E. Ali Okur

E. Ali Okur

Yazar
8.4/10
13 Kişi
·
26
Okunma
·
3
Beğeni
·
953
Gösterim
Adı:
E. Ali Okur
Tam adı:
Ekmel Ali Okur
Unvan:
İnşaat Mühendisi, Yazar
Doğum:
25 Ekim 1954
Ekmel Ali OKUR, 25.10.1954’de doğdu. Eylül 1960’a kadar köyünde yaşadı. 1960’da ilkokula başladı. Orta ve liseyi sanat okulunda okudu. Daha sonra İnşaat Mühendisliği okudu. Çeşitli dergi, gazetelerde yazıları yayımlandı. Edebiyatın hemen her türünde üretti.
Evet,kelebek kozadan çıkmıştı.Üstelik epey bir süre orda depelenmişti de.Fakat hiç uçamadı.
Ne bir çiçeğe uçabildi ne de çiçeklerin güzelliklerini ysşayabildi.Üzülmüştüm/üzülmüştü...
Kur'an'ın Allahtan olduğuna inanıyorum.Anlamaya çalışıyor ve kitaba yakıştırılan şeylerle mücadele ediyorum.Ben bu kitabı okudukça,anladıkça Atatürk'e yaklaştım.Her iki Mustafa'nın da aynı özlemler uğrunda çırpındığını gördüm.Her ikisi de kula kulluğa razı olmamıştır.Her ikisi de yeryüzünün esenlik yurdu olmasını istemiştir.Her ikisi de aklın öne alınmasını ısrarla,inatla istemiştir.
Ne diyorduk?Evlilik;sevgi,eşitlik ve özgürlüğe dayanır.Sevginin başlıca dört yüzü vardır;Bilgi,ilgi,saygı ve özveri...
Tarihimizde ilk defa,cebinden para vererek,Kur'an'ı Türkçeye çevirtmiş.Bu yüce Türk halkı ,yüzyıllardır ardından gittiği,uğruna malını,canını verdiği kitabını okuyup anlasın ve de ''din adamı''sınıfından yani ruhbanlardan kurtulsun diye.
Türkçe Kur'an'ı her köye,her muhtara göndermiş.Ama yüce milletimiz,dinin sırtından geçinen,dini pazarlamayı meslek haline getirenler yüzünden,Kur'an'ı kendi dilleriyle ve akıllarıyla okumaktan yoksun kalmışlar.Her ne olursa olsun,ATATÜRK büyük adam...İstemiş ki cennete gidecek olan bilerek,cehenneme gidecek olan da bilerek gitsin.Bir başka söyleyişle;merak eden her kişi,bu kitabı kendi gözüyle ve aklıyla okusun,eğer ki aklına yatıyorsa rehber edinsin,yatmıyorsa işine gücüne baksın.Ne kadar güzel.O,bilineceği çok iyi biliyordu.Herkes aklı kadar sorumludur.Allahın yarattıkları birbiriyle çelişmez.Akıl da Allah'ın yarattığı bir ayettir.Üstelik kafamızın içinde.En yüce yerde,korunan bir yerde.Nasıl sağ göz ,sol gözle çelişmezse,akıl da ayetlerle,yani doğrularla çelişmez.İşte Atam,bunu çok iyi biliyordu ve fakat düşük akıllılar,halkın sırtından din adına vurgun yapanlar,Atamın bu çırpınışlarını bilmezden,görmezden,anlamazdan geldiler.
Yıldızlar düşse, güneş dürülüp ışığı alınsa, dağlar yürütülüp un ufak olsa, denizler dağlar gibi dalgalanıp birbirine karışsa, bir an önce herkes ölüp dirilse, yargı günü başlasa, kim karpuz çalmış sorulsa, kurstan ne diye atılıyor apaçık anlaşılsa diye içinden geçirdi.
Bütün sorun kendimizi değersiz görmemiz. Çünkü kendini değerli görenler, kendilerini değerli yapmak için çaba gösterirler. Okurlar. Düşünürler. Sorarlar, sorgularlar, duyduklarını ölçerler, biçerler. Bilmediklerini öğrenmeye çalışırlar,doğru bildiklerinden de kuşku duyup araştırırlar.
Köyde yetişmiş Atatürk düşmanı olan Yüksel Mert'in hikayesini anlatıyor. Sonraları okuya, göre, sorgulaya Atatürk'e sempati kurmaya başlıyor. Kuranı Kerim ve Atatürk'ün örtüşen fikirlerini karşılaştırıyor. Sonuçta her şeyin başı AKIL. Aklımızı kullanarak her şeyi çözüme kavuşturabiliriz.
Duygularıma,düşüncelerime tercuman olmuş.Benim gibi düşünen insanlar var demek ki.Yalnız olmadığımı bilmek huzur verici.
Bu ülke iki kitabı okuyup anlamadığı için şuan bu halde üstünden okuyup geçmek yetmez... okuduğunu anlayıp yaşantınızda düzenleme yapman gerekir.... 2 Mustafa yi anlamamız lazım biri Hz. Muhammed Mustafa diğeri Mustafa Kemal Atatürk....
Küçük yaştaki okurların çok seveceği bir kitap olmuş. Okurken hem eğlendim hem yeni arkadaşlarım oldu. Kurgusu güzel olmuş. Okudukça kendimi kaptırdım.

256 sayfaya sığdırılmış muhteşem hayaller.

Yazarın biyografisi

Adı:
E. Ali Okur
Tam adı:
Ekmel Ali Okur
Unvan:
İnşaat Mühendisi, Yazar
Doğum:
25 Ekim 1954
Ekmel Ali OKUR, 25.10.1954’de doğdu. Eylül 1960’a kadar köyünde yaşadı. 1960’da ilkokula başladı. Orta ve liseyi sanat okulunda okudu. Daha sonra İnşaat Mühendisliği okudu. Çeşitli dergi, gazetelerde yazıları yayımlandı. Edebiyatın hemen her türünde üretti.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.