Ed Yong

Ed Yong

Yazar
8.1/10
10 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
77
Gösterim
Adı:
Ed Yong
Tam adı:
Edmund Soon-Weng Yong
Unvan:
İngiliz Bilim Muhabiri.
Doğum:
Aralık 1981
Her insanın, çoğu bağırsaklarda yaşayan 100 trilyon mikrop taşıdığı tahmin edilmektedir. Kıyaslama yapmak gerekirse Samanyolu'nda 100 ila 400 milyon yıldız bulunmaktadır.
Mikropların çoğu patojen değildir. Bizi hasta etmezler. İnsanlarda hastalık etkeni olan bakteri türlerinin sayısı 100'ü geçmez; hatta tersine, bağırsaklarımızdaki binlerce tür tamamen zararsızdır.
Anne sütü, bir annenin, hayatın ilk gününden itibaren çocuğunun doğru arkadaşlar edindiğinden emin olmasını sağlar. Bebeği önündeki hayata hazırlar.
Bakteriler fotosentezle kendi besinini üretebilen ilk canlılardı. Atık ürün olarak açığa çıkan oksijeni o denli büyük miktarlarda dışarı verdiler ki gezegenimizin atmosferini kalıcı olarak değiştirdiler. Oksijenli bir dünyada yaşıyor olmamızı onlara borçluyuz.
Hepimizin mikrobiyota ya da mikrobiyom olarak bilinen zengin bir mikroskobik hayvanat bahçesi var. Bu canlılar vücudumuzun yüzeyinde veya içinde, hatta bazen hücrelerimizde yaşarlar. (...) Vücudumuzda ayrıca, diğer mikropları ve zaman zaman da konakçının hücrelerini enfekte eden sayısız vşrüsten oluşan bir virom bulunur.
Ed Yong
Sayfa 3 - Domingo
Orson Welles “ Yalnız doğar, yalnız yaşar, yalnız ölürüz, ” derken yanılıyordu. Tek başınayken bile asla yalnız değiliz. Bir arada yaşayan farklı organizmalar için kullanılan mükemmel bir terim olan simbiyoz halinde yaşarız.
Orson Welles ' i unutun, Walt Whitman' a kulak verin: “Büyüğüm ben, çokluklar var içimde .”
Hooke'un aletleri, cisimleri 20-50 kat büyütürken, Leeuwenhoek'unkiler 270 kat büyütüyordu. Zamanın en iyi mikroskobuydu bunlar.
Ed Yong
Sayfa 32 - Domingo
“Gerçekten yakından bakarsanız gözlerinizin önüne hayal edebileceğinizden çok daha güzel ,muhteşem,yeni bir dünya serilir.”
Oksalat meselesini ele alalım. Oksalat diğer gıdaların yanı sıra pancar, kuşkonmaz ve ışgında bulunur. Yüksek miktarlarda alındığında vücutta kalsiyum emilimini durdurarak sert bir kütle halinde katılaşır. Böbrek taşlarının oluşma yollarından biri budur. Oksalatı sindiremeyiz; bunu sadece mikroplar yapabilir. Oxalobacter formigenes denen bir bağırsak bakterisi bunu o kadar iyi başarır ki oksalatı tek ve biricik enerji kaynağı olarak kullanır.
''Bunun canlı bir şey olduğu aklınıza gelmez,'' diyor Gilbert, parmağıyla kusursuz bir tarzı olan iç dekorasyonu, tonozlu tavanı ve dışarıda hayal meyal seçilen gökdelenleri göstererek. ''Ama canlı. Yaşayan, nefes alıp veren bir organizma. Buradaki temel unsur bakteriler.''
s. 297
...
Ed Yong, kitabının ön kapağına ''Yaşama Büyüleyici Bir Bakış'' alt başlığını uygun görmüş. Kitabın içeriği, yazım dili ve konusu ile tam uygun alt başlık. Hangi alandan olursa olsun, çok geniş bir yelpazeye hitap eder tarzı var. Okuduğunuz için pişman olmayacağınız kitaplardan. Bilgi çeşitliliği çok fazla ve titizlikle ayıklanarak seçilmiş. Büyüleyici iç dünyamıza, düşündürücü ve hayret ettirici bir yolculuk;
''Çokluklar var içimde.''
“Mikrobiyota” neleri anlatıyor?

Bilimin mikroorganizma alemini keşfi Leeuwenhoek’un mikroskobu keşfetmesine dayanır. Nasıl yaptığı bugün bile anlaşılamayan mercek sistemleriyle aslında her yerde bulunan bu canlıları “mikroskopla görülebilen” anlamına gelen “mikrop” olarak tanımlar. Sonrası daha çok Pasteur’e atfedilir, enfeksiyon hastalıkları kavramı doğar, antibiyotikler bulunur, gözle görülemeyen bu canlılar son bir kaç yıla kadar düşman olarak algılanmaya başlar. Bu bir yandan hijyen ve sterilizasyonu, ama beri yandan da otizm, kolit, romatizma gibi hastalıkları beraberinde getirir. Çünkü insanın temizlendikçe kronik olarak hastalanması ile, mercan resiflerinin mikroorganizma örtüsünün bozulması sonucu sararıp solması birbirinden farklı değildir. Mikroorganizmalar içimizde, üzerimizde, etrafımızda yaşayan “çokluklardır”, onlar yaşamı sürdürülebilir kılar. Kimi zaman bir canlının biçimini, kimi zaman cinsiyetini, ama ne olursa olsun sağlığını bu mikroplar kazandırır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ed Yong
Tam adı:
Edmund Soon-Weng Yong
Unvan:
İngiliz Bilim Muhabiri.
Doğum:
Aralık 1981

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 66 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.