Don Richard Riso

Don Richard Riso

Yazar
7.9/10
8 Kişi
·
26
Okunma
·
1
Beğeni
·
277
Gösterim
Adı:
Don Richard Riso
Unvan:
Amerikalı Eğitimci, Yazar
Doğum:
1946
Ölüm:
2012
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
400 syf.
·10 günde·7/10
Enneagrama ilgi duyduğum için hakkında yazılan her şeyi okumaya çalışıyorum. Kitapta yazılan çoğu şeyi bilsem de bazı bölümlerde yeni şeylerle karşılaştım ve bu bölümleri çok sevdim. İyi bir çalışmanın sonucu ortaya çıkmış bir kitap, daha çok Amerikan kültürüne uygun yazılmış olsa da ayıklandığında geriye kalacak güzel bilgiler var.
400 syf.
·10/10
Psikoloji alanında uzman olan bir kişinin ancak tam manası ile anlayabileceği kadar ağır ve karmaşık bir kitap olduğu düşüncesindeyim. Buna rağmen her bireyin kendi enginliğinde bu eserde çok değerli bilgiler bulacağını belirtmek istiyorum. Şahsen akademik olarak bir birikimim yoktur. Ancak bu kitabı her okuduğumda daha önce farkına varamadığım enfes bir içsel yolculuk yaşamaktayım...

Kitap kendi davranışlarınızın ve iletişim halinde olduğunuz insanların sergilediği davranışların 5n1k şeklinde bir analizini size sunacaktır. Bu sayede farkındalık seviyenizi arttıracaktır. Hayatın her safhasında şu anda olduğunuzdan daha iyi olma potansiyelinizi keşfedeceksiniz... Tabi eğer kitaba değerini verip emek harcarsınız!

Bu kitap düz bir şekilde okunduğunda anlamlandırmak çok zor olsa gerek. Kitap ilk bölümlerde kişilik analizi ve kitap içeriği hakkında bilgiler sunmaktadır. Daha sonra birden derin analizler içerisinde okuyucuyu boğmaktadır. Sizlere tavsiyem ilk bölümleri okuduktan sonra kendi tarzınızı tespit etmek için kişilik testi bölümünden başlamanız. Ardından kitaptaki her bölümden, sırası ile, sadece kendi tarzınıza ait bölümleri düşünerek ve somutlaştırarak (anılarınıza dönmenin faydası çok büyük) dikkatlice okumanız.

Bu aşama bitirildikten sonra sağlıklı ve sağlıksız seviyelerinizde hangi tarzın özelliklerini gösteriyorsanız (örneğin tarz 8 iyi zamanında tarz 2 özellikleri gösterirken kötü zamanında tarz 5 özelliklerini sergiler) o tarzların ilgili bölümlerini okumanızda fayda vardır. Yükseliş eğrinizdeki tarzınızın sağlıklı seviyelerini, düşüş eğrinizdeki tarzınızın ise sağlıksız seviyelerini daha dikkatli değerlendirin.

Bu aşamada tamamlandıktan sonra kanat tarz olarak tespit ettiğiniz hangisi ise, en başta kendi tarzınızı okuduğunuz gibi özenle ve dikkatle okuyun. Tüm bu aşamalar tamamlandığında belli bir düzeyde farkındalık sahibi olacaksınız.

Enneagram ile kişilik analiz işleminiz tamamlandıktan sonra enneagram sistemini ve diğer tarzları çözebilmek için aynı aşamaları her tarz için ayrı ayrı gerçeklerştirebilirsiniz. Bu sayede iletişim kurduğunuz insanları da anlayabileceksiniz.

Kişilik tarzınızın incelemesini tam olarak kavrayabilmeniz mümkün değildir diye düşünmekteyim. Çünkü her okuduğunuzda farklı bir kapının açıldığını farklı bir anınızın canlandığını görerek çok farklı duygu ve düşüncelerinizin artık farkında olacaksınız. Bu nedenle tavsiyem kendinizi keşfetmek ve sonu olmayan bu içsel yolculuğa başlamak için elinizden geldiğince çok göz atın.
400 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Kişinin kendini tanıması için yazılmış mükemmel bir kitap.Yer yer sıkıcı olsa da, bazi bölümlerde çok aşırı tekrar olsa da okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.
400 syf.
·Beğendi·8/10
Okunması gereken kaliteli bir kitap. Fakat cok değil ama biraz ağır bir kitap. Kişilik tarzlarını 9 farklı kategoride düzenlemiş, her kategoride kendi içinde farklı gruplara ayrılmış. Bence bu kitabı okumadan önce okunması gereken kitap veya kitaplar var gibi geldi bana.

Yazarın biyografisi

Adı:
Don Richard Riso
Unvan:
Amerikalı Eğitimci, Yazar
Doğum:
1946
Ölüm:
2012

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.