Eduardo Berti

Eduardo Berti

Yazar
7.8/10
4 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
456
Gösterim
Adı:
Eduardo Berti
Unvan:
Arjantinli yazar
Doğum:
Buenos Aires, Arjantin, 1964
"Hayvanların konuşmadığını söylemek yanlıştır. Her birine, insan kulağına gitmeme koşuluyla, diledikleri dilde tek bir sözcük söyleme hakkı bağışlanmıştır. Birçok hayvan dil seçimine karar veremez çünkü hayvan gözünde her dil farkli nedenlerle onlara kusurlu görünür."
İki İsveçli bilim insanı, Atlas Okyanusu'ndaki adalar­dan birinde, döngüsünü tersine tamamlayan bir ke­lebek türü keşfetmişlerdi, yani hayvan kelebek olarak doğuyor ve ölmeden az önce tırtıla dönüşüyordu. Söylentiye göre bu alışılmadık buluntuya bir ad vermek gerektiğinde, bilim insanlarından biri "insan kelebek" adını önermiş, neden olarak da kelebeğin "özgür doğup sürünerek öldüğünü" biraz hüzünle ima etmiş.
..Babamın dediğine göre kurtlar belirli kelimeleri tercih eder ve en eski kitaplarda bu kelimeleri bularak yiyip yutarlardı.
"Bir insanın ölümü, çoğu kez yaşamına geçmişe yönelik göz atıldığı bir prizmadır, öyle ki bu var­lığın her işareti
ölümünü düşündürdüğünde her zaman zorlama bir anlam yüklenmiş olur. Örneğin bir adam bir tren kazasında ölmüşse onun bir küçüklük fotoğra­fında oyuncak trenle oynarken görünce bu fotoğraf ek bir anlam yüklenir, bu anlam adamın hayatında yoktur. Bizim nasıl yaşadığımızdan çok nasıl öldüğümüzden ötürü yargılanmamız kaçınılmazdır."
Benzer adamlar, benzedikleri adamları aranırlar. Ada­mın biri nihayet modelini bulduğu an, başka bir ada­mın benzeri oluverir. O andan itibaren, o adam ara­yışının nesnesine dönüşür. Kimi benzer adamlar yüz yaşında -onlar için yaş sınırıdır- asıllarını bulamadan ölürler.
İmkansız Hayat alışık olduğumuz öykü anlayışından farklı olarak günlük hayatta yaşanan , duyulan ya da görülenlerin bazen olduğu gibi bazen imgelerle anlatılmasıyla kurulmuş çok kısa hikayelerden oluşan bir kitap.Sadece iki cümleden oluşan ve hikaye olarak isimlendirilen bir metin dahi var kitapta.Çoğu anlatılar ya yarım ya da bir sayfa bu sebeple kısa sürede okunabilen bir kitap.Okuduğuma pişman mıyım? Hayır benim için bazı çağrışımlara kapı açtı ve farklı bir teknikle tanışmamı sağladı.Okunmasa bir kayıp mıdır? Çok büyük bir kayıp olacağını düşünmüyorum kendi adıma.Karar sizin.Keyifli okumalar.
Sıradan bir hayatın içinden çektiği anıları öylesine güzel bir şekilde derlemiş ve şahsına uygun bir şekilde değerlendirmiş ki oluşan bu kısa öyküler okurken başka bir Dünya'ya yolculuk yapmışsınız gibi bir etki bırakıyor. Geç tanıştığım için buruk bir pişmanlık olsa da şu an sadece iyi ki okumuşum diyebiliyorum.
Kisa ve farklı hikayelerden oluşan bir kitap zaman zaman olurken şaşırıp tebessüm edeceksiniz bütün hikayeler aynı kalitede değil tabiki ama çok az öz ve farklı tad almak isteyenlere tavsiye ederim

Yazarın biyografisi

Adı:
Eduardo Berti
Unvan:
Arjantinli yazar
Doğum:
Buenos Aires, Arjantin, 1964

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.