Donella H. Meadows

Donella H. Meadows

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
1
Beğeni
·
46
Gösterim
Adı:
Donella H. Meadows
Unvan:
Amerikalı Çevre Bilimcisi ve Yazar
Doğum:
İllionis, ABD, 13 Mart 1941
Ölüm:
20 Şubat 2001
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
264 syf.
·Puan vermedi
1972 yılında yazılmış ilginç bir kuruluşa sunulmuş olan rapor. Bu rapor büyük değişiklikler yapılmadığı sürece 70 yıl içerisinde medeniyetimizin sosyal ve ekonomik olarak çökeceğini öngörüyor. Bilgisayar ortamında kurulmuş modellerle nüfus, gıda üretimi, sanayileşme, çevre kirlenmesi, yenilenemeyecek doğak kaynakların tüketimi gibi konuları inceleyip, bunların üstsel bir şekilde arttığını ve bu şekilde artmaya devam etmesinin imkansız olduğunu gösteriyor. Kitabın tespiti doğru, fakat sunduğu çözüm önerisinde ayakta uyumayanlar için pis kokular var. Aslında kitabın gösterdiği çöküşteki basit mantığı anlamak için ciltlerce kitap okumaya gerek da yok. Fakat içerisinde bulunduğumuz bolluk bize doğa ile olan illişkimizi unutturdu. İnsanlık tarihiyle kıyaslandığında çok yapay bir yaşam sürüyoruz fakat bolluk durumu bu yapaylığı görmeyi zorlaştırıyor. Bu yapaylığı görebilmek için örneğin AVM'de hazır yemek yemenin, işe arabayla gitmenin, merak edilen birine 5 saniyede ulaşıyor olmanın "doğal" olan yol olmadığını hatırlamak gerekiyor.

İlginçtir, kitap ek bir fayda olarak faizin neden "haram" olduğunu anlamanızı sağlayabilir. Aslında "haram" olan daha geniş bir kavram olan "riba"dır. Ayrıca, mevduat hesabına para koymayıp başka şekillerde "riba" yemenin neden "haram" olduğunuzu anlamanızı da sağlayabilir. Üstsel Büyümenin Matematiği bölümüne bu açıdan bakmanızı tavsiye ederim.

Bu kitabı okurken içerisinde geçen isimlere ve kaynak bolluğu, insan çokluğu sorununa sunduğu çözüm önerisine iki kat dikkat edin. Örneğin Potomac Topluluğu'nun kitapta adı geçen başkanına bir göz atın. Çeviriyi yapan ekibin başkanına bir göz atın. Bunu yaparsanız kitapta tekrarlanan "tarafsız" kelimesinin aslında bir tarafı gösterdiğini göreceksiniz. "Ulus" kelimesi geçen cümlelere iki kat dikkat edin. Bu rapor Roma Kulübü isimli bir kuruluşa sunulmuş raporlardan sadece biri. Eğer imkanınız varsa diğer raporlara da bakmalı. Örneğin ikinci raporda(Dönüm Noktasındaki İnsanlık) çözüm önerisini daha net bir şekilde açıklıyorlar. Bu kulübü, arkasındaki kişileri bilmeden kitabın önerdiği çözümün sakatlığını görebilmek zor. Bunları bilmeden, günümüzde olanları doğru bir şekilde yorumlamak da zor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Donella H. Meadows
Unvan:
Amerikalı Çevre Bilimcisi ve Yazar
Doğum:
İllionis, ABD, 13 Mart 1941
Ölüm:
20 Şubat 2001

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 1 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.