Angoulême Çizgi Roman Festivalinde 2016 gençlik ödülünü kazanan,bu eğlenceli eseri yazan Benjamin Renner bizi sesli güldürerek yaratıcılığına da hayran bırakıyor :)
Tilkinin tek istediği korkutucu olabilmek ve karnını tombul bir tavukla doyurabilmek.Bir yırtıcı olarak bilinen tilki,vahşi kurdun yardımını almasına rağmen bu konuda başarıya ulaşma çabasında,kendini üç küçük civcive anne olarak bulacaktır.
Çiftlikte işini ciddiye almayan bekçi köpek,haksızlığa asla göz yummayan tavuklar,tilkinin aç kalmasına gönlü razı olmayan domuz,söylenilenlere kayıtsız şartsız inanan tavşan.Aslında hayvanların hepsi toplumun her kesiminden insanı temsil ediyor.Bu sevimli romanda tilkinin,vahşi olma yolunda sergilediği takdire şayan çabası,okuru kendisine hayran bırakıyor.Size de damağınızda güzel bir tat bırakacak bu çizgi romanı okumak ve keyfini sürmek kalıyor yalnızca.

İyi okumalar :)
160 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Mitoloji, çizimler, sanat her şey vardı. 10 puan hiçbir kitaba kolay kolay vermem ama bu kitap muhteşemdi, biraz pahalı ama biriktirip alınabilir. Mutlaka edinin, çizimleri göz alıcı!
192 syf.
·Beğendi·9/10
"Bir sabah uyanıp da her iki gününüzden birinin kaybolduğunu fark etseniz ne yapardınız? Yirmili yaşlardaki Lubin Marechal’in başına tam da bu geliyor. Her sabah, bir önceki günün, en ufak bir şey hatırlamaksızın uçup gitmiş olduğunu görüyor. Çok geçmeden, kaybolan o günlerde bedenine başka bir kişiliğin egemen olduğunu öğreniyor. Artık bedenini bambaşka bir yaşamı olan bir başkasıyla paylaşmak zorundadır. Bu birlikte var olma halini düzenlemek için “öteki” ile iletişime geçer. Ancak kaybolan günler çoğalırken Lubin’i zorlu bir mücadele beklemektedir."

Tırnak içi kitap tanıtımından. İnanın ne yazsam kitabın tadını kaçıracak gibiyim. Siz deneyimleyin. Çok güzel bir kurgusu var ancak çizimleri vasat. 192 sayfayı yaya yaya birkaç günde okurum dedim ama yok, bırakamadım. Öyle de sürükleyici. Öyle de bir hikaye ki acayip canımı yaktı, kalbimi kırdı ve daha bir sürü şey. Aşağıda bırakacağım bir kupleyle yazıma veda ediyor, kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

"Sevdiğimiz şeylerden mahrum kalacak kadar vaktimiz yok, başkalarının ne dediği önemsiz."
192 syf.
·Beğendi·10/10
hikaye çok iyi, çarpıcı ve empati yaptığınızda korkutucu. keşke çizgilerden de aynı tadı alabilseydik. ama her zaman olmuyor. ben grafik romanda genelde desen kalitesi, kopozisyon, grafik tasarım öncelikli kitap alsam da bu sefer indirime ve kitapla ilgili incelemelere göre karar verdim. ama yine de pişman değilim. grafik roman seven biriyseniz, bir arkadaşınızda varsa ya da %40 falan indirimdeyse alın derim.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Kim korkar hain tilkiden? Ben değil! Tilkilerden korkmamakla birlikte sempati beslediğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Konu tilkiler olunca sevinip heyecanlandığım gibi tavuklu kitaplara da ayrı bir zaafım olduğu su götürmez bir gerçek. Ve ne şanslıyım ki tilkili-tavuklu çok güzel bir kitaba kavuştum. Hem de bir çizgi roman! mutluluğumu nasıl tarif edebilirim BİLEMİYORUM! Kahramanımız bir tilki ama öyle hainlikmiş korkunçlukmuş falan uzaktan yakından ilgisi yok. Ha korkunç olmak istiyor istemesine ama bir türlü olamıyor işte. Arkadaşı kurttan aldığı taktikler bile fayda etmiyor, dadandığı çiftlikte zavallı tilkiden kimsecikler korkmuyor. Hatta korkmak bir yana çiftlik ahalisi her geldiğinde ona acıyıp bir sepet turp ayırıyor ki karnını doyursun da aç kalmasın diye :) Artık varın siz düşünün kim korkar bu tilkiden?
Ne kadar korkunç olmaya çalışırsa çalışsın bir tavuğu mideye indirebilmek için sarfettiği bütün çabası boşa giden tilki, bir gün kurt yardımıyla çiftlikten üç tane yumurtayı kaçırmayı başarıyor. Üstelik tam da kümesin en çılgın tavuğunun yumurtalarını yürütüyor! Kurt ve tilki, çiftlikten kaçırılan üç yumurtayı civcivler çıksın bi güzel büyüsün ve besili hale gelsin diye bekletmeye karar veriyorlar. Elbette civcivlerin yumurtadan çıkması için tilki kuluçkaya yatıyor.
Bir süre sonra yumurtalar çatlamaya başlıyor ve pek tabii civcivler yumurtadan çıkar çıkmaz karşılarında buldukları tilkiye anne damgasını yapıştırıveriyorlar. İşte bundan sonra da başka bir komedi dalgası gelip okuru sarıyor. Benjamin Renner, tilki ve civcivler aracılığıyla yetişkinlerin ebeveynlik mücadelelerine göz kırparken okuru farklı bir açıdan yakalamayı da ustalıkla başarıyor.
Bizim kızıl tilki peşinden ayrılmayan üç küçük yaramaz civcive her ne kadar korunç olduğunu kanıtlamaya çalışsa da çoktaaan geri dönüşü olmayan bir yola girmiştir. Zamanı geldiğinde yeterince büyüyene kadar sahiplendiği civcivlerden ayrılmak istemez fakat civcivlere göz dikmiş aç bir kurt ve acımasız bir tavuk peşindedir…
192 syf.
·10/10
Uzun zamandır radarımda olan bi kitaptı. çizimleri olsun konusu olsun baya merak ettiğim bi eseri 2 saat içinde tükettim. keşke daha uzun olsaydı demekten kendimi alamadım.
Hikaye fransız bir akrobatın kafasını çarpması sonucunda bir gün atlaması ile başlıyor. Durum ilerledikçe atladığı o gün aslında kendisinin vücudunda başka biri olduğunu fark ediyor ve olaylar gelişiyor.
Bu kadar bilgi ile okumanızı öneririm çünkü her panel ile olan olaylar ve karakterlerin gelişim ve değişimi yürek sızlatıp, sizi baya germeye başlıyor. Daha çok drama ile başlasa da baya “body horror” diyeceğimiz bir hal alıyor.
10/10 diyip basın parayı alın. Hem bağımsız bir eser olup dc/marvel superhero dağından farklı bir tat arıyorsanız kesinlikle sizin için ideal. Daha ne kadar övsem bilmiyorum ama esere hiç bişi bilmeden girmeniz en iyisi.
192 syf.
·Beğendi·8/10
Hikaye muazzam derecede çarpıcı. Çaresiz bir çırpınışın, iki kişilik arasında kalınışın amansız mücadelesini görüyoruz. Hayat nasıl olur da birden tepe taklak olur, günler nasıl eksik yaşanır. En önemlisi, dostların ve hayatın nasıl bambaşka bir yola girmiştir. Hepsi bir rüya mıdır yoksa kendi içinde kayboluşun mudur?

Çizgileri, anlatımı ve sadeliği ile her sayfayı merakla çevirmeme neden oldu. Sanki hikaye bir şekilde yarım kaldı, havada kalan bir iki yer oldu sanki devamı gelecekmiş gibi ama gelmeyecek de dendi. :)

Kısacası tek beden içinde amansız bir çift kişilik çatışması okumak isteyenler için muazzam bir eser.
192 syf.
·10/10
Çok iyi hikaye. Ama çizgiler için alınacak çr değil.
Çok kısa sürede biter ve oturup üzerine saatlerce düşünürsünüz.
Sadece kişilik bölünmesiyle özetlenemeyecek kadar derin bir şeyi anlatıyor.
192 syf.
·Beğendi·8/10
Çizgiromanlar dünyasına daldığım bu günlerde nisanhakan tavsiyesiyle çok mıncırto bir şey okudum.
Büyütüp yeme niyetiyle yumurta çalan, pek de korkutucu olmayan bir tilkinin çaldığı civcivlere anne oluş hikayesini okuyorsunuz.
Çizimler hikayeyi çok başarılı aktarmış, sanki bir animasyon izliyor gibi hissettim ben.
Her yaş grubuna hitap eden bu çizgiromanı iyi ki okumuşum, yakın zamanda animasyon filmini de izlemeyi düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 168 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 102 okur okuyacak.